حساب آموز آموزش کاربردی حسابداری                                                                                                       
جستجو
بخش کاربری  
خبرنامه
 
دانلود رایگان
فقط چند ثانیه تا دانلود فاصله دارید! کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید و روی دکمه دانلود کلیک کنید
 
×
 
لوگو اعتماد سایت
محصولات پربازدید
مقالات ویژه پربازدید
مقالات عمومی پربازدید

ماده 169 چیست؟

احتمالا شما هم بارها عبارت‎هایی مانند ماده 169، ماده 169 مکرر یا گزارشات موضوع ماده 169 مکرر را شنیده اید و به دلیل عدم شناخت کافی از آن متعجب یا دچار سردرگمی شده‎اید...

اگر توضیحات بالا در مورد شما درست است پیشنهاد می‎کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید هر چند برای سایر افراد نیز دارای نکات مفید و کاربردی می باشد. مطمئنیم که پس از مطالعه این مقاله، از شنیدن عبارات فوق نه تنها سردرگم نمی شوید بلکه می‎توانید در این خصوص به سایر افزاد نیز آموزش دهید.

و اما آغاز مطب:

یکی از مهمترین قوانین وضع شده در کشور ما قانون مالیات های مستقیم می باشد که اجرای آن به عهده سازمان امور مالیاتی است. جهت اجرای بهتر و دقیق تر و یکسان قانون مالیات‎ها، سازمان امور مالیاتی در خصوص برخی قوانین می تواند به اختیار خود روشی را تعیین و به مودیان مالیاتی ابلاغ نماید. این روش ها و ابلاغیه ها لازم الاجرا بوده و عدم اجرای آن ها باعث تعلق جریمه و عدم برخورداری از معافیت ها و مشوق های مالیاتی می شود.

 

یکی از این موارد ماده 169 قانون مالیات ها می باشد که در آن وظایف مودیان در خصوص صدور صورتحساب و همچنین جریمه عدم انجام این وظایف ذکر شده است. این ماده یکی از طولانی ترین مواد قانون مالیات ها و شامل 6 تبصره می باشد.

در ادامه ماده 169 قانون مالیات ها نیز وظایفی به عهده سازمان امور مالیاتی و ارگان های دیگر از جمله وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، شهرداری‌ها، مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و ... تعیین شده است. این ماده به عنوان ماده 169 مکرر نامیده می شود و شامل 7 تبصره می باشد. دلیل نامگذاری این ماده، اضافه شدن مفاد آن به ماده 169 اصلی بر اساس مصوبه جدیدتر  با شماره ماده یکسان و تکراری می باشد.

 

ارتباط ماده 169 و 169 مکرر با گزارشات خرید و فروش فصلی:

سازمان امور مالیاتی در اجرای ماده 169 و 169 مکرر، روشی را تدارک دیده است که بر اساس آن مودیان مالیاتی، اطلاعات مربوط به خرید و فروش و معاملات خود را ارسال می کنند. این نوع گزارشات که حاوی اطلاعات مربوط به خریداران، فروشندگان و فهرست معاملات می باشد و در مهلت خاصی ارسال می گردد در اصطلاح گزارشات فصلی، گزارشات فصلی خرید و فروش، گزارش خرید و فروش فصلی و یا گزارشات موضوع ماده 169 نامیده می شود.

 

بنابراین منظور گوینده از گزارشات موضوع ماده 169 یا موضوع ماده 169 مکرر و مواردی از این قبیل، همان گزارشات فصلی خرید و فروش می باشد.

 

در صورت تمایل می توانید متن کامل ماده 169 و 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم را از لینک زیر دریافت کنید:

http://hesabamooz.com/showarchive.aspx?code=10023

 

مقالات مرتبط:

آشنایی با قانون مالیات های مستقیم

گزارشات خرید و فروش فصلی و قواعد مربوطه

 

1395/09/14

تعداد بازدید :  359


نظرات

این پست تا الان بدون نظر است