مطالب مشابه

17 نظر

 1. 1

  m.rahimi20014

  سلام و ادب..ممنون از سایت حساب اموز بابت مطالب ارزنده و مفیدی که در اختیار بازدیدکنندگان قرار میدهد…این شایت کمک زیادی به من کرد و واقعا کمال تشکر دارم..و یه تشکر خاص به اقای قنبری عزیز که بسیار شخص فروتن و با معرفتی هستن

  پاسخ
  1. 1.1

   سعید قنبری

   آقای رحیمی عزیز. سلام خدمت شما. از لطفی که به من دارید تشکر می کنم و خوشحالم که مطالب سایت حساب آموز مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته . برای شما هم آرزوی موفقیت و سلامتی دارم.

   پاسخ
 2. 2

  مهدی

  سلام
  ما برای اثبات یک مدعا نیاز داریم که ثابت کنیم ارزش افزوده تشخیصی از سوی اداره مالیاتی بارها بیشتر از درآمد علی الراسی است که خود اداره در برگ تشخیص مالیات مشاغل ارائه کرده است
  در برگ تشخیص عملکرد مبلغی با این عنوان داریم : درآمد مشومل مالیات : فلان ملیون تومان
  حالا اگر این درآمد بدون کسر هزینه منظور میشود پس نشانگر فروش ناخالص است ، اگر بیانگر فروش ناخالص باشد پس میتوانیم فرض کنیم که نهایتا معادل ۹ درصد از این مبلغ ارزش افزوده است ( در بدترین حالت و بدون در نظر گرفتن هر نوع معافیتی)
  حالا اگر آن مبلغ _ یعنی درآمد مشمول مالیات از طریق علی الراس_ درواقع برآوردی از سطح درآمد منهای برآوردی از سطح هزینه باشد طبعا ادعای ما بی فایده مینماید
  لذا میخواستم از شما خواهش کنم برایم توضیح دهید که درآمد مشمول مالیاتی که از طریق علی الراس بودن شناسایی شده همان سود خالص حسابداری پیش از کسر مالیات است یا نه ، مبین درآمد ناخالص قبل از کسر هزینه ها و مالیات است؟

  پاسخ
  1. 2.1

   سعید قنبری

   آقای مهدی عزیز سلام. خیلی خوشحالیم که از سایت حساب آموز استفاده می کنید. بخشی از پرسشی که مطرح کردید مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و بخش دیگر هم مربوط به مالیات عملکرد است که توضیح هر کدام به چند ساعت زمان نیاز دارد. اما به طور خلاصه باید بدانید در محاسبه مالیات بر ارزش افزوده به صورت علی الراس میزان سود یا زیان در نظر گرفته نمی‎شود بلکه مبلغ فروش بر اساس ضرائب علی الراس مالیاتهای مستقیم تعیین شده و با اعمال نرخ مالیات بر ارزش افزوده، مالیات آن محاسبه میشود و در نهایت مبالغ پرداختی شما در زمان خرید یا دریافت خدمات از مالیات محاسبه شده کسر و مابقی پرداخت می‌‎شود.

   در حالت علی الراس مالیات عملکرد، در اصل با اعمال ضریب بخشی از سود شما به عنوان هزینه در نظر گرفته می‎شود به عنوان مثال ابتدا فروش شما با استفاده از ضرائب و قرائن برآورد می شود و پس از آن با اعمال ضریب، سود محاسبه میگردد که این سود مبنای محاسبه مالیات قرار می گیرد. امیدوارم توضیحات ارائه شده مفید باشد.

