حساب آموز آموزش کاربردی حسابداری                                                                                                       
جستجو
بخش کاربری  
خبرنامه
 
دانلود رایگان
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید! کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید و روی دکمه دانلود کلیک کنید
 
×
 
لوگو اعتماد سایت
محصولات پربازدید
مقالات ویژه پربازدید
مقالات عمومی پربازدید

انواع حسابهای تفصیلی

همانطور که در مقاله تعریف حساب های تفصیلی و کاربرد آن ها ذکر شد ،جهت استفاده از حساب های تفصیلی باید بین این نوع حسابها و سرفصل ها ی حسابداری ارتباط برقرار شود.بر اساس تعداد سرفصل هایی که هر حساب تفصیلی با آن مرتبط می باشد می توان 3 گروه حساب تفصیلی تعریف نمود. این گروه ها شامل تفصیلی شناور، تفصیلی یکتا و تفصیلی آزاد می باشد که شرح هریک به شرح ذیل می باشد

نکته :

1-در برخی از نرم افزارها ممکن است این نوع تفصیلی ها با نام های متفاوتی وجود داشته باشند که کارکرد همه آنها یکسان می باشد .

2-امکان ایجاد حساب تفصیلی و همین طور امکان ارتباط آن با سرفصل حسابداری در برخی از نرم افزارها وجود ندارد و یا باید جداگانه خریداری شود

 

تفصیلی یکتا:

به حساب تفصیلی که فقط با یک سرفصل حسابداری مرتبط باشد ، یکتا گفته می شود . در زمان ثبت سند حسابداری پس از انتخاب سرفصل های حسابداری، تفصیلی های یکتا نمایش داده می شوند.

 به عنوان مثال در صورتی که شرکت دارای دو صندوق با شماره های 1و2 باشد در زمان ثبت اسناد پس از انتخاب حساب کل موجودی نقد و بانک و بعد از آن حساب معین "صندوق" و انتخاب حساب جزء "صندوق ریالی" صندوق شماره 1 و صندوق شماره 2 نمایش داده می شود.

دقت داشته باشید که در زمان انتخاب سایر سرفصل ها ی حسابداری ، صندوق شماره 1 و صندوق شماره 2 به هیچ عنوان نمایش داده نمی شود چون هیچ ارتباطی بین سایر سرفصل ها و حساب صندوق 1و2 تعریف نشده است . عدم نمایش سایر حساب های تفصیلی از بروز خطا جلوگیری می کند. این نوع تفصیلی را به نوعی می توان جز سرفصل های حسابداری نیز در نظر گرفت چون مانند سرفصل های حسابداری فقط با حساب قبل از خود مرتبط می باشد.

تفصیلی آزاد:

 این نوع تفصیلی ها با بیشتر از یک سرفصل حسابداری مرتبط می باشند به عنوان مثال شخص الف که به عنوان کارمند شرکت می باشد با سرفصل هایی مانند تنخواه، وام کارکنان، مساعده کارکنان و حقوق پرداختنی مرتبط می باشد.

 

در زمان ثبت سند و با انتخاب هر یک از سرفصل های فوق نام کارمند مذکور به همراه سایر کارمندان نمایش داده می شود و نام سایر اشخاص مانند خریداران و فروشندگان نمایش داده نمی شود.

 

تفصیلی شناور:

این نوع حساب های تفصیلی به طور مستقیم به هیچ یک از سرفصل ها مرتبط نشده و امکان ارتباط آن ها با همه سرفصل ها وجود دارد.

 

وجود این نوع تفصیلی ، امکان استفاده اشتباه از آنها را بیشتر می کند زیرا این نوع تفصیلی در زمان انتخاب هر سر فصل حسابداری به همراه تعداد زیادی از تفصیلی ها نمایش داده می شود و در صورت عدم دقت ممکن است به جای سایر حساب های تفصیلی انتخاب و در اسناد ثبت شود.

 

تعداد بازدید :  2044


نظرات

سعید یوسفی
۱۳۹۵/۷/۱۹
با سلام و احترام ضمن تشکر از مطالب مفید آموزش تون، اگر ممکنه درباره تفضیلی در نرم افزار همکاران سیستم بیشتر توضیح بدین؟ ما در همکاران سیستم برای ارتباط حسابهای معین با تفضیلی ها ( 3 سطح تفضیلی دارد) میتوانیم هر حساب را به انواع گوناگون تفضیلی متصل کنیم و هنگامی که میخواهیم سندی صادر کنیم فقط تفضیلی هائی نمایش داده میشوند که هنکام تعریف آنها را به حساب معین متصل کرده بودیم. آیا تفضیلی اون شناور میشه؟ من فکر میکنم در همکاران سیستم ، تفضیلی یکتا و ازاد نداریم و فقط شناور داریم. اگر لطف کنید توضیحات کاملتر را بفرمائی ممنون میشم. با تشکر فراوان
حساب آموز: با سلام و تشکر از شما. تفصیلی شناور یا آزاد قابلیت اتصال به حسابهای گوناکون را دارد. در نزم افزار همکاران سیستم، تفصیلی ها شناور و در سه سطح قابل تعریف می باشند. به عنوان مثال تفصیلی سطح اول شامل گروه مشتریان می باشد، تفصیلی سطح دوم شامل دو گروه مشتریان داخلی و مشتریان خارجی می باشد که در نهایت اسامی هر یک از مشتریان در سطح سوم نمایش داده می شود. بر اساس ارتباط تعریف شده بین حساب های معین و تفصیلی ها، در زمان ثبت سند حسابداری و پس از انتخاب کد معین فقط گروه تفصیلی شناور تعریف شده نمایش داده می شود.

رضا توسلی
۱۳۹۵/۳/۱۵
سلام و خسته نباشید . این توضیحاتی که دادید خیلی خوب هست برای کسانی که حداقل کمی کار کرده باشند ولی برای دوستانی که هنوز وارد بازار کار نشده اند گیچ کننده است
حساب آموز: سلام و سپاس از شما. تلاش ما این است که آموزش های ما به ساده ترین حالت ارائه شود تا برای دوستانی که هیچ تجربه کاری ندارند هم مفید باشد، با این حال باز هم نظر شما در مقالات و مطالب جدید در نظر گرفته خواهد شد.