مطالب مشابه

23 نظر

 1. 1

  علی

  مرسی بابت مطالب مفید

  پاسخ
  1. 1.1

   حساب آموز

   سلام. از پیام شما سپاسگزاریم.

   پاسخ
 2. 2

  احمد

  عالی بودی خیلی استفاده کردیم ممنونم

  پاسخ
  1. 2.1

   حساب آموز

   با سلام و سپاس از پیام شما. خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده است. موفق و تندرست باشید.

   پاسخ
 3. 3

  فتانه رحیمی

  با سلام سفته ای در وجه بانک به مبلغ ۲۲۰۰۰۰۰۰۰ ریال بابت تضمین اخذ وام صادرشده سند حسابداری آن چگونه است

  پاسخ
  1. 3.1

   حساب آموز

   با سلام. بابت موضوع فوق به مبلغ ذکر شده سرفصل “حساب های انتظامی – حسابهای انتظامی به عهده شرکت” بدهکار و در طرف مقابل حساب “طرف حسابهای انتظامی – طرف حسابهای انتظامی به عهده شرکت” بستانکار می شود.در سطح بعدی می توانید به حساب های ذکر شده مشخصات بانکی را که وام دریافت کرده اید اضافه کنید به عنوان مثال وام اگر از بانک ملت شعبه میرداماد دریافت شده باشد ثبت زیر انجام می شود: حساب های انتظامی – حسابهای انتظامی به عهده شرکت – بانک ملت شعبه میرداماد بدهکار و در طرف مقابل طرف حسابهای انتظامی – طرف حسابهای انتظامی به عهده شرکت-بانک ملت شعبه میرداماد بستانکار

   پاسخ
   1. 3.1.1

    فتانه رحیمی

    از راهنماییتان بسیار ممنون و سپاسگزارم

    پاسخ
    1. 3.1.1.1

     حساب آموز

     ممنون از پیام شما. موفق باشید

     پاسخ
 4. 4

  جواد طالقانی

  با سلام و احترام در جواب سوال خانم رحیمی شما دو طرف حساب را حسابهای انتظامی – حسابهای انتظامی به عهده شرکت ذکر شده است آیا این سند درست است ؟

  پاسخ
  1. 4.1

   حساب آموز

   آقای طالقانی عزیز سلام وقت بخیر. واقعا خوشحالیم از اینکه مطالب را به دقت مطالعه می کنید و نظر خود را اعلام می کنید. در جواب ازائه شده به خانم رحیمی عنوان شده در طرف بدهکار از “حساب های انتظامی – حسابهای انتظامی به عهده شرکت” و در طرف بستانکار از “طرف حسابهای انتظامی – طرف حسابهای انتظامی به عهده شرکت” استفاده می شود.

   پاسخ
 5. 5

  عباس

  با سلام و عرض خسته نباشید یک سوال در زمینه حسابرسی داشتم در حسابرسی در چه مواردی چک ها ثبت می کنند برای بررسی؟

  پاسخ
  1. 5.1

   حساب آموز

   با سلام خدمت شما. لطفا سوال خود را دقیق تر مطرح نمایید. با تشکر

   پاسخ
 6. 6

  سجاد

  سلام.خسته نباشید.مطالب مفید وعالی..فقط یه سوال اینکه نحوه ثبت چک برگشتی ودریافتی در فروش مویرگی یا همان بازاریابی باز به این شکل است؟؟چگونه باید ثبت بزنیم..اگر چک مشترس برگشت بخوره نحوه ثبت آن بحساب بازاریاب رو بفرمایید ممنون..و کسر ازحقوقش رو..ممنونم

  پاسخ
  1. 6.1

   حساب آموز

   آقای سجاد عزیز سلام وقت بخیر. خوشحالیم که مطالب سایت حساب آموز برای شما مفید بوده است و بابت تاخیر در پاسخگویی هم از شما عذرخواهی می کنیم. به طور کلی در هر حالتی روش ثبت اسناد دریافتنی و برگشتی مطابق توضیحات مقاله است.
   در فروش مویرگی مهم مسئولیت بازاریاب در قبال چکهای برگشتی و مطالبات سوخت شده مربوط به مشتریان معرفی شده می‎باشد. اگر بازاریاب مسئولیتی در قبال برگشت چک نداشته باشد چک برگشتی به خریدار عودت و حساب وی بدهکار می‎شود. اما اگر بازاریاب مسئولیت داشته باشد چک به وی تحویل داده می‎شود و حساب “سایر حسابهای دریافتنی” با نام بازاریاب بدهکار می‎شود و در زمان صدور سند حقوق، مبلغی که به حساب وی ثبت شده از حقوق نامبرده کسر می‎شود. امیدواریم توضیحات ارائه شده مفید باشد. موفق باشید.

   پاسخ
 7. 7

  منصوري

  با سلام و تشکر از توضیحاتتان… در یک مجموعه تولیدی مبلغ مشخصی جهت یک فروشگاه زنجیره ای به اصطلاح معتبر جنس ارسال شده است و درمقابل هیچ وجه و یا سندی از ایشان دریافت نشده است… حال پس از پیگیری های انجام شده مشخص گردید که این مجموعه توان پرداخت ین مبلغ را ندارد و در مقابل تمایل دارد درصدی از سهام خود را بابت بدهی اش به این شرکت ارائه دهد… این سهام بنا به دلایلی از ایشان تحویل گرفته شده است(به دلیل اینکه و گرنه این بدهی سوخت میشد) حال جهت ثبت سند حسابداری باید چگونه عمل کرد… طرف بستانکار که مشخص است( فروشگاه زنجیره ای بستانکار) طرف بدهکار را بایستی به چه شکلی سند زد… لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  1. 7.1

   سعید قنبری

   آقای منصوری عزیز سلام