   پاسخ
   1. 2.1.1

    مهدی

    سلام آقای قنبری عزیز
    خیلی ممنون از زحماتتون
    اصل ماجرا این است که برای ما درآمد مشمول مالیاتی معادل ۷۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ر در نظر گرفته اند ( سال ۹۴)
    و جریمه و اصل ارزش افزوده در همان سال برای دو فصل ( و نه چهار فصل) نزدیک به ۲٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ر
    اگر ما در بدترین حالت فرض کنیم درآمد مشمول مالیات علی الراس معادل ۱۰ درصد سود عملکرد است پس فروش ما میشود ۷٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ر که سود مشمول مالیات آن شده : ۷۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰
    ( فراموش نشود هرچقدر نرخ سود بیشتر در نظر گرفته شود طبعا از مبلغ فروش کاسته میشود و در محاسبه ی ارزش افزوده این به زیان ممیزی است )
    حالا اگر ۷٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال را تماما و بدون معافیت مشمول ارزش افزوده بدانیم به قراری برای چهار فصل تقریبا : »
    ۷٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ * ۰۹/ = ۶۷۵٫۰۰۰٫۰۰۰
    یعنی حدودا برای یکسال فعالیت ما ۶۷۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ر ارزش افوده خواهیم داست که اگر بر ۲ تقسیم شود حاصل بدست آمده تقریبی است از مالیات بر ارزش افوده برای دو فصل یعنی : ۳۳۷٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال
    اگر کل جرائم ارزش افزوده را سی صد و هفتاد و پنج درصد این مبلغ هم در نظر بگیریم داریم :
    ۳۳۷٫۵۰۰٫۰۰۰ * ۳۷۵/ = تقریبا ۱٫۲۷ ملیارد ریال و نه ۲ ملیارد ریالی که ارزش افزوده محاسبه شده . آیا شانسی برای اعتراض وجود دارد؟
    این فرض ها در بدترین شرایط هستند ، در شرایط معقول تر باز وضعیت بهتری برای مودی وجود خواهد داشت
    اگر نگاه من به این مسئله ایرادی دارد ممنون میشوم متذکر شوید
    پیشتر سپاسگزارم از لطف حضرتعالی

    پاسخ
    1. 2.1.1.1

     سعید قنبری

     سلام خدمت شما. دوست عزیز برای اطمینان از اینکه بدانید مالیات شما بر چه اساسی محاسبه شده است باید اول گزارش روش رسیدگی را از کارشناس مالیاتی خود درخواست کنید ( حتما مقاله گزارش رسیدگی مالیاتی را مطالعه کنید. برای دریافت گزارش رسیدگی به ارزش افزوده متن را مطابق اطلاعات موجود ویرایش کنید). در این گزارش دلیل علی الراس شدن، روش محاسبه مالیات و ضریب علی الراس ذکر می شود. پس از مطالعه دقیق گزارش رسیدگی مالیاتیبهتر می توانید درباره اعتراض یا عدم اعتراض تصمیم گیری کنید. اما درباره موارد مطرح شده شما موارد زیر باید در نظر گرفته شود: در حالت علی الراس برای تعیین مالیات از جدول ضرائب مالیاتی استفاده می شود و کارشناس مالیاتی نمیتواند شخصا در این مورد تصمیم گیری کند. در خصوص جرائم مالیات ارزش افزوده هم بر اساس آیین نامه شماره ۷۸۲۱ به تاریخ ۱۳۸۹/۰۵/۰۲ در نظر داشته باشید که در هر مورد که رسیدگی انجام می‎شود کل جریمه ها تعلق نمی گیرد و مودی مشمول چند مورد از جرائم میگردد. دلیل محاسبه جریمه در گزارش رسیدگی به ارزش افزوده ذکر شده می شود.
     بابت اعتراض یا عدم اعتراض هم اگر اسناد و مدارک کافی و دقیق بابت دفاع از اعتراض خود دارید اقدام کنید اگر نه معمولا بدون اسناد و مدارک نتیجه ای عاید مودی نمی شود. اسناد و مدارک باید از نظر هیات های مالیاتی هم مورد تایید قرار بگیرد تا باعث تعدیل مالیات گردد.

     پاسخ
     1. 2.1.1.1.1

      مهدی

      جناب قنبری بینهایت ممنون از صبر و شکیبایی شما و توضیحات کاملتان

     2. سعید قنبری

      خواهش می‎کنم. امیدوارم توضیحات ارائه شده مفید باشد. پیروز و تندرست باشید.

 3. 3

  مسیبی

  سلام.من مغازه ی الکتریکی دارم.به یک شرکت لوازم برقی دادم.الان که فاکتور رو فرستادم.از من کپی کارت ملی میخوان.
  برای چی ازم کپی کارت ملی رو خواستن؟؟
  آیا کمی رو بهشون بدم یا نه؟؟
  ضرر و منفعت اینکار چیه؟؟؟

  پاسخ
  1. 3.1

   سعید قنبری

   سلام وقت بخیر. دریافت مشخصات شما بابت ثبت در گزارشات خرید و فروش فصلی توسط شرکت می‎باشد. در زمان رسیدگی اطلاعات ارائه شده شما نشانه تایید خرید می‎باشد.

   پاسخ
   1. 3.1.1

    مسیبی

    سلام.یعنی به مالیات ربطی نداره؟؟؟؟؟
    و باعث علی الراس شناخته شدن من در اداره مالیات نمیشه؟؟

    پاسخ
    1. 3.1.1.1

     سعید قنبری

     شما پرونده مالیاتی دارید؟ جز مشاغل گروه یک، دو یا سه هستید؟

     پاسخ
     1. 3.1.1.1.1
     2. سعید قنبری

      مشکل خاصی برای شما پیش نمی‎آید. برای اطلاع درباره علی‎الراس شدن مقاله کامل ما را از اینجا مطالعه کنید.

 4. 4

  ش.ع

  با سلام
  شرکتی که توی اظهارنامه عملکرد ،فروش صفر نشون داده و ممیز توی اعلامیه خرید و فروش دیده که برای اون شرکت شرکت دیگه خرید به مبلغ ۱۴۳۷۶۹۶۰۰۰ ریال گزارش کرده یعنی فروش شرکت اولی.الان مالیات اون شرکت از طریق علی الراس محاسبه میکنند یا روش دیگه با توجه به اینکه علی الراس حذف شده یا اگه از طریق علی الراس مالیات محاسبه بشه چقدر میشه؟شرکت بازرگانی خرید و فروش داخلی است.

  پاسخ
  1. 4.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. فعلا محاسبه مالیات به روش علی الراس حذف نشده است و همچنان بر اساس آن عمل می‎شود. قرار بر این است که طی چند سال آینده و پس از راه اندازی کامل سیستم جامع مالیاتی محاسبه مالیات به روش علی الراس حذف شود بنابراین مالیات شرکتی که ذکر کردید به صورت علی الراس حساب خواهد شد. برای محاسبه مقدار مالیات نرخ ضرائب مالیاتی در سال مربوطه مشخص و بر اساس آن نسبت به محاسبه مالیات اقدام می‎شود. جهت اعلام مقدار مالیات اطلاعات بیشتری نیاز است.

   پاسخ
 5. 5

  ش.ع

  با سلام و عرض ادب خدمت شما
  شرکت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ مبلغ ۴۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال وام مشارکت مدنی با دوره بازپرداخت ۶ ماهه(۱۳۹۷/۰۳/۱۸) با مبلغ بهره ۳،۵۷۰،۴۱۰،۹۵۹ ریال از بانک دریافت کرده با توجه به اینکه سال مالی شرکت میلادی و ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ میباشد و میلغ اصل و بهره وام در تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۱۸ باید تسویه کنه لطفا نحوه سیکل سند برام تشریح کنید.ضمنا مبلغ ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال بانک پیش خودش بلوکه کرده و در صورتحساب بانک مبلغ بلوکه شد نمایش داده نشده و فقط مبلغ وام پرداختی منعکس شده.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

سایت حساب آموز در زمینه آموزش کاربردی حسابداری فعالیت می کند و کلیه حقوق این سایت متعلق به آقای سعید قنبری دمساز می باشد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Duis viverra, urna vitae vehicula congue, purus nibh vestibulum lacus, sit amet tristique ante odio.
ENTER YOUR NAME
ENTER YOUR E-MAIL
ENTER YOUR PHONE NUMBER
Your Information will never be shared with any third party.