حساب آموز آموزش کاربردی حسابداری                                                                                                       
جستجو
بخش کاربری  
خبرنامه
 
دانلود رایگان
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید! کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید و روی دکمه دانلود کلیک کنید
 
×
 
لوگو اعتماد سایت
محصولات پربازدید
مقالات ویژه پربازدید
مقالات عمومی پربازدید

قرارداد کار و شرایط و ضوابط آن

قرارداد کار و شرایط آن:

اصول و ضوابط مرتبط با قرارداد کار در قانون کار کشور ذکر شده است و طبق ماده 1 آن کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاهها، موسسات تولیدي، صنعتی، خدماتی و کشاورزي مکلف به تبعیت از این قانون و ضوابط تعیین شده در آن می باشند .

 

تعریف قرارداد کار:

رابطه بین کارگر و کارفرما مطابق قانون مذکور در صورت انعقاد قرارداد بین کارگر و کارفرما رسمیت می یابد. بر اساس ماده 7 ، قرارداد کار عبارتست از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی، کاري را براي مدت موقت یا مدت غیرموقت براي کارفرما انجام میدهد.

همانطور که در این تعریف مشاهده نمودید قرارداد کار به صورت کتبی و شفاهی قابل انجام می باشد و از نظر اعتبار تفاوتی با هم ندارند. مهم ترین موردی که درباره قرارداد شفاهی باید در نظر گرفته شود، این است که در صورت بروز مشکل برای کارگر و یا بروز اختلاف بین کارگر و کارفرما باید این رابطه از طریق مدارک و دلایل قابل قبول اثبات شود.

 

تعاریف مرتبط با قرارداد:

این تعاریف مطابق قوانین کار بوده و در متن قانون کار موجود می باشد:

کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار میکند.

کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و به حساب او در مقابل دریافت حق السعی کار میکند.

کارگاه محلی است که کارگر به درخواست کارفرما یا نماینده او در آنجا کار میکند، از قبیل موسسات صنعتی، کشاورزي، معدنی، ساختمانی، ترابري، مسافربري، خدماتی، تجاري، تولیدي، اماکن عمومی و امثال آنها

 

اطلاعاتی که باید در هر قراردادی مشخص شود: 

در قرارداد کار علاوه بر مشخصات دقیق طرفین، موارد زیر هم باید موجود باشد:

 الفنوع کار یا حرفه یا وظیفه اي که کارگر باید به آن اشتغال یابد

. ب حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن

ج ساعات کار، تعطیلات و مرخصیها

د- محل انجام کار

 ه تاریخ انعقاد قرارداد

و- مدت قرارداد، چنانچه کار براي مدت معین باشد.

 ز- موارد دیگري که عرف و عادت شغل یا محل، ایجاب نماید.

 

شرط صحت قرارداد کار:

رعایت شرایط زیر در قرارداد کار  الزامی می باشد و در صورت عدم رعایت موارد زیر قرارداد صحیح نمی باشد :

 الفمشروعیت مورد قرارداد

 ب معین بودن موضوع قرارداد

 پ عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر.

 

 

نکات مهم در خصوص قرارداد کار:

در قرارداد بین کارگر و کارفرما نباید براي کارگر مزایائی کمتر از امتیازات مقرر در قانون کار منظورشود.

مدیران و مسئولان و به طور عموم کلیه کسانیکه عهده دار اداره کار کارگاه هستند نماینده کارفرما محسوب میشوند و کارفرما مسئول کلیه تعهداتی است که نمایندگان مذکور در قبال کارگر به عهده میگیرند. در صورتیکه نماینده کارفرما خارج از اختیارات خود تعهدي بنماید و کارفرما آن را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است.

کلیه کارگران، کارفرمایان، نمایندگان آنان و کارآموزان و نیز کارگاهها مشمول مقررات این قانون میباشند.

اصل برصحت کلیه قراردادهاي کار است، مگر آنکه بطلان آنها در مراجع ذیصلاح به اثبات برسد

در مواردیکه قرارداد کار کتبی باشد قرارداد در چهار نسخه تنظیم میگردد که یکنسخه از آن به اداره کار محل ویک نسخه نزد کارگر و یک نسخه نزد کارفرما و نسخه دیگر در اختیار شوراي اسلامی کار و در کارگاههاي فاقد شورا در اختیار نماینده کارگر قرار میگیرد.

هر نوع تغییر حقوقی در وضع مالکیت کارگاه، از قبیل فروش یا انتقال به هر شکل، تغییر نوع تولید، ادغام درموسسه دیگر، ملی شدن کارگاه، فوت مالک و امثال اینها، در رابطه قراردادي کارگرانی که قراردادشان قطعیت یافته است موثر نمیباشد و کارفرماي  جدید، قائم مقام تعهدات و حقوق کارفرماي سابق خواهد بود.

طرفین میتوانند با توافق یکدیگر مدتی را به نام دوره آزمایشی کار تعیین نمایند. در خلال این دوره هریکاز طرفین حق دارد، بدون اخطار قبلی و بی آنکه الزام به پرداخت خسارت داشته باشد، رابطه کار را قطع نماید.

 

تعداد بازدید :  778


نظرات

نام و نام خانوادگی
۱۳۹۵/۷/۱۸
کارمند خانمی از ابتدای سال 92 در شرکتی مشغول به کار شده و کار فرما از پرداخت حق اولاد سر باز زده است با توجه به اینکه ایشان را از سال 94 بیمه کرده آیا کارمند میتواند بابت دریافت حق اولاد به اداره کار شکایت کند
حساب آموز: بله ایشان در صورت داشتن شرایط لازم جهت دریافت حق اولاد میتوانند هم به دلیل بیمه نکردن و هم به دلیل حق اولاد شکایت کنند.

نام و نام خانوادگی
۱۳۹۵/۵/۱۵
باتشکر از مطالب آموزنده آیا حق اولاد به کارگر زن که سرپرست خانوار نباشد تعلق میگیرد
حساب آموز: با سلام. بله حق اولاد به مادر نیز پرداخت می شود.

bagher jahani
۱۳۹۵/۲/۱۱
با تشکر از مطالب و مقالات مفید شما .....خواستم یه سوال از نحوه پرداخت معوقات عیدی و سنوات کارگران توسط کارفرما بپرسم که معمولا موکول میشود به سال جدید و مدتی بعد از تعطیلات عید ....میخواستم بدونم کارفرما حداکثر مهلتی که میتواند از پرداخت معوقات عیدی و پاداش کارگران استفاده کند چه مدتی است و آیا میتواند چند ماه این طلب ها رو پیش خودش نگهدارد و از پرداخت آن سر باز بزند
حساب آموز: ممنون از لطف شما. معمولا عیدی در پایان سال و سنوات در زمان تسویه پرداخت می شود مگر در مواردی که به دلایلی مانند نداشتن وجه کافی بابت تسویه، این مورد با تاخیر انجام شود. بر اساس بررسی های همکاران ما، در قوانین محدودیت زمانی جهت پرداخت سنوات و عیدی تعیین نشده است. البته در صورتی که کارفرما قصد پرداخت نداشته باشد می توان از طریق اداره کار و ارائه شکایت، نسبت به دریافت آن اقدام نمود.

نام و نام خانوادگی
۱۳۹۴/۷/۲۰
ممنون از مطالب آموزنده تون
حساب آموز:ممنون از لطف شما و اینکه نظرتون رو اعلام کردید