حساب آموز آموزش کاربردی حسابداری                                                                                                       
جستجو
بخش کاربری  
خبرنامه
 
دانلود رایگان
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید! کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید و روی دکمه دانلود کلیک کنید
 
×
 
لوگو اعتماد سایت
محصولات پربازدید
مقالات ویژه پربازدید
مقالات عمومی پربازدید

تعریف حساب های تفصیلی و کاربرد آن ها

جزئی ترین سطح سرفصل ها در نرم افزارهای جدید حسابداری، حساب تفصیلی نامیده می شود. به دلیل ایجاد فاصله و تفکیک بین سطح حساب ها، این نوع سرفصل، تفصیلی نامیده می شود. از حساب های تفصیلی جهت نمایش دقیق مشخصات اشخاص و نیز نوع ارتباط مالی آنها با شرکت استفاده می شود به عنوان مثال با ایجاد ارتباط بین حساب دریافتنی تجاری و حساب تفصیلی که به نام "آقای مجید هاشمی" ثبت شده ماهیت حساب وی بدهکار و نوع ارتباط مالی وی با شرکت به عنوان مشتری و خریدار محصولات و یا خدمات شرکت تعیین می شود. کاربرد دیگر حساب های تفصیلی، مشخص نمودن جزئیات بیشتر گروه حساب ها، حساب های کل، معین و جز (معین در معین) می باشد.

همانگونه که در نمودار زیر مشاهده می کنید با تغییر سطوح حساب ها جزئیات بیشتری قابل ملاحظه می باشد:

 

همانگونه که در شکل فوق مشاهده می کنید حساب تفصیلی، اشاره به دو مورد کاملا جدا از هم دارد و مانده حساب جز "بانک های ریالی"  را به تفکیک نمایش می دهد. (نکته: مانده و گردش حساب ها در هر سطحی حاصل گردش و مانده حساب های سطح پایین تر می باشد).

حساب های تفصیلی بر خلاف حساب های کل، معین و جزء به تنهایی دارای ماهیت بدهکار یا بستانکار نمی باشند و در ثبت اسناد قابل استفاده نیستند و حتما باید با توجه به رویداد مالی مربوطه ، سرفصل های مناسب انتخاب شده و پس از آن حساب تفصیلی مرتبط ثبت گردد. به عنوان مثال واریز مبلغ  1/000/000 ریال به حساب جاری 123 بانک ملی شعبه الف به تنهایی قابل ثبت نمی باشد و جهت ثبت آن به ترتیب ابتدا باید حساب کل موجودی نقد و بانک، سپس حساب معین موجودی بانک و بعد از آن موجودی بانک های ریالی انتخاب شده و بعد از انتخاب این سرفصل ها در بخش تفصیلی حساب تفصیلی " جاری 123 بانک ملی شعبه الف"  انتخاب و ثبت شود.

نکته:

با توجه به تعداد زیاد حساب های تفصیلی در شرکت ها که معمولا شامل نام مشتریان و فروشندگان، پرسنل و ... است و هر یک از این افراد نیز با حساب های خاصی مرتبط هستند بهتر است که ابتدا گروه حساب های تفصیلی را ایجاد نماییم و گروه های تفصیلی را با سرفصل های حسابداری مرتبط کنیم و بعد از آن اشخاص را در گروه های مربوطه تعریف نماییم.البته امکان ایجاد گروه تفصیلی باید در نرم افزار شما وجود داشته باشد.

برخی از گروه هایی که می توان ایجاد کرد عبارتند از:

حساب های بانکی

خریداران

فروشندگان

پرسنل

سایر اشخاص

 

تعداد بازدید :  7512


نظرات

محسن
۱۳۹۵/۱۰/۲۱
با سلام خسته نباشید من میخوام پرسنل رو در سیستم تعریف کنم (تفضیلی) لطف میکنید راهنمایی کنید. با تشکر فراوان
حساب آموز: با سلام. در صورتی که نرم افزار شما امکان تعریف گروه تفصیلی را دارد پیشنهاد می کنیم یه گروه تفصیلی به نام پرسنل تعریف کنید و کل پرسنل را در زیر مجموعه آن قرار دهید.سپس گروه تفصلی تعریف شده را با حسابهایی مانند مساعده کارکنان، وام کارکنان، حقوق پرداختنی، سنوات خدمت و سایر حسابهای مورد نیاز ارتباط دهید.

