حساب آموز آموزش کاربردی حسابداری                                                                                                       
جستجو
بخش کاربری  
خبرنامه
 
دانلود رایگان
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید! کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید و روی دکمه دانلود کلیک کنید
 
×
 
لوگو اعتماد سایت
محصولات پربازدید
مقالات ویژه پربازدید
مقالات عمومی پربازدید

علی الراس شدن و دلایل آن

 

مهم ترین ابزار تشخیص درآمد واحدهای تجاری و محاسبه مالیات توسط سازمان امور مالیاتی، اظهارنامه ارائه شده توسط مودیان می باشد. پس از دریافت اظهارنامه توسط واحد مالياتي، كارشناس ارشد مالياتي پرونده واحد تجاری (مميز مالياتي) در اجرای بند 2 ماده 97 قانون مالیات های مستقیم جهت رسیدگی به دفاتر و اسناد و مدارک مودی اقدام می کند.

 

 در ابتدای امر ممیز مالیاتی طی برگه ای که به نام "برگ درخواست اسناد و مدارک" می باشد از مودی درخواست می نماید که كليه اسناد و مدارك خويش را جهت رسیدگی در اختيار وي قرار دهد. پس از ابلاغ "برگ درخواست اسناد و مدارک" ،كارشناس ارشد مالياتي مكلف است ظرف يك هفته تا پانزده روز پس از ابلاغ درخواست فوق به محل كار مودي مراجعه نموده و دفاتر و اسناد و مدارك را مورد رسيدگي قرار دهد.

 

پس از انجام رسیدگی، یکی از سه حالت زیر اتفاق می افتد:

- در صورتی که دفاتر و اسناد بر طبق موازين قانوني و آيين نامه مربوط به روش هاي نگهداري دفاتر و اسناد و مدارك تنظيم شده باشد درآمد مشمول ماليات مودي از طريق رسيدگي به دفتر تعيين و مبلغ ماليات مشخص و طي برگ تشخيص صادر و به مودی ابلاغ مي شود. به این روش، رسیدگی از طریق قبول دفاتر گفته می شود.

 

- در صورتی که دفاتر و اسناد مودی مطابق موازین قانونی و آیین نامه مربوط به روش هاي نگهداري دفاتر و اسناد و مدارك تنظيم نشده باشد و یا در مدارک ارائه شده جهت رسیدگی نقص وجود داشته باشد، دفاتر مورد قبول واقع نمی شود و تشخیص درآمد و مالیات واحد های تجاری بر اساس معیارها و قوانین مالیاتی شناسایی و مطالبه می شود. به این روش، رسیدگی از طریق علی الراس گفته می شود.

 

- در صورتي كه دفاتر و اسناد و مدارك ابرازي براي محاسبه درآمد مشمول ماليات به نظر اداره امورمالياتي غيرقابل رسيدگي تشخيص داده شود و يا به علت عدم رعايت موازين قانوني و آيين نامه مربوط مورد قبول واقع نشود در اين صورت مراتب بايد با ذكر دلايل كافي كتباً به مودي ابلاغ و پرونده براي رسيدگي به هيات سه نفره احاله گردد   .

 

چه مواردی باعث علی الراس شدن می گردد؟

 

بر اساس ماده 97 قانون مالیات های مستقیم موارد زیر باعث علی الراس شدن دفاتر می شود:

 

 - در صورتي كه تا موعد مقرر ترازنامه یا حساب سود و زيان واحد تجاری ارائه نشده باشد.

- در صورتي كه مودي به درخواست كتبي اداره امورمالياتي مربوط از ارائه دفاتر و يا مدارك حساب در محل كار خود خودداري نمايد.در خصوص این بند هرگاه مودي از ارائه قسمتي از مدارك حساب خودداري نمايد موارد زیر روی می هد:

چنانجه مدارک ارائه نشده مربوط به هزينه باشد از احتساب آن جزء هزينه هاي قابل قبول خودداري مي شود و در صورتي كه مربوط به درآمد باشد، درآمد مشمول ماليات اين قسمت از طريق علي الراس تعيين خواهد شد

- در صورتي كه دفاتر و اسناد و مدارك ابرازي براي محاسبه درآمد مشمول ماليات به نظر اداره امورمالياتي غيرقابل رسيدگي تشخيص داده شود و يا به علت عدم رعايت موازين قانوني و آيين نامه مربوط مورد قبول واقع نشود.

 

در صورتی که ممیز مالیاتی به دلیل موارد فوق دفاتر و اسناد واحد تجاری را علي الراس تشخيص دهد، ابتدا با تحقيقات و بررسي هاي لازم و كسب اطلاعات مورد نياز از مراجع مختلف اعم از دولتي يا غيردولتي، ابتدا قرينه و يا قرائن مرتبط بابت محاسبه مالیات علی الراس را که در قانون و متناسب با وضعيت و موضوع فعاليت مودي می باشد را انتخاب نموده و سپس با اعمال ضريب يا ضرائب مقرر از روي دفترچه ضرايب مالیاتی در قرينه يا قرائن انتخابي، درآمد مشمول ماليات مودي را محاسبه و ماليات وي را تعيين و ابلاغ می نماید

.

توضیح:دفترچه ضرائب مالیاتی لیست مربوط به تعیین درآمد و مالیات های علی الراس می باشد که در آن درصدهای مربوط به تشخیص درآمد و مالیات هر نوع از فعالیت ها اعلام شده است. این ضرائب به صورت سالانه به ادارات مالیاتی اعلام می شود.

 

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم مشاهده نمایید:

توضیحات درباره یکی از مهمترین منابع درآمد برای حسابداران

آموزش کاربردی قواعد و روش تهیه اظهارنامه مالیات بر عملکرد اشخاص حقوقی

 

تعداد بازدید :  1196


نظرات

این پست تا الان بدون نظر است