حساب آموز آموزش کاربردی حسابداری                                                                                                       
جستجو
بخش کاربری  
خبرنامه
 
دانلود رایگان
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید! کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید و روی دکمه دانلود کلیک کنید
 
×
 
لوگو اعتماد سایت
محصولات پربازدید
مقالات ویژه پربازدید
مقالات عمومی پربازدید

انواع سرفصل های حسابداری

در حسابداری، برای رعایت استاندارها، سهولت ثبت رویداد های مالی و تهیه گزارشات مناسب، از عناوینی استفاده می شود که هر یک نشان دهنده میزان تغییر ایجاد شده در وضعیت مالی شرکت یا شخص می باشند. این نوع عناوین اصطلاحا "حساب" نامیده می شوند.

با توجه به نوع حساب ها و ویژگی هایی که دارند آن ها را در گروه های متفاوتی طبقه بندی می کنند که در این مقاله به صورت کامل این گروه بندی ها را توضیح می دهیم.

نکته قابل ذکر در این گروه بندی ها این است که با توجه به میزان جزئیاتی که حساب ها ارائه می دهند در سطوح گوناگونی قرار می گیرند. سطوح بالاتر سرفصل ها، حاوی اطلاعات کلی تری نسبت به سطوح پایین تر می باشند و در  سطوح پایین تر جزئیات دقیق تر و بیشتری از حساب ها قابل ملاحظه است .حال به بررسی این نوع سرفصل ها می پردازیم. این سرفصل ها به ترتیب از بالاترین تا پایین ترین سطح توضیح داده شده است:

 

گروه حساب ها :

شامل دارایی جاری ، دارایی ثابت ، بدهی های جاری ، بدهی بلند مدت ،حقوق صاحبان سهام ،درآمدها ، هزینه ها، قیمت تمام شده و حسابهای انتظامی می باشد .گروه حسابها بالاترین سطح در تعریف کدینگ می باشد و باید حسابهای زیرین  را به دقت به این حسابها مرتبط نمود.

 

حسابهای کل :

 این حسابها پس از گروه حساب ها در بالاترین سطح سرفصل ها قرار می گیرند و باید گروه آن به دقت انتخاب شود. به عنوان مثال حساب کل ( موجودی نقد و بانک)در گروه حساب دارایی جاری و حساب (سرمایه)در گروه حقوق صاحبان سهام دسته بندی می شود.

 

حساب های معین:

حساب های معین زیر مجموعه حساب های کل می باشند و به همین دلیل هر خصوصیتی که برای حساب کل در نظر گرفته شده باشد به حسابهای معین مربوط به آن نیز منتقل می شود. به عنوان مثال برخی از حساب های معین مربوط به موجودی نقد و بانک عبارتند از :حساب صندوق ،تنخواه گردان ها ، موجودی بانک های ریالی ،موجودی بانک های ارزی و ... که همه جز دارایی های جاری شرکت می باشد و ماهیت همه آنها بدهکار است.

 

حساب های جزء :

 این حساب ها زیر مجموعه حسابهای معین می باشند و به نام های متفاوتی چون (زیر معین،جز،...) هم نامیده می شود. همانطور که از نام حساب ها مشخص است اطلاعات کامل تر و دقیق تری از حساب مربوطه ارائه می دهد. به عنوان مثال حساب تنخواه گردان دفتر مرکزی یک حساب تفصیلی می باشد که زیر مجموعه حساب معین تنخواه گردان ها قرار میگیرد.

 

حساب های تفصیلی :

- این نوع حساب زیر مجموعه هیچ یک از حسابهای فوق نیست و به تنهایی دارای ماهیت بدهکار و یا بستانکار نمی باشند بلکه با توجه به ارتباط با سطوح حساب های فوق دارای مانده بدهکار و یا بستانکار می گردد. این سطح حساب معمولا شامل نام افراد،پرسنل ، مشخصات و شماره حساب بانک و ...می باشد.به عنوان نمونه برای مشخص نمودن تنخواه گردان دفتر مرکزی باید نام وی به عنوان تنخواه دار ثبت و با حساب معین تنخواه گردان دفتر مرکزی مرتبط شود و یا در هنگام ثبت اسناد پس از وازد کزدن عنوان های موجودی نقد و بانک –تنخواه گردان های ریالی –تنخواه گردان دفتر مرکزی و در انتهای موارد فوق نام شخص انتخاب شود.

