حساب آموز آموزش کاربردی حسابداری                                                                                                       
جستجو
بخش کاربری  
خبرنامه
 
دانلود رایگان
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید! کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید و روی دکمه دانلود کلیک کنید
 
×
 
لوگو اعتماد سایت
محصولات پربازدید
مقالات ویژه پربازدید
مقالات عمومی پربازدید

تعریف مالیات بر ارزش افزوده و ثبت های حسابداری آن

ارزش افزوده چیست؟

 طبق ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالا و خدمات عرضه شده و  ارزش کالا و خدمات خریداری شده در یک دوره معین ارزش افزوده نام دارد.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

 مالیات بر ارزش افزوده مالیات غیر مستقیمی است که بر ارزش افزوده تعلق می گیرد. این مالیات در طول فرآیند تولید کالا و خدمات تا زمان فروش کالا یا ارائه خدمات به مشتری نهائی، از ارزش افزوده های ایجاد شده در هر مرحله، دریافت و طی روال خاصی به حساب دولت واریز می شود. مبلغ این نوع مالیات در نهایت توسط آخرین مشتری به همراه بهای کالا یا خدمات پرداخت می شود.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده:

 نرخ مالیات بر ارزش افزوده هر سال، توسط دولت تعیین می شود و مبلغ آن از ضرب نرخ اعلام شده در بهای کالا و یا خدمات به دست می آید و به همراه بهای کالا و یا خدمات از مشتری دریافت می گردد به عنوان مثال با در نظر گرفتن نرخ مالیات و عوارض ارزش افزوده سال 1394 که 9% می باشد شخصی که کالایی به ارزش 10/000/000 ریال خریداری می کند باید 10/900/000 ریال بپردازد. این مبلغ شامل 10/000/000 ریال قیمت کالا و 900/000 ریال مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

 این نوع مالیات شامل مالیات بر ارزش افزوده و عوارض می باشد که در سال نرخ مالیات در سال 1394 معادل 6% و نرخ عوارض معادل 3% می باشد ( همچنان که در جامعه عرف شده و مالیات و عوارض بر ارزش افزوده به نام مالیات ارزش افزوده نامیده می شود در این مقاله نیز عنوان مالیات بر ارزش افزوده بابت هر دو مورد استفاده می شود).

 

چرخه مالیات بر ارزش افزوده از اولین مرحله تا پرداخت توسط خریدار نهایی:

 قانون مالیات بر ارزش افزوده در راستای دریافت مالیات ارزش افزوده از خریداران نهایی کالا یا خدمات، برای افراد و یا شرکت هایی که واسطه بین عرضه کننده های اولیه کالا و یا ارائه کننده خدمات می باشند وظایفی مشخص نموده که عدم انجام آنها مشمول جرائم سنگینی می باشد.

 یکی از این وظایف دریافت مالیات از خریدار و پرداخت آن به خزانه دولت می باشد و وظیفه دیگر آن ها گزارش مبالغ خرید و فروش انجام شده و مقدار ارزش افزوده آن ها،  تا 15 روز بعد از پایان هر فصل می باشد.این گزارش در فرم خاصی به نام اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ارسال می شود که در قسمت های بعدی درباره آن توضیح داده می شود.

 در اصل این افراد در زمان خرید کالا، مالیات ارزش افزوده را از طرف خریداران بعدی پرداخت می کنند و در هنگام فروش مجددا آن را از خریدار دیگر دریافت می کنند. این روال تا زمان تحویل کالا یا ارائه خدمات به مصرف کننده نهایی ادامه می یابد.

 فرض می کنیم شرکت الف فقط به تولید و فروش یک نوع کالا اشتغال دارد و هیچ خریدی انجام نمی دهد . قیمت فروش کالای این شرکت نیز 2/000/000 ریال می باشد. این شرکت یک عدد از این نوع کالا را به توزیع کننده ب می فروشد و و در زمان فروش کالا مبلغ 2/180/000 ریال که شامل 2/000/000 ریال قیمت کالا و 180/000 ریال ارزش افزوده می باشد از خریدار دریافت می کند و مبلغ 2/000/000 ریال را نزد خود نگه داشته و مبلغ 180/000 ریال به خزانه دولت واریز می کند (به عبارت دیگر وظیفه خود را در قبال اداره دارایی انجام می دهد).