صدف
۱۳۹۵/۸/۱۹
با سلام من در یک آموزشگاه زبان کار می کنم و می خواهم با یک نرم افزار حسابداری حسابرسی های آموزشگاه را انجام دهم. عذر می خوام امکانش هست که به عنوان مثال حساب های کل و معین و تفضیلی ای که می توان برای آموزشگاه تعریف کرد را برایم مثال بزنید؟ ( رشته بنده حسابداری نیست)
حساب آموز: با سلام وقت بخیر. مهمترین تفاوت بین حساب های تعریف شده در موسسات آموزشی با تولیدی و بازرگانی بخش موجودی مواد و کالا و همچنین درآمد می باشد. در شرکتهای خدماتی و آموزشی قسمت موجودی کالا وجود ندارد و در بخش درآمد از حساب درآمد خدمات استفاده می شود. کدینگ کامل سرفصل های حسابداری را می توانید از بخش دانلود رایگان سایت حساب آموز دریافت کنید البته بهتر است با توجه به اهمیت کدینگ از شخصی که در این خصوص تسلط و مهارت کافی دارد استفاده نمایید. موفق باشید.

ماری میر
۱۳۹۵/۳/۲۵
خیلی از کمکتون ممنونم
حساب آموز:خواهش می کنم. موفق باشید.

ماری میر
۱۳۹۵/۳/۲۵
سلام و تشکر از شما یک سؤال دیگر اینکه تفصیلی شناور دو سطحی به چه صورت است ؟ گروه حساب های بانکی / حساب بانک ملی/ کارت خوان1 در این صورت امکان اتصال حساب بانکی به چند کد حساب مثل حساب های بانکی و اسناد پرداختنی و .. می باشد و کارت خوان 1 هم به صورت جداگانه به چند کد حساب دیگر متصل می شود ؟ یا اینکه فقط کارت خوان که سطح آخر تفصیلی شناور است می تواند به کد حساب متصل شود ؟؟؟ منظور اینکه هر کدام از سطح ها بدون ارتباط با یکدیگر می توانند به کد حساب متصل شوند؟ و اینکه در یک سند دریافت از کارت خوان 1 باید دو تفصیلی شناور را برای افزایش موجودی بانک استفاده کنیم ؟ با تشکر خیلی خیلی فراوان از شما و در ضمن من در حال طراحی یک نرم افزار حسابداری هستم برای هتل
حساب آموز: تفصیلی دو سطحی دارای تفصیلی اول به نام حساب بانکی مورد نظر شما و تفصیلی دوم که کارتخوان ها. کارتخوان فقط به حساب معین موجودی بانک متصل می شود ولی حساب جاری شما به صورت شناور به حسابهای مختلف قابلیت ارتباط خواهد داشت. فقط تفصیلی های شناور میتوانند با چند حساب مرتبط باشند. حتما بابت طراحی نرم افزار از حسابداران خبره مشاوره دریافت کنید. امیدواریم در این کار موفق باشید.

ماری میر
۱۳۹۵/۳/۲۵
باز هم سلام خیلی خیلی ممنونم از شما یعنی در تعریف کدها باید اینگونه عمل کنیم : کل : موجودی نقد و بانک معین : حساب بانکی تفصیلی : حساب جاری X ؟؟؟ : کارت خوان 1؟ سطح کارت خوان کدام می شود ؟ و اینکه من در خیلی از مثال های کدینگ دیدم که حساب های بانکی رو کلا به عنوان تفصیلی شناور تعریف می کنند، در اون صورت چطور کارت خوان را تعریف کنیم ؟ (من خیلی خیلی عذر میخوام با این سؤالام ولی من حسابدار نیستم ) باز هم ممنون
حساب آموز: سلام در خدمت شما هستیم.بله به همان شکل که فرمودید باید تنظیمات انجام شود. شناور قرار دادن حساب بانکی به این دلیل است که به سرفصل حساب بانکی و اسناد پرداختنی مرتبط شود. در صورتی که نرم افزار شما امکان تعریف تفصیلی در دو سطح را دارد می توانید حساب بانک را به عنوان تفصیلی شناور سطح اول تعریف کنید و کارتخوان را به عنوان تفصیلی شناور سطح دوم. در صورتی که که نرم افزار این امکان را ندارد به ناچار باید در مثال فوق کارت خوان ها را به جای حساب بانکی تعریف نمایید و حساب بانک در حالت شناور باقی بماند.دلیل انجام اینکار این است که کارتخوان فقط با حساب بانک مرتبط است و نه با حساب دیگری. هر چند انجام این کار با قواعد تعریف کدینگ چندان سازگار نیست ولی مشکل شما را حل خواهد کرد. ضمنا پیشنهاد می کنیم بابت اطلاع از امکانات نرم افزار، حتما با فروشنده تماس بگیرید و یا راهنمای آن را مطالعه کنید.