 

مطالب مرتبط:

انواع حسابهای تفصیلی

ماهیت حساب چیست؟

 

دانلود رایگان مرتبط با مقاله:

کدینگ کامل سرفصل های حسابداری

نمونه نهایی صورت های مالی مصوب کمیته فنی سازمان حسابرسی   

 

 

تعداد بازدید :  9737


نظرات

تیدا
۱۳۹۵/۹/۱۹
باسلام وخسته نباشید میخوام بدونم هنگام برداشت سرمایه بایدحساب جاری شرکاباماهیت دایم وبدهکارتعریف شه وپایان سال باحساب دریافتنی بسته شه وبره توحساب دریافتنی سال بعد؟؟؟
حساب آموز:با سلام و سپاس از شما. منظور شما را از برداشت سرمایه متوجه نشدیم.اگر منظورتان حساب برداشت است گردش این حساب را نمی توان مستقیما در حساب سرمایه ثبت نمود. برداشت شرکا دارای ماهیت بدهکار است و می توان آن را در سطح معین حساب سایر حسابهای دریافتنی ثبت نمود. مانده این حساب در صورت عدم تسویه توسط سهامداران با حسابهای دائمی دیگر به سال مالی بعدی منتقل می شود. نکته : تغییرات سرمایه (افزایش یا کاهش) باید طی روال قانونی و از طریق اداره ثبت شرکت ها و طی صورتجلسات خاص انجام شود.

عادله
۱۳۹۵/۷/۹
سلام و خسته نباشید عذر میخام من دورههای حسابداری رفتم و ترتیب تفکیک حسابها کل-معین-تفضیلی-جز1-جز2-جز3 گفتن ولی اینجا یجور دیگست میخاستم ببینم کدوم صحیحه؟ با تشکر
حساب آموز: سلام وقت بخیر. مورد فوق بستگی به امکانات نرم افزار دارد. حساب ها در نرم افزارهایی که دارای امکان تعریف چند سطح حساب می باشند معمولا بر اساس روش گفته شده در مقاله تقسیم بندی می شوند.ولی در برخی از نرم افزارها که دارای حداکثر 3 سطح جهت تعریف حساب می باشند به جای حساب جز از حساب تفصیلی استفاده می شود و پس از آن دیگر امکان تعریف سطح حساب بیشتر وجود ندارد.به عنوان مثال در تعریف حساب ها در نرم افزار اسپاد که از محصولات شرکت طرفه نگار می باشد از روش توضیح داده شده در مقاله استفاده شده است.

حميد وثوق خراساني
۱۳۹۵/۶/۳۱
با سلام و خسته نباشيد,لطفا" در مورد ثبت حسابهاي صندوقهاي قرض الحسنه كارمندي هم توضيحاتي ارائه بفرماييد.در مورد حسابهاي كل و معين و همچنين نحوه ثبت و تنظيم ترازنامه اين صندوقها در برنامه هاي نرم افزاري مربوطه اگر لطف كنيد و توضيح بدهيد ممنون مي شم.
حساب آموز: با سلام و تشکر از پیام شما. پیشنهاد شما با مدیر سایت مطرح می شود.