 توزیع کننده ب نیز کالای مذکور را به قیمت 3/000/000 ریال به شخص پ که مصرف کننده نهایی می باشد می فروشد و مبلغ  3/270/000 ریال از وی دریافت می کند که شامل 3/000/000 ریال قیمت کالا و 270/000 ریال ارزش افزوده می باشد.

 در این مرحله توزیع کننده ب مبلغ ارزش افزوده ای را که در مرحله قبل به فروشنده پرداخت کرده از مبلغ دریافتی از خریدار کسر می نماید و باقیمانده را به خزانه دولت واریز می کند:

 

              مالیات ارزش افزوده دریافتی بابت فروش           270/000  =  9 %* 3/000/000

             مالیات ارزش افزوده دریافتی بابت خرید              180/000 =  9% * 2/000/000

مبلغی که باید توسط توزیع کننده ب به خزانه دولت واریز شود:       90/000

 

 همانطور که مثال فوق مشخص شد در نهایت مبلغ 3/000/000 ریال ارزش به وجود آمده به همراه 270/000 ریال مالیات ارزش افزوده پس از طی چند مرحله توسط خریدار نهایی پرداخت شد:

 

          قیمت خرید کالا                                                3/000/000 ریال

          مالیات بر ارزش افزوده                                        270/000 = 9%* 3/000/000

          مبلغ پرداخت شده توسط خریدار                         3/270/000  

 

ثبت حسابداری ارزش افزوده:

 جهت انجام ثبت های حسابداری مربوط به ارزش افزوده، باید سرفصل های زیر ایجاد شود:

-سرفصل معین با عنوان "مالیات بر ارزش افزوده خرید"  در زیر سرفصل کل "سایر حساب های دریافتنی" جهت ثبت ارزش افزوده در زمان خرید (چون مبالغی که بابت خرید پرداخت می کنیم جز مطالبات ما می باشد)

- سرفصل معین "مالیات بر ارزش افزوده فروش" در زیر سرفصل کل "سایر حساب های پرداختنی" جهت ثبت ارزش افزوده در زمان فروش (چون مبالغی که بابت فروش دریافت می کنیم جز بدهی های ما می باشد)

یاد آور می شود می توان در طول سال از یکی از سرفصل های فوق (ترجیحا سرفصل مالیات بر ارزش افزوده فروش) نیز استفاده کرد و در پایان سال در صورت اختلاف با ماهیت حساب، مانده را به حساب دیگر منتقل کرد.

 

 با توجه به مثال  فوق ثبت های زیر در دفاتر هر یک از شرکت ها انجام می شود:

 

شرکت الف:

 در زمان فروش کالا:

شرح

بدهکار

بستانکار

 حساب های و اسناد دریافتنی تجاری – حساب های دریافتنی تجاری

                    فروش و درآمد – فروش

                    سایر حساب های پرداختنی – مالیات بر ارزش افزوده فروش

 

2/180/000

 

 

 

 

 

2/000/000

180/000

 

 

در زمان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده فروش:

شرح

بدهکار

بستانکار

 سایر حساب های پرداختنی – مالیات بر ارزش افزوده فروش

                   موجودی نقد و بانک – بانک های ریالی

180/000

 

 

180/000

 

                                                  

 

 توزیع کننده ب:

در زمان خرید:

شرح

بدهکار

بستانکار

 خرید

 سایر حساب های دریافتنی – مالیات بر ارزش افزوده خرید

             حساب ها و اسناد پرداختنی تجاری – حساب های پرداختنی  تجاری

 

2/000/000

180/000

 

 

 

 

 

2/180/000

 

 

 

در زمان فروش:

شرح

بدهکار

بستانکار

 حساب های و اسناد دریافتنی تجاری – حساب های دریافتنی تجاری

                       فروش و درآمد – فروش

                      سایر حساب های پرداختنی – مالیات بر ارزش افزوده فروش

 

3/270/000

 

 

 

 

 

3/000/000

270/000

 

 

 

در زمان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده:

شرح

بدهکار

بستانکار

 سایر حساب های پرداختنی – مالیات بر ارزش افزوده فروش

                  سایر حساب های دریافتنی – مالیات بر ارزش افزوده خرید

                  موجودی نقد و بانک – بانک های ریالی

270/000

 

 

 

180/000

90/000

 

نکته:

  1.  در زمان محاسبه مقدار مالیات ارزش افزوده، فقط بهای کالا و خدمات بدون در نظر گرفتن مبلغ مالیات ارزش افزوده پرداخت شده در نظر گرفته می شود به عبارت دیگر مالیات پرداخت شده جز ارزش کالا محسوب نمی شود.
  2. مبلغ مالیات ارزش افزوده در تاریخ فروش و با نرخ همان سال محاسبه می شود حتی اگر خرید کالای مربوطه در دوره مالی قبل انجام شده باشد به عنوان مثال نرخ محاسبه ارزش افزوده کالایی که در سال 1393 با نرخ ارزش افزوده 8% خریداری شده و در سال 1394 به فروش رسیده 9% محاسبه می شود.
  3. برای داشتن جزئیات بیشتر در گزارشات می توان در زیر سرفصل معین "مالیات بر ارزش افزوده خرید" حساب های جز "مالیات بر ارزش افزوده خرید" و "عوارض خرید" را ایجاد و در زمان خرید کالا و یا دریافت خدمات، با توجه به میزان مالیات ارزش افزوده و یا عوارض خرید  آن ها را بدهکار نمود. در خصوص سرفصل معین "مالیات ارزش افزوده فروش" نیز می توان از سرفصل های جز "مالیات بر ارزش افزوده فروش" و "عوارض فروش" استفاده نمود.

 

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم مشاهده نمایید:

دوره آموزش مالیات بر ارزش افزوده و گزارشات فصلی

توضیحات درباره یکی از مهمترین منابع درآمد برای حسابداران

آموزش کاربردی قواعد و روش تهیه اظهارنامه مالیات بر عملکرد اشخاص حقوقی

 

دانلودهای رایگان مرتبط

 نمونه فاکتور ارزش افزوده

موارد معافیت از مالیات بر ارزش افزوده

نرم افزار قانون مالیات های مستقیم، ارزش افزوده و قانون تجارت

 

محصولات مرتبط:

کتاب الکترونیکی آموزش کاربردی ارزش افزوده

 

تعداد بازدید :  19432


نظرات

ارزو
۱۳۹۵/۱۰/۲۷
سلام 0سوالم حسابرسیه نه حسابداری-میخام بدون وقتی اظهارنامه ارزش افزوده با دفاتر شرکت مطابقت دادیم باید در کدام سکشن طبقه بندی کنیم یعنی به کدام حساب عطف میخوره-جز کدام سرفصله؟ایا جز حسابهای دریافتنی محسوب میشه
حساب آموز: سلام وقت بخیر. معمولا دو حساب در سایر دریافتنی و سایر پرداختنی بنام مالیات و ارزش افزوده ایجاد می شود که در پایان هر فصل اگر ارزش افزوده فروش بیشتر باشد مانده در سایر حسابهای پرداختنی ثبت می شود و اگر مانده ارزش افزوده خرید بیشتر باشد در سایر حسابهای دریافتنی ثبت می شود.

سهیلا بابایی
۱۳۹۵/۱۰/۱۳
ایا در خرید اثاثه که جز اموال و تجهیزات شرکت است مالیات بر ارزش افزوده پرداختی در هنگام سند زدن به قیمت اثاثه اضافه می شود؟ یا مالیات بر ارزش افزوده را جداگانه ثبت کنیم؟
حساب آموز: بهتر است مالیات بر ارزش افزوده جداگانه ثبت شود تا بتوانید از آن به عنوان اعتبار مالیاتی استفاده کنید.

هاشمی
۱۳۹۵/۱۰/۹
با سلام و خسته نباشید.بنده مدیر یک آژانس املاک هستم.هنگام دریافت کد رهگیری مبلغ 9درصد ارزش افزوده علاوه بر کمیسیون قانونی از طرفین قرارداد اخذ می گردد. محاسبه پرداخت 9درصد ارزش افزوده دفتر به چه صورت خواهد بود؟ آیا مبنای محاسبه 9درصد پرداختی به دولت صرفا درآمد و کمیسیونهای اخذشده از مشتریان است و یا بایستی هزینه های دفتر شامل درج آگهی-برق-گاز-آب-تلفن و اینها از آن کسر گردد و سپس محاسبه شود؟ باتشکر-هاشمی
حساب آموز: با سلام و سپاس از شما آقای هاشمی عزیز. مالیات ارزش افزوده قابل پرداخت تفاوت بین مالیات و عوارض دریافتی و مالیات و عوارض پرداختی می باشد. شما باید مالیات ارزش افزوده ای را که در قبوض برق، آب و به طور کلی خریدها یا خدمات دریافت شده، پرداخت کرده اید و به نام املاک شما می باشد از مالیات و عوارض دریافتی کسر و باقیمانده را پرداخت نمایید (در صورتی که مبالغ دریافتی از مشتریان بیشتر از مبالغ پرداختی بابت ارزش افزوده می باشد). موفق باشید.