ماری میر
۱۳۹۵/۳/۲۴
با سلام مجدد خیلیییی ممنون از پاسخ سریعتون من روی یک نرم افزار برای سیستم هتل کار می کنم و خوب در هتل تمامی بخش ها اعم از پذیرش و رستوران ها و حسابداری و ... چندین دستگاه کارت خوان موجود هست و هرکدام تراکنش خودشان را دارند . یکبار در روز همه این تراکنش ها قرار شده است که به سیستم حسابداری ( با کدهای مشخص برای هر دریافت و پرداخت) به صورت اتومات منتقل بشود و اگر کدی برای دستگاه کارت خوان موجود نباشد ، عملاً امکان گزارشگیری برای تراکنش های یک دستگاه کارت خوان موجود نیست ، به لحاظ حسابداری این مشکلی ایجاد نمی کند ؟ باز هم تشکر
حساب آموز: ممنون از لطف شما. در این حالت شما باید کارتخوان هر بخش را به صورت جدا و به عنوان منبع ورود وجه به حساب بانکی خاصی که با آن مرتبط است تعریف کنید. به عنوان مثال در زمان ثبت دریافت، ابتدا حساب های کل را به ترتیب انتخاب می کنید و پس از آن نام کارتخوان مربوطه مشخص می شود و در بخش بعدی شماره کارتخوان را مشخص می کنید.مثال: دریافت 1/000/000 ریال توسط کارتخوان شماره 1 بابت اجاره اتاق: موجودی نقد و بانک/ حساب بانک / حسابجاری شماره .../ کارتخوان شماره 1 بدهکار به مبلغ 1/000/000 درآمد بستانکار به مبلغ 1/000/000

ماری میر
۱۳۹۵/۳/۲۴
با سلام و تشکر از شما من یک مشکلی با تفصیلی شناور دارم ، این تفصیلی که شما اینجا مطرح کردید همان تفصیلی شناور است ؟ اگر همان است ، برای تعریف یک دسته چک و یا یک کارت خوان که هر دو در واقع به حساب های بانکی خاص متصل هستند ، چگونه عمل می کنید؟ ممنون
حساب آموز: سلام و تشکر از شما.درباره موردی که عنوان کرده اید فقط باید بابت حساب بانکی که دارید حساب تفصیلی ایجاد کنید نه بابت دسته چک و کارت خوان، چون دسته چک وسیله برداشت از حساب و کارتخوان وسیله واریز یا برداشت می باشد. در صورتی که نرم افزار شما دارای سیستم خزانه داری باشد و شما نیاز به گزارش دقیق داشته باشید می توانید با تعریف دسته چک ( منظور شماره برگه های آن) و تعریف کارتخوان در نرم افزار خزانه داری نوع وسیله برداشت یا واریز را تفکیک کنید.

الهام
۱۳۹۵/۳/۱۶
عالی بود
حساب آموز: ممنون از لطف شما

رضا توسلی
۱۳۹۵/۳/۱۳
سلام من خیلی با حساب های تفصیلی کار کردم ولی هیچ وقت این طور توجه نکرده بودم خیلی عالی بود
حساب آموز: سلام. ممنون از اینکه نظر خود را اعلام کردید و خوشحالیم که مقاله برای شما مفید بوده است.

خدری
۱۳۹۵/۱/۱۸
با سلام و تشکر، یه سوال دارم اینکه: گروه حساب و گروه حساب تفصیلی درواقع دو مفهوم متفاوت اند؟
حساب آموز: این عناوین در اصل به دو سطح متفاوت از حساب اشاره می کنند: گروه حساب ها نشان دهنده جایگاه حساب های کل در گروه حساب ها می باشند و گروه حساب تفصیلی نشان دهنده تعلق حساب های تفصیلی به گروه خاصی مانند پرسنل، حساب های بانکی، مشتریان و مواردی از این قبیل می باشد.پیشنهاد می کنیم مقاله "انواع سرفصل های حسابداری" را هم مطالعه کنید.

فریده
۱۳۹۴/۱۱/۱۰
ممنون . استقاده کردم
سلام و سپاس از این که نظر دادید.

انورمرادی
۱۳۹۴/۶/۱۸
سپاس.
حساب آموز:شاد و تندرست باشید