حساب آموز آموزش کاربردی حسابداری                                                                                                       
جستجو
بخش کاربری  
خبرنامه
 
دانلود رایگان
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید! کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید و روی دکمه دانلود کلیک کنید
 
×
 
لوگو اعتماد سایت
محصولات پربازدید
مقالات ویژه پربازدید
مقالات عمومی پربازدید

ترازنامه چیست و چند نوع می باشد؟

تعریف ترازنامه:

ترازنامه یا بیلان یکی از مهم ترین گزارشات مالی است که وضعیت داریی، بدهی و سرمایه یه واحد تجاری را در تاریخ مشخصی نمایش می دهد. به توصیف دیگر با توجه به اینکه ترازنامه وضعیت مالی شرکت را در یک زمان معین نمایش می دهد می توان آن را مانند یک تصویر از وضعیت واحد تجاری نیز معرفی نمود.

 

انواع ترازنامه:

 

ترازنامه را می توان به دو شکل زیر ارائه نمود:


الف-  شکل حساب:

همانگونه که اطلاع دارید شکل حساب، مطابق حرف T در زبان انگلیسی می باشد. در این روش، سرفصل های مربوط به دارایی ها در سمت راست ترازنامه و بدهی ها و حقوق صاحبان سهام در سمت چپ ترازنامه نمایش داده می شود.در این روش بیشتر بر روی معادله حسابداری تاکید می شود و باید جمع ارقام سمت راست ترازنامه با جمع اقلام سمت چپ ترازنامه برابر باشد. این نوع شکل ارائه ترازنامه، بر روی معادله حسابداری تأکید دارد. در صورت های مالی تهیه شده در ایران بیشتر از شکل حسابی برای ارائه ترازنامه استفاده می شود. در شکل زیر نمونه ای واقعی از این نوع ترازنامه مشاهده می شود:

 

 

ب) شکل گزارشی:

در این روش قسمت چپ ترازنامه یعنی حساب بدهی ها و حقوق صاحیان سهام در زیر سرفصل های دارایی آورده می شود.در شکل زیر نمونه ترازنامه گزارشی را مشاهده می کنید:

 

 

 

اقلام تشکیل دهنده ترازنامه:

هر ترازنامه ای فارغ از شکل گزارشی یا حسابی آن، باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 

1- عنوان:

عنوان ترازنامه شامل سه سطر جداگانه به شکل زیر است:

 

  •  نام کامل واحد اقتصادی: که در ردیف اول عنوان نوشته می شود.
  •  نام گزارش یا صورت حساب مالی : نام این گزارش "ترازنامه" می باشد و در دومین سطر عنوان، ذکر می شود.
  • تاریخ گزارش : در سطر سوم عنوان، تاریخ آخرین روزی که این گزارش نمایش می دهد، ذکر می شود. این مورد باید به تاریخ خاصی اشاره داشته باشد و نه به دوره زمانی خاصی. به عنوان مثال باید این قسمت به شکل یکی از تاریخ های زیر نوشته شود:
  •  

به تاریخ 29/12/1393 یا در تاریخ 29/12/1393

 

 

2- واحد اندازه گیری :

واحد اندازه گیری استفاده شده جهت ثبت رویدادهای مالی، باید در ترازنامه تهیه شده نمایش داده شود. این واحد در حال حاضر در ایران ریال می باشد و در کشورهای دیگر با توجه به واحد پولی آن کشور، واحد اندازه گیری متفاوت می باشد.

 

3- بخش حساب ها:

در این قسمت از ترازنامه مانده هر یک از حساب های مربوط به گروه دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام نمایش داده می شود.

 در صورتی که ترازنامه به شکل حساب تهیه شده باشد،  در سمت راست آن ابتدا دارایی ها و در سمت چپ آن، در قسمت بالا، ابتدا بدهی ها و در زیر آن ها حقوق صاحبان سهام نمایش داده می شود.در صورتی که ترازنامه به شکل گزارش تهیه شده باشد ابتدا دارایی ها نمایش داده می شوند، بعد از آن حساب بدهی ها در زیر دارایی ها نمایش داده می شود و در نهایت حقوق صاحبان سهام آورده می شود.

 

نکته: در بخش دارایی ها ابتدا دارایی های جاری و سپس دارایی های بلند مدت ذکر می شود و در بخش بدهی ها نیز ابتدا بدهی های جاری و سپس بدهی های بلند مدت ذکر می گردد.

(جهت اطلاع درباره مفاهیم جاری و بلند مدت به مقاله "طبقه بندی دارایی ها و بدهی ها و تعریف آن ها" مراجعه نمایید).

 

4- جمع حساب ها:

پس از وارد کردن اطلاعات در ترازنامه باید جمع نهایی هر ستون نوشته شود. در نوشتن جمع نهایی باید موارد زیر رعایت شود:

  1. در ترازنامه به شکل حساب، جمع دوطرف ترازنامه همیشه باید با هم مساوی می باشند
  2. در ترارنامه به شکل گزارش باید جمع بدهی ها و حقوق صاحبان سهام با جمع دارایی ها برابر باشد.