حسابدار
۱۳۹۵/۹/۱۵
سلام اگه شرکت در سال 93 مالیات بر ارزش افزوده رو پرداخت کرده باشه و ثبت نزده باشه الان در سال جاری چه طور باید ثبتش کنیم
حساب آموز: سلام خدمت شما. در صورتی که مالیات های ارزش افزوده را شناسایی و ثبت کرده باشید در سال جاری باید حساب مالیات بر ارزش افزوده را بدهکار و منبعی را که مالیات را از آن محل پرداخت کرده اید بستانکار نمایید.

جواد
۱۳۹۵/۹/۱۴
ممنون.
حساب آموز: با سلام و تشکر از شما.موفق باشید.

سید فتاح دانشمند
۱۳۹۵/۸/۱۰
با عرض سلام، ممنون از راهنمایی هاتون
حساب آموز: با سلام . ما هم از شما بابت پیام ارسالی تشکر می کنیم و خوشحالیم که مطالب ارائه شده مورد قبول شما است.

نام خود را وارد کنید
۱۳۹۵/۷/۲۲
با سلام، بطور کلی ما مالیات بر ارزش افزوده چه نوع از خریدهامون رو باید در دفتر ثبت حسابداری کنیم؟ مثلا مالایت ارزش افزوده ای که بابت خرید مواد غذایی پرداخت میکنیم رو باید در دفاتر ثبت کنیم؟ یا فقط باید مالیات خرید هایی که ارتباط مستقیم با محصول نهایی دارن رو ثبت کنیم؟ با تشکر
حساب آموز: با سلام. هر نوع مالیات ارزش افزوده مرتبط با کالا و خدمات باید در دفاتر ثبت شود.

محمد
۱۳۹۵/۷/۸
مطالب بسیار عالی بود تشکر از لطفتون
حساب آموز: با سلام و تشکر از پیام شما. موفق باشید

بذرافشانی
۱۳۹۵/۷/۷
باسلام و احترام بنده در پاره ای مواقع جهت ارسال لیست فروشندگانی که مالیات ارزش افزوده دریافت کرده یا نکرده اند به دارائی واحد مالیات ارزش افزوده مشکل دارم که نمیتوان از درون ثبتهای حسابداری لیست آنها را مشخص نمایم و مبلغ خرید ، عوارض و مالیات ارزش افزوده آنها را مشخص نمایم آیا برای حل این مشکل میتوان در قسمت بستانکاران در سطح معین به دو دسته مشمول و غیرمشمول بستانکارانم را تفکیک نمایم یا خیر لطفا راهنمائی بفرمائید . باتشکر
حساب آموز: با سلام و سپاس از پیام شما. نیازی به تفکیک به صورتی که فرمودید نیست چون با انجام این کار کدینگ شلوغی خواهید داشت در ضمن ممکن است برخی از فروشندگان فعالیت مشمول و غیر مشمول دااشته باشند.

ستاره
۱۳۹۵/۶/۱۸
با سلام.من در ثبت مالیات عملکرد سالانه مشکل دارم.امکانش هست راجع به چگونگی ثبت آن اطلاعات بدید ممنون میشم
سلام وقت بخیر. لطفا مقاله روش بستن حسابها در پایان دوره مالی را از لینک زیر مطالعه کنید. این مقاله در بخش مقالات حسابداری مالیاتی موجود است. لینک مقاله: http://www.hesabamooz.com/showcontentpublic.aspx?code=30056

محمد.خ
۱۳۹۵/۶/۱۵
سلام و تشکر از تعریف و مثال خوبتون سئوال من این هست که حساب تفصیلی در ثبت سند "مالیات بر ارزش افزوده" چگونه می شود؟ و کدام گروه تفصیلی در این نوع سند درگیر می شوند؟ با تشکر
حساب آموز: با سلام و سپاس از پیام شما. استفاده از حساب تفصیلی برای حساب معین مالیات و عوارض ارزش افزوده به دلیل شلوغی کدینک و سند حسابداری توصیه نمی شود و فایده ای هم ندارد.

ارمان
۱۳۹۵/۶/۱۲
با سلام من فروشگاه دارم و جزو بند جیم و شخص حقیقی هستم. در مورد ارزش افزوده من به مشکل بزرگی برخورد کردم . ما به کارخانه ها ارزش افزوده پرداخت میکنیم و روی جنسمون میکشیم و میفروشیم . شرکت ها از ما خرید میکنن . از اونجایی که بهشون نمی تونیم فاکتور ارزش افزوده بدیم اونا مجبور میشن مجدد ارزش افزوده پرداخت کنن . من با یکبار پرداخت موافقم ولی بیشترش از نظر من این ظلم هست . ایا راهی هست که مشتری ها مجبور نشن دوباره پرداخت کنن؟ البته دوستی پیشنهاد داد که خریدمون رو به نام مشتری هامون انجام بدیم تا اونا بتونن از ارزش افزوده ای که ما پرداخت کردیم استفاده کنن . ایا این کار قانونی هست؟
با سلام. این کار مشکلی ایجاد نمی کند به شرط اینکه اطلاعات خریدار و فروشنده به صورت دقیق در فاکتورها ثبت شود و دریافت و پرداخت های بالای 50/000/000 ریال از طریق حساب بانکی خریدار و فروشنده انجام شود.در این حالت شما فقط به عنوان واسطه شناخته می شوید.

رضا
۱۳۹۵/۵/۲۲
خیلی مفید بود بود
حساب آموز: با سلام. از پیام شما متشکریم

محمد علی بینا
۱۳۹۵/۵/۱۳
خیلی عالی بود.شفاف و ساده توضیح دادید
حساب آموز: سلام و تشکر از اینکه پیام دادید.موفق و شاد باشید

كيميا
۱۳۹۵/۴/۳۰
بإسلام در شركت هايي كه دو دفتره هستند ثبت ارزش افزوده به چه صورت در دفاتر واقعي بايد اعمال گردد ؟ با تشكر
حساب آموز:با سلام. تفاوتی در ثبت ارزش افزوده وجود ندارد و مطابق روش آموزش داده شده در این مقاله باید ثبت آن انجام شود.

هاشمی
۱۳۹۵/۴/۲۹
با سلام ممنون از مطلب آموزشی شفافتون و لعنت به نظام مالیاتی کشور که هر روز یک " قر " جدید میاد یکی از مشکل زا ترین انواع مالیات در دنیا همین وات هستش به جای اینکه بیایند مالیات اصناف و شخصیت های حقوقی خرده پا را سرراست کنند و اولا به طور حدودی در همون مالیات عملکرد سالانه بگنجونند ثانیا دفتر و دستک بازی مالیات سالانه رو هم کم کنند تا تهیه و تنظیم و سندسازیهاش! اینهمه هزینه برای کل نظام و همچنین مودیان ایجاد نکنه هر روز از این باغ بری میرسد درباره اولا: احتمالا با دیدگاهی آکادمیک و عینک به چشم خواهید گفت این دو مالیات ربطی به هم ندارن و طرف حساب هاشون هم فرق میکنن اما خودمونیم مالیات ها رو همیشه و از هر نوعی مصرف کننده نهایی هست که میپردازه. درباره دوما: اونهم خودمونیم این دفترنویسی ها همش الکیه. همه میدونند و این روال همه ساله داره تکرار میشه. چقدر حرف زدم. بازم تشکر
حساب آموز: آقای هاشمی عزیز سپاسگزاریم از اینکه نظر خود را اعلام کردید. در این که سیستم مالیاتی در کشور ما در متن قانون، نحوه اجرای قانون از طرف سازمان امور مالیاتی و از طرف مودیان دارای اشکال می باشد هیچ شکی نیست به خصوص در زمینه مالیات مشاغل. در بخش مالیات اشخاص حقوقی به دلیل اجرای چندین ساله، نظم بهتری حاکم است و روال کار تا حدی مشخص تر از مشاغل است.امیدواریم هر چه سریعتر راهکارهای قانونی و چارچوب مشخص و دقیقی برای این مسائل در نظر گرفته شود هم برای اجرای دقیق کلیه قوانین و به ویژه قانون مالیات ها در کشور و هم برای جلوگیری از فرار مالیاتی.پیروز و تندرست باشید.

مصرف کننده
۱۳۹۵/۴/۲۵
با سلام درمورد مالیات بر ارزش افزوده برای رستوران های وخدمات انها درک نا صحیحی به نظر بنده وجود دارد رستوران هایی که مالیات بر ارزش افزوده دریافت میکنن کل مبلغ خرید یک مصرف کننده را در میزان درصد مالیات ضرب کرده ودریافت مینمایند درصورتی که برای اکثر موارد مصرفی مثل گوشت برنج روغن وووو مایاتی پرداخت نمیشود بنابرین فقط باید درامد حاصل از خدمات که مثلا 20درصد کل خرید هست را در 9درصد ضرب نمایند وبه عنوان مالیات دریافت نمایند واین برداشت ناصحیح خیلی به ضرر مصرف کننده شده است در این مورد اگر برداشتی دارید توضیح دهید با تشکر


ناهید رحمانی
۱۳۹۵/۴/۲۴
سلام خیلی خوب توضیح داده بودین ...ممنون ..اگه میشه در مورد پرکردن مالیات بر ارزش افزوده تو سایت هم توضیح بدین...
حساب آموز: با سلام. در مقالات و مطالب جدید آموزش داده خواهد شد.

PANI
۱۳۹۵/۴/۱۶
سلام ممکنه ثبت بزگشت از فرش و تخفیفات رو هم بزارین
حساب آموز: سلام. درخواست شما به زودی در این مقاله انجام می شود.

با سلام از اطلاعات خوب و مفید تون
۱۳۹۵/۴/۱۱
من میخوام در زمینه امور مالیاتی فعالیت کنم و خیلی هم علاقه دارم چطور میتونم شرئع کنم بیس کارم را چطور باید تنظیم کنم
حساب آموز: با سلام و سپاس از پیام شما. برای فعالیت در زمینه امور مالیاتی چند روش وجود دارد:1- فعالیت در موسساتی که در زمینه امور مالیاتی فعال هستند. در این روش به صورتی تجربی با مباحث مالیاتی آشنا می شوید. 2- اقدام به یادگیری در مورد مباحث مالیاتی و استفاده از آن ها در انجام کار. 3-شرکت در دوره های مختلف آموزش مالیات. پس از تسلط به مباحث مالیاتی و در صورتی که تمایل داشته باشید کار خود را به صورت شخصی ادامه دهید نیاز به آشنایی به بازاریابی و فروش هم دارید تا بتوانید از اطلاعاتی که دارید کسب درآمد داشته باشید.

نام و نام خانوادگی
۱۳۹۵/۳/۳۱
واقعا اطلاعاتی خوبی بود.متشکریم
حساب آموز: از پیام شما سپاسگزاریم

علی
۱۳۹۵/۳/۲۹
کالاها مانند کالاهای اساسی ، پروتئینی ، محصولات کشاورزی و نشریات و مطبوعات از پرداخت مالیات معاف هستند.آیا فروشنده گان اینها ارزش افزوده بایستی بگبرن
حساب آموز: در زمان خرید یا فروش کالا و خدماتی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند نباید وجهی بابت مالیات محاسبه و دریافت یا پرداخت شود. لیست کامل کالاهای معاف را از لینک زیر میتوانید دریافت کنید، ضمنا برخی از این موارد بر اساس شرایط خاصی معاف می باشند که در آئین نامه ها و بخش نامه های ارزش افزوده مشخص شده است. http://www.hesabamooz.com/showarchive.aspx?code=6

حسين مومني
۱۳۹۵/۳/۱۷
ممنونم از بابت زحماتي كه كشيديد خيلي راحت و روان توضيح داديد سپاسگذارم
حساب آموز: آقای مومنی عزیز ما هم از شما سپاسگزاریم. موفق و شاد باشید

کوجناتی
۱۳۹۵/۲/۱۷
بسیار مفید وعالی توضیح داده شده .باسپاس از شما.
حساب آموز: سپاس از این که نظر دادید. خوشحالیم که مطالب مورد قبول شما بوده است.

کوهیار مجاوری
۱۳۹۵/۲/۹
موضوع ثبت ارزش افزوده درمعاملات مختلف جزییات زیادی دارد توضیعات شماجهت درک کلی قضیه رسا بود متشکرم.باانکه این مالیات تنها توسط مصرف کننده بی نوا بدونه هیچ اعتراضی پرداخت میشود واین ظلم فاحش که همه ساله بدون هیچ توضیح اقتصادی نرخ ان توسط دولت تدبیر وامید اضافه میگردد که خود یکی از عوامل مهم تورم واشفتگی افزایش قیمتهاست که انسان را بیاد داروغه ناتینگهام در سریال رابینهود می اندازد ولی برای حقیر درکش مشگل است که چرا بجای اعتراض مصرف کننده شرکتها به این موضوع معترض هستند با انکه انان فقط نقش واسطه وامانت دار ودرواقع مامور دریافت این مالیات را از مردم برای دولت بازی میکنند
حساب آموز: با سلام و تشکر از اینکه نظر خود را اعلام کردید. در اینکه برای ثبت ارزش افزوده جزئیات زیادی وجود دارد با شما موافقیم و گاهی تصمیم گیری درباره روش ثبت یک مورد مرتبط با ارزش افزوده نیاز به پیگیری و مطالعه زیادی دارد که به همین دلیل به صورت نوشتاری امکان توضیح همه شرایط وجود ندارد. دلیل اعتراض شرکت ها باید توسط خود آن ها اعلام شود ولی درباره افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده در نظر داشته باشید که افزایش نرخ مالیات تصمیم دولت نمی‎باشد بلکه بر اساس قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه که شامل سال های 1390 تا 1394 می باشد باید هر سال یک درصد به نرخ مالیات ارزش افزوده اضافه شود (البته در سال 1393 دو درصد به نرخ ارزش افزوده اضافه شد). از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تا 1389 ارزش افزوده به میزان 3% ثابت بود.

مهدی اکبری
۱۳۹۵/۲/۵
با سلام و احترام ضمن عرض خسته نباشید بابت توضیح شیوا و بسیار قابل فهمتون تشکر میکنم همیشه موفق و سبز باشید
حساب آموز: با سلام و سپاس از اینکه نظر دادید. امیدواریم همیشه تندرست و شاد باشید.

دشتی
۱۳۹۵/۱/۳۰
عالی بود
حساب آموز: خدا رو شکر که مطلب براتون مفید بوده

تازه کار
۱۳۹۴/۱۱/۱۱
درصورتی که شرکت خرید رسمی ندارد وتنها بابت فروش مالیات دریافت میکند ولی فاکتور رسمی توسط کارخانه صادر گشته وشرکت ملزم به پرداخت آن نمیباشد مبلغ مالیات ارزش افزوده دریافتی توسط شرکت جز سایر درآمد ها باید شناسایی گردد؟ باتشکر
پرسش شما برای ما نامفهوم بود لطفا واضح تر توضیح دهید

مرادی
۱۳۹۴/۱۱/۶
عالی بود مرسی از شما
حساب آموز: ممنون از لطف شما

مسافر نیما
۱۳۹۴/۱۱/۳
بسیار روان جامع و کاربردی بود. خدا قوت و تشکر
از شما سپاسگزاریم که نظر دادید. برای شما هم آرزوی شادی و تندرستی داریم.

نام خود را وارد کنید
۱۳۹۴/۱۰/۶
ممنون، عالی بود.
حساب آموز: سپاسگزاریم

بهرامی
۱۳۹۴/۹/۷
با سلام واقعا ممنونم از اطلاعات دقیق ساده و قابل فهم شما آرزوی موفقیت و شادی روز افزون رو براتون دارم
حساب آموز: ما هم از شما سپاسگزاریم که نظرتون رو اعلام کردید و خوشحالیم که مطالب مورد قبولتون بوده. موفق و شاد باشید

anvar.moradi
۱۳۹۴/۶/۱۸
با اجازه آقای قنبری عزیز من کپی کردم. بسیار سپاسگزارم.
حساب آموز: خواهش می کنم. سلامت باشید

نام و نام خانوادگی
۱۳۹۴/۶/۱۳
سلام با تشکر از اطلاع رسانی راحت و روون شما
شاد و تندرست باشید امیدواریم براتون مفید و کاربردی باشه