حساب آموز آموزش کاربردی حسابداری                                                                                                       
جستجو
بخش کاربری  
خبرنامه
 
دانلود رایگان
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید! کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید و روی دکمه دانلود کلیک کنید
 
×
 
لوگو اعتماد سایت
محصولات پربازدید
مقالات ویژه پربازدید
مقالات عمومی پربازدید

طبقه بندی دارایی ها و بدهی ها و تعریف آن ها

سرفصل حساب های مربوط به دارایی ها و بدهی ها در ترازنامه و صورت های مالی، بر اساس سرعت و قابلیت نقد شوندگی به دو گروه جاری و بلندمدت تقسیم می شوند.

 

دارایی ها:

حساب دارایی ها به دو گروه دارایی های جاری و دارایی های بلند مدت تقسیم می شود:

 

الف- دارایی جاری: دارایی هایی هستند که انتظار می رود ظرف 12 ماه یا طی یک چرخه کامل عملیات واحد تجاری (هرکدام که طولانی تر است) به وجه نقد تبدیل، فروخته یا مصرف شود.

 

نمونه ای از دارایی های جاری:  وجوه نقد، حساب های دریافتنی ، اسناد دریافتنی ، پیش پرداخت ها، موجودی کالا

 

نکته: منظور از چرخه عملیات، مدت زمانی است که:

الف- وجه نقد برای تحصیل کالا یا خدمات مصرف می شود.

ب- این کالا و خدمات به مشتریان ارائه می شود و در ازای آن وجه نقد دریافت می شود.

ممکن است چرخه عملیات برای برخی از شرکت ها، چند ماه و برای برخی دیگر بیش از یک سال باشد.

 

ب- دارایی های بلند مدت: به کلیه دارایی هایی که شرایط دارایی جاری را ندارند "دارایی بلند مدت" گفته می شود. این دارایی ها معمولا برای فروش، خریداری نمی شوند بلکه برای ادامه فعالیت شرکت خریداری و به مدت بیشتری نسبت به دارایی های جاری از آن ها  استفاده می شود.این دارایی ها شامل دو گروه می باشد:

 

1-      "دارایی ثابت" که نام دیگر آن، "اموال، ماشین آلات و تجهیزات" می باشد.

2-      گروه "سایر دارایی ها" که در گروه بندی های فوق جای نمی گیرند.

 

نمونه ای از دارایی های ثابت: زمین، ساختمان، ماشین آلات، اموال و اثاثیه

نمونه ای از سایر دارایی ها: سرمایه گذاری، حق الامتیاز ها و سرقفلی  

 

بدهی ها:

حساب بدهی ها نیز بر اساس مدت زمان سررسید (جهت پرداخت نقد) به دو گروه  بدهی جاری و بدهی های بلند مدت تقسیم می گردد:

 

الف- بدهی های جاری: بدهی هایی هستند که باید ظرف یک سال یا چرخه عملیات واحد تجاری( هر کدام که طولانی تر است) پرداخت شوند.

نمونه ای از بدهی های جاری: حساب های پرداختنی، اسناد پرداختنی تا سررسید یک سال، اجاره پرداختنی و ...

 

ب- بدهی های بلند مدت: بدهی هایی هستند که در تعریف بدهی جاری قرار نمی گیرند و زمان سررسید پرداخت  آن ها بیشتر از بدهی های جاری می باشد.

نمونه ای از بدهی های بلند مدت: وام های با اقساط  بیش از یک سال، اسناد پرداختنی با سررسید بیش از یک سال.

 

نکته: ممکن است سررسید بخشی از بدهی های بلند مدت و یا اقساط آن در سال جاری باشد. در این صورت آن بخش  از بدهی که باید در سال جاری تسویه شود"حصه جاری بدهی های بلند مدت" نامیده می شود و در صورت های مالی باید گزارش شود.

تعداد بازدید :  9780


نظرات

علی سبزه ای
۱۳۹۵/۱۰/۱۶
با سلام در پاسخ به: مریم ۱۳۹۵/۷/۲۹ سلام، میشه به این سوال جواب بدین؟ شخصی حقیقی یا حقوقی که اقدام به خرید دارایی های مالی با حجم بالا می نماید و آنها را با حجم کمتر به معامله گران خرد با بهایی بیشتر میفروشد. اگه اصطلاح انگلیسی شم میدونید ممنون میشم بگید. با تشکر به این شخص خرده فروش یا retailer گفته می شود. پیروز باشید.
حساب آموز: آقای سبزه ای عزیز سلام. از پاسخ شما به پرسش مطرح شده سپاسکزاریم. امیدواریم همیشه موفق باشید

دانشجو
۱۳۹۵/۱۰/۱۱
و سوال دگ هم اینه ک ارزش ویژه شامل چ چیزهایی هست
حساب آموز: موارد متعددی در خصوص ارزش ویژه در حسابداری وجود دارد. منظور شما کدام مورد است؟

شهناز محمدی
۱۳۹۵/۱۰/۶
باسلام من ازحسابداری درحد جزیی میدونم خیلی خیلی کم تویه دفتروکالت مشغول به کارشدم خرید برای دفتر یافاکتورهایی که میارن نقدی تو دفتروازکارت عابر بانک (دونوع صندوق نقدی -عابربانک )سیستم پارسیان نصب کردم وقراره یکی بیاد سند یاد بده بنظرتون من میتونم سند بزنم
حساب آموز: سلام خدمت شما.با شرایطی که اعلام کرده اید در ابتدا ممکن است با مشکل روبرو شوید. ولی میتوانید با یادگیری و مطالعه در زمینه حسابداری و استفاده از تجارب شخصی که قصد آموزش به شما را دارند می توانید ثبت اسناد دفتر وکالت را انجام دهید. موفق باشید.

Zahra
۱۳۹۵/۹/۱۶
علت اینکه سودسهام دریافتنی_سودسهام پرداختنی عنوان دارایی جاری_بدهی جاری تلقی میشود چیست ؟
حساب آموز:بر اساس قانون تجارت، شرکت ها باید تا حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی مجمع تشکیل داده و نسبت به تصویب صورتهای مالی اقدام نموده و نسبت به تقسم سود تصمیم گیری نمایند.سود در نظر گرفته شده جهت پرداخت به سهامداران حداکثر باید تا 8 ماه پس از تاریخ تصویب به سهامداران پرداخت شود. با توجه به این موضوع که مهلت پرداخت در سال جاری می باشد، سود سهام دریافتنی در دارایی های جاری و سود سهام پرداختنی در بدهی های جاری در نظر گرفته می شود.

الی
۱۳۹۵/۸/۲۷
با سلام ببخشید ی سوال داشتم : فاکتور زدن تا چه حد با حسابداری مرتبطه؟برای فاکتور زدن از کدوم بخش حسابداری استفاده میشه ؟ با کدوم عنوان ها( مثل دارایی هاو..) سروکار داره؟
حساب آموز: با سلام خدمت شما. اگر منظور شما از فاکتور زدن، صدور فاکتور باشد فقط ثبت کالا و محاسبات قیمت در آن انجام می شود و به اطلاعات تخصصی حسابداری نیاز نمی باشد. اما اگر منظور شما صدور فاکتور با استفاده از نرم افزار حسابداری می باشد در مراحل راه اندازی نرم افزار حسابداری به دانش حسابداری نیاز می باشد و باید شخص با تجربه ای نسبت به این کار اقدام کند. صادر کننده فاکتور در این حالت هم نیاز زیادی به اطلاعات و دانش حسابداری ندارد مگر اینکه سند حسابداری مربوطه هم توسط وی انجام شود. اگر فروش به صورت نقدی باشد حساب موجودی نقد و بانک - حساب بانک بدهکار و حساب فروش بستانکار می شود ولی اگر فروش نسیه باشد به جای حساب موجودی نقد و بانک سرفصل حساب های دریافتنی تجاری بدهکار می شود. موفق باشید

رسول
۱۳۹۵/۸/۱۶
سلام. باتشکر از مطال خوبتان لطف کنید درخصوص استاندار شماره 4 ذخایر،یدهیهای احتمالی وداراییهای احتمالی بصورت کاربردی وعملی توضیح یا مثالی ارائه فرماییدچون مطالعه استاندارد4 کمک زیادی بمن نکرد. باتشکر
حساب آموز: سلام. در مطالب بعدی در این خصوص توضیحات لازم ارائه خواهد شد.

عاطفه سیرجانی
۱۳۹۵/۸/۱۱
سوال دیگه ای که داشتم اینه که اگه سمت بدهکارثبتی را درترازنامه نمایش ندهیم چه اتفاقی در معادلات و صورتحساب ها رخ می دهد؟
حساب آموز: به مقدار مبلغ ثبت نشده، حساب شما کمتر از مقدار واقعی نشان داده می شود و در ترازنامه نیز مبلغ ثبت نشده باعث عدم برابری طرف بدهکار و بستانکار حساب ها می شود. البته احتمال بروز این مورد فقط در صورت ثبت سند دستی اتفاق می افتد و نرم افزارهای حسابداری اجازه ثبت سند غیر تراز را نمی دهند.

عاطفه سیرجانی
۱۳۹۵/۸/۱۱
سلام خسته نباشید میشه درمورد اثبات حسابداری سرمایه=دارایی-بدهی توضیح دهید؟
حساب آموز:سلام. منظور شما را از اثبات معادله حسابداری متوجه نشدیم. ولی به صورت کلی اگر شما مبلغ 1/000/000 ریال پول و مبلغ 200/000 ریال هم بدهی داشته باشید، سرمایه شما (منظور بخشی از دارایی که از آورده شما یا فعالیت شما به وجود آمده و متعلق به شماست) مبلغ 800/000 ریال می باشد.

بلاش رفعتی
۱۳۹۵/۸/۱۰
سلام باتشکرازدرج مطالب بیس حسابداری توسط شما عزیزان.پیروزباشید
حساب آموز: با سلام . ما هم از شما بابت پیام ارسالی تشکر می کنیم و برایتان آرزوی موفقیت داریم.

پرنیان المیری
۱۳۹۵/۸/۵
سلام من برای مصاحبه رفتم به من گفتن بیس مدیریت مالی و باید یاد بگیرم میخواستم ببینم رو چه مسایلی باید مسلط باشم ممنون میشم کمکم کنید
حساب آموز: با سلام. مدیریت مالی یکی از رشته هایی می باشد که به نوعی ترکیبی از مباحث مدیریتی و حسابداری با تاکید بیشتر بر مدیریت در آن وجود دارد. در مدیریت مالی تصمیم گیری و ارائه راهکار، تجزیه و تحلیل مالی و اقتصادی، ارائه راهکارهای اقتصادی و سرمایه گذاری و مواردی از این قبیل بیشتر انجام می شود.

مریم
۱۳۹۵/۷/۲۹
سلام، میشه به این سوال جواب بدین؟ شخصی حقیقی یا حقوقی که اقدام به خرید دارایی های مالی با حجم بالا می نماید و آنها را با حجم کمتر به معامله گران خرد با بهایی بیشتر میفروشد. اگه اصطلاح انگلیسی شم میدونید ممنون میشم بگید. با تشکر


هیلدا حسای
۱۳۹۵/۷/۲۸
سلام سوالی داشتم. دارایی وجود دارد که ناشی از اتفاقی در گذشته نباشد؟
حساب آموز: با سلام. عموما مواردی که در حسابداری ثبت می شود مربوط به رویدادی در گذشته می باشد مانند خرید دارایی. اما موارد معدودی نیز وجود دارد که به شرط وقوع رویدادی در آینده باعث کسب درآمد و یا دارایی خواهد شد که معمولا این موارد به عنوان رویداد مالی شناسایی و ثبت نمی شوند مانند شکایت قضایی در خصوص زمین یا ساختمان و یا مواردی از این قبیل که در آینده احتمال اینکه در زمره دارایی های شرکت محسوب شود وجود دارد و شرط آن صدور حکم توسط دادگاه می باشد.

پارسا
۱۳۹۵/۶/۱۰
سلام مطالبتون عالی هست فقط یه خورده اگه در مورد ثبت هایی که از نظر مالیاتی و دارایی مشکل دارن تو دفتر نویسی اونها رو بفرمایید خوبتر میشه
حساب آموز: سلام. از لطف شما متشکریم. به مرور مطالب مرتبط با مباحث مالیاتی هم در حال حاضر در سایت موجود است و در آینده نیز موارد کاملتری ارائه خواهد شد.در ضمن آموزش کامل مباحث مالیاتی را هم در دوره های حضوری برگزار می کنیم که می توانید اطلاعات آن را از این لینک مشاهده کنید: http://www.hesabamooz.com/showdetail.aspx?code=30034

محمد
۱۳۹۵/۵/۳۱
خیلی هم عالی ممنونم
حساب آموز: با سلام از پیام شما سپاسگزاریم

مهدی
۱۳۹۵/۴/۲۵
مررررسی.عالی
حساب آموز: از لطف شما ممنونیم

رضا توسلی
۱۳۹۵/۳/۱۵
عالی بود