رسول
۱۳۹۵/۵/۲۷
سلام با تشکر و عرض پوزش بابت سولات زیاد *کار ما اینه که با یکسری گروه/شخص قرارداد می بندیم تا یه خدماتی رو به ما ارائه بدن.لطف می فرمایید که بنده در نرم افزار حسابداری بابت پرداختهای ذیل چه ثبتهای باید بزنم؟(ممنون میشم حساب کل/معین/تفضیلی رو هم بگید تا من همونو اجرا کنم)*1)ثبت پیش پرداخت2)ثبت پرداخت قسط اول3)ثبت سند هزینه4)سند هزینه کی زده میشود؟با هرپرداخت یا در خاتمه قرارداد؟
حساب آموز: در خدمت شما هستیم. با این دقت که شما در نظر دارید قابل توضیح نیست چون از کدینک نرم افزار شما اطلاع نداریم و توضیحات بسیار بیشتری نیاز است.ولی به صورت کلی ثبت های زیر باید انجام شود البته پیشنهاد می کنیم در صورتی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارید حتما از فردی که اطلاعات کافی دارد مشاوره بگیرید: مورد 1 :حساب ها و اسناد دریافتنی - پیش پرداخت ها - آقای الف بدهکار و بانک یا اسناد پرداختنی بستانکار (در صورت پرداخت از بانک) مورد 2: اگر منظور شما قسط اول پیش پرداخت می باشد مطابق روش 1 ثبت صادر می شود. مورد 3:هزینه ها با توجه به نوع آن بدهکار و بانک یا اسناد پرداختنی بستانکار. مورد 4:هزینه ها در زمان وقوع باید ثبت شوند نه در زمان پرداخت و با توجه به پیام شما بستگی به شرایط قرارداد دارد. موفق باشید

رسول
۱۳۹۵/۵/۲۷
ممنون میشم اگه بتونم با شما تماس بگیرم. تا سریع تر به جوابم برسم.
حساب آموز: به پرسش شما پاسخ داده شد.

رسول
۱۳۹۵/۵/۲۷
سلام آیا باید در نرم افزار حسابداری برای هرکدام از تجهیزات و اثاثیه(خرید 5 مانیتور ال جی) یک حساب تفضیل جداگانه باز کنیم؟ اگه جواب مثبت باشه:چگونه اونا رو تفکیک کنیم و اگه منفی است چگونه گزارش تفکیکی بگیرم؟ ممنون
حساب آموز: ایجاد تفصیلی در بخش حسابداری برای هر یک دارایی ها چندان نیاز نیست و ایجاد آن فقط باعث شلوغی کدینگ می گردد و عملا استفاده چندانی هم ندارد مگر اینکه شما دارای نرم افزار اموال باشید که در این صورت هر یک از اقلام به تفکیک باید در آن ثبت شود. لطفا نمونه کدینگ حساب ها را از بخش دانلودهای رایگان سایت دریافت کنید و بخش دارایی های ثابت را مشاهده کنید.

رسول
۱۳۹۵/۵/۲۶
با سلام و عرض ادب ثبت سندخرید تجهیزات و اثاثه را بفرمایید؟ البته با فرض اینکه از یک نوع، چند عدد خریده باشم(مثلا5 عدد مانیتور ال جی)
حساب آموز: با سلام در این حالت حساب دارایی ثابت- اثاثیه و تجهیزات به مبلغ کل اجناس و حساب ارزش افزوده به میزان نه درصد مبلغ کالاهای خریداری شده بدهکار و در صورت پرداخت نقدی حساب موجودی نقد و بانک به میزان جمع ارزش افزوده و مبلغ اثاثیه خریداری شده بستانکار می شود.

رضا توسلی
۱۳۹۵/۳/۱۳
سلام عالی هست


گردشی
۱۳۹۵/۳/۱۳
معین هزینه های استهلاک دارائی های ثابت از حیث ارتباط جزو کدام زیر مجموعه حسابهای کل است . با تشکر
حساب آموز: معمولا هزینه استهلاک جز هزینه های فعالیت شرکت در نظر گرفته می شود و بابت آن حساب کل "هزینه های استهلاک" بعد از سرفصل کل "هزینه های عملیاتی" ایجاد می گردد و حساب هایی مانند هزینه استهلاک ساختمان، هزینه استهلاک تاسیسات، هزینه استهلاک وسائط نقلیه و ... به عنوان حساب معین در نظر گرفته می شود.

سارا بکائیان
۱۳۹۴/۹/۲
سلام خسته نباشید مطالبتون خیلی خوب بود ،اگه میشه نمونه ای از کدینگ حسابها در سایتتون بذارید
حساب آموز: سلام ممنون از لطف شما. به زودی کدینگ کامل حساب ها در بخش دانلود رایگان ارائه میگردد.