Related Articles

26 Comments

 1. 1

  زهرا

  با سلام. من مدت ۶ سال شاغل و بیمه اجباری تامین اجتماعی بودم. الان مدت ۴ سال است که شغلی ندارم و دارای بیمه اختیاری تامین اجتماعی هستم. اگر در سالهای بعد شاغل شوم و بیمه اختیاری را قطع کنم و بیمه اجباری شوم، آیا تمام این سالهای بیمه اجباری و اختیاری جزو سابقه کار من محسوب خواهد شد؟ همینطور مبنای محاسبه حقوق بازنشستگی من چیست؟

  Reply
  1. 1.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. مدت زمان پرداخت بیمه اختیاری به عنوان سابقه کاری شما محسوب می‎شود. مبنای محاسبه حقوق بازنشستگی میانگین حقوق و مزایای مشمول بیمه در دو سال آخر قبل از بازنشستگی است.

   Reply
 2. 2

  بهناز فر

  سلام
  من ۱۹ سال سابقه بیمه اجباری دارم. در حال حاضر بیمه بیکاری دریافت میکنم. میتوانم از بیمه اختیاری تا زمان بازنشستگی استفاده کنم ؟

  Reply
  1. 2.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. بله می توانید. فقط در نظر داشته باشید در بیمه اختیاری با توجه به نبود کارفرما و عدم پرداخت بیمه ۳% نمی توانید از بیمه بیکاری استفاده کنید.

   Reply
   1. 2.1.1

    علی

    سلام بنده ۱۸سال سابقه بیمه رانندگان دارم اما حالا یکسال بیکارم اگر بیمه را کارگری کنم میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم.تا موقعی که سر کار بروم

    Reply
    1. 2.1.1.1

     سعید قنبری دمساز

     درود بر شما
     دوست گرامی بیمه بیکاری به افرادی تعلق می گیرد که حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت بیمه داشته باشند، مشمول قانون کار باشند یعنی جایی مشغول به کار بوده و کارفرما داشته باشند و با اختیار خود بیکار نشده باشند.متاسفانه بیمه کارگری مشمول بیمه بیکاری نمی باشد.

     Reply
 3. 3

  بهناز فر

  با سلام
  در صورت استفاده از بیمه اختیاری ایا میشود حقوق بالاتر از حقوق پایه را در لیست وارد کرد و متعاقب با ان حقوق بازنشستگی بالاتر از حقوق پایه بشود؟؟

  Reply
  1. 3.1

   سعید قنبری دمساز

   بر اساس آئین نامه اصلاحی مورخ ۱۳۸۶/۱۱/۲۰ شورای عالی تأمین‌ اجتماعی، مبنای پرداخت حق بیمه بیکاری برای کسانی که بیش از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند عبارت است از میانگین مبنای پرداخت حق بیمه آخرین ۳۶۰ روز قبل از تاریخ ثبت تقاضای ادامه بیمه به طور اختیاری مشروط بر اینکه مبلغ مزبور کمتر از حداقل دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه زمان تقاضا نباشد. مبنای پرداخت حق بیمه مشمولینی که کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند به انتخاب متقاضی بین حداقل و حداکثر دستمزد شاغلین خواهد بود.

   Reply
 4. 4

  علی بحرانی

  سلام
  برای بیمه خویش فرما تامین اجتماعی کارت پایان خدمت میخاد؟

  Reply
  1. 4.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام. بر اساس پرسش هایی که از دوستان فعال در زمینه بیمه به عمل آمد گویا داشتن کارت پایان خدمت الزامی نیست.

   Reply
 5. 5

  افشین

  سلام من ازدواج کردم ۲۳ سالمه همسرم باردار هست و دارای دیابت هستم ایا برای تست پزشکی مشکلی نداره و بیمه میکنن منو
  و این که از طرف پدرم دفترچه نیرو های مسلح دارم

  Reply
  1. 5.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. بر اساس اطلاعاتی که من دارم مشکل خاصی وجود ندارد. اما برای اطمینان بیشتر حتما سریعتر به نزدیکترین شعبه تامین اجتماعی مراجعه کنید و از کارشناس سازمان تامین اجتماعی راهنمایی بخواهید. همچنین شاید مطالعه این مطلب این مطلب برای شما مفید باشد.

   Reply
 6. 6

  آرمین

  سلام. من برادرم ۶۳ سالشه و دارای ۲۰ سال سابقه بیمه هستش.۱۰ سال بیمه لحباری و ۱۰ سال اختیاری. الان کاناداست. چه وکالتی باید برام بفرسته تا بتونم بازنشستگی شو بگیرم؟؟ اصلا میتونم با وکالت نامه برم درخواست بازنشستگیشو بدم؟

  Reply
  1. 6.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام وقت بخیر. ایشان باید به شما وکالت کاری بدهند تا شما بتوانید با استفاده از آن کارهای لازم در خصوص بازنشستگی ایشان را انجام دهید. برای اطمینان از اینکه چه مواردی باید در وکالت نامه ذکر شود به شعبه ای که پرونده ایشان در آنجاست مراجعه و از کارشناس مسئول انجام امور بازنشتگان راهنمایی بخواهید. در مورد وکالت نامه هم در حدی که من اطلاع دارم باید توسط کنسولگری ایران تایید شود. موفق باشید

   Reply
 7. 7

  مینو

  سلام

  من ۶ سال بیمه اجباری بودم البته در بین این ۶ سال فواصل بدون بیمه هم دارم. بعد از این مدت ۲ سال بدون بیمه بودم و در حال حاضر بیمه اختیاری هستم . آیا سالهایی که بیمه نبودم قابل خرید هست ؟

  Reply
  1. 7.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام. خیر این امکان وجود ندارد.

   Reply
 8. 8

  محمد

  سلام من ۱۸ سالمه الان دوساله دارم کار میکنم میتونم خودمو بیمه اختیاری کنم

  Reply
  1. 8.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. بله. برای این کار با همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه به شعبه تامین اجتماعی محل سکونت یا فعالیت خود مراجعه کنید. پس از مراجعه باید اقداماتی از جمله آزمایشات پزشکی و عقد قرارداد با تامین اجتماعی انجام شود. پیشنهاد من این است که هر چه زودتر برای این کار اقدام کنید. موفق باشید.

   Reply
 9. 9

  محمد

  با عرض سلام
  بنده ۶۱ سال سن دارم ۱۸ سال سابقه بیمه دارم و ۲ سال هم برای جهاد کار کرده بودم که بیمه مرا رد نکردند . مدارک اداره کار موجود و رای شکایت به نفع اینجانب صادر شده ولی در حال حاضر جهاد حاضر به پرداخت مبلغ نیست و تامین اجتماعی هم در جواب می گویند که حق برداشت از حساب را ندارند تکلیف چیست ؟ من بیکارم و با دوسال دیگر میتوانم بازنشستگی بگیرم

  Reply
  1. 9.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. با توجه به توضیحات ارائه شده به نظر من بهتر است از طریق اداره کار یا کارشناس وزارت کار که در این مورد فعالیت دارد موضوع را پیگیری و در صورت نیاز اقدام قانونی انجام دهید.

   Reply
 10. 10

  علی

  سلام من الان دانشجو هستم و دارم بیمه اختیاری پرداخت میکنم
  می خواستم بدونم که آیا این بیمه شامل این پاراگراف پایین میشه
  [آیا بیمه سربازی جزو سوابق بیمه بازنشستگی منظور می شود؟
  شخص باید به جز سابقه بیمه سربازی در بیمه تامین اجتماعی سابقه بیمه دیگری هم داشته باشد و به مدت مشخصی حق بیمه پرداخت کرده باشد .]
  یعنی من بعد فارغ التحصیلی به نظام وظیفه بگم این نوع بیمه رو داشتم سربازی جزو سابقه بیمه کاری من محسوب میشه یا خیر
  ممنون میشم بهم جواب بدین چون من فقط به همین خاطره که دارم پول بیمه رو میدم
  بعد اگر جوابتون مثبته چند ماه باید پرداخت کنم
  خواهشا جواب بدین جایی رو نمی شناسم برم بپرسم

  Reply
  1. 10.1

   سعید قنبری دمساز

   منظور از عبارت فوق این است که برای احتساب مدت سربازی شما در سابقه بیمه حتما باید بیمه شده سازمان تامین اجتماعی بوده و سابقه پرداخت بیمه هم داشته باشید. برای انجام این کار باید به همراه اسناد و مدارک مربوط به خاتمه مدت سربازی به شعبه ای که بیمه شما از طریق آن ارسال می شود مراجعه کنید.

   Reply
 11. 11

  رضا

  سلام
  من حدود ۱۰ سال بیمه اجباری بودم و یک سال بیمه بیکاری دریافت کردم و در تاریخ ۹۸/۳/۳۱ بیمه بیکاری من تمام شده است و در حال حاضر شغلی ندارم و بیکار هستم آیا میتونم از طریق بیمه مشاغل آزاد بیمه خودم را ادامه دهم چون حق بیمه اختیاری زیاد است حدود ۵۰۰ هزار تومان
  چون من شغلی ندارم از نظر قانونی مشکلی نداره؟

  Reply
  1. 11.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما. خیر مشکلی ندارد و شما می توانید اقدام کنید.

   Reply
 12. 12

  علیرضا

  با سلام حدود ۱ سالی هست که بیمه مشاغل آزاد هستم امادر جایی مشغول به کار نیستم در لیست بیمه به عنوان پادو ثبت شده ام به لحاظ قانونی مشکلی ندارد ؟ به نظر شما چه بیمه ای مناسب شرایط من است بیمه مشاغل آزاد را ادامه دهم یا بیمه ام را به اختیاری تغییر دهم ؟ اگر بیمه ام را تغییر دهم این یک سال که مشاغل آزاد پرداخت کرده ام شامل سابقه بیمه میشود ؟

  Reply
  1. 12.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما
   ۱- جواب اولین پرسش: خیر
   ۲- جواب دومین پرسش: بیمه اختیاری. اما پیشنهاد میکنم به نزدیکترین شعبه بیمه مراجعه و از کارشناسان سوال کنید تا با توجه به شریطی که دارید بتوانید تصمیم بهتری بگیرید
   ۳- جواب سومین پرسش: بیمه‎ای که پرداخت کرده اید جز سابقه شما حساب می شود
   موفق باشید

   Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت حساب آموز در زمینه آموزش کاربردی حسابداری فعالیت می کند. کلیه حقوق سایت متعلق به آقای سعید قنبری دمساز می باشد.