      3- زیر جمع نهائی  دو خط موازی کشیده می شود.

 

 

مقالات مرتبط:

دوره مالی چیست؟

انواع سرفصل های حسابداری

طبقه بندی دارایی ها و بدهی ها و تعریف آن ها

 

فایل‎های رایگان مرتبط جهت دانلود:

کدینگ کامل سرفصل های حسابداری   

نمونه نهایی صورت های مالی مصوب کمیته فنی سازمان حسابرسی 

 

 

تعداد بازدید :  22134


نظرات

مهتاب
۱۳۹۵/۱۰/۲۴
سلام و وقت به خیر ازپاسخ تون ممنونم من که اینهمه کلاس حسابداری رفتم هنوزخیلی مسائل روبلدنیستم واقعاسایت خیلی خوبی داریدکاش یه سی دی آموزشی داشته باشیدکه مباحث ریزودقیق مربوط به بازارکارروآموزش بدید.
حساب آموز: سلام وقت بخیر. خواهش می کنم. در برنامه ریزی انجام شده قصد تولید چند نوع محصول مختلف را داریم که شامل آموزش حسابداری، مالیات، ارزش افزوده، گزارشات فصلی و ... موارد می باشد. به محض آماده شدن این محصولات در سایت ارائه خواهد شد. موفق باشید.

مهتاب
۱۳۹۵/۱۰/۱۱
سلام یه سوال راجع به این داشتم که ترازنامه وصورت سودوزیان روی چه کاغذی بایدنوشته بشه وت حویل بدیم واگه امکانش هست یه نمونه دفترروزنامه تحریرشده هم بزاریدممنون
حساب آموز: سلام خدمت شما.کاغذ خاصی بابت تهیه ترازنامه و سود و زیان تعیین نشده است و می توان از کاغذهای a4 معمولی که در بازار موجود می باشد استفاده کرد البته به دلیل آسانتر شدن مشاهده و کنترل اطلاعات ترازنامه یا سود و زیان بهتر است کل اطلاعات هر یک فقط در یک برگه نمایش داده شود.در خصوص دفاتر روزنامه هم درخواست شما انجام خواهد شد. با تشکر

احسان محمدی
۱۳۹۵/۸/۱۹
عالی بود خدا خیرتان دهد.
حساب آموز: با سلام و سپاس از پیام شما. امیدواریم همیشه تندرست باشید.

برزگر
۱۳۹۵/۸/۵
با سلام و خدا قوت ضمن تشكر از مطالب اموزنده تان افزايش يا كاهش سهام در شركتهاي تعاوني در قسمت سرمايه در ترازنامه به چه شكلي ظاهر مي شود؟
حساب آموز: در صورت تجدید ارزیابی، حساب تجدید ارزیابی ایجاد و بدهکار یا بستانکار شده و در ترازنامه از سرمایه کم یا به آن اضافه می شود، در غیر اینصورت پس از طی روال قانونی ( مطابق قانون تعاونی ها) سرمایه تغییر داده می شود.

شیری
۱۳۹۵/۸/۴
ممنون از مطالبتون
حساب آموز: سلامت و تندرست باشید.

فرزان
۱۳۹۵/۶/۱۳
تراز حساب هاي من" مانده بد و بس " مساوي نيست
سلام. مانده بدهکار و بستانکار در هر حالتی باید با هم برابر باشد. یک بار ثبت های انجام شده را کنترل کنید به ویژه ثبت های مربوط به بستن حسابها در صورت وجود و همچنین محاسبات انجام شده را در صورتی که دستی انجام شده است.

رضا توسلی
۱۳۹۵/۳/۱۵
عالی بود


محمد دریکوندی
۱۳۹۵/۲/۲۶
سلام میشه درباره ترازنامه بیشتر توضیح بدید ممنون میشم
حساب آموز: سلام و سپاس از نظر شما. در مقالات بعدی حتما مطالب بیشتری درباره ترارنامه آموزش داده می‎شود.

محمد
۱۳۹۵/۱/۲۷
سلام خسته نباشيد من دانشجوي کارداني حسابداريم يه پروژه داريم صد تا رويداد با ثبتهاشون و صورت سودو زيان و سرمايه و ترازنامه. قسمت تراز نامم تراز نميشه مانده بستانکارم خيلي اختلاف داره با بدهکارم راهي وجود داره ک بخوام مبلغو کم و زياد کنم؟اگ هست از چ قسمتي
حساب آموز:سلام. توضیحات شما کامل نیست ولی در صورتی که ثبت های شما درست انجام شده باشد معمولا این مورد در بستن حساب های موقت ( هزینه ها و درآمدها) و انتقال مانده به سود و زیان روی می دهد.این بخش را کنترل کنید.

tarane
۱۳۹۵/۱/۲۶
tanks very very good
حساب آموز: ممنون از شما. موفق باشید

آزاده
۱۳۹۴/۱۱/۲۶
ممنون.خیلی خوب بود
حساب آموز: ممنون از اینکه نظر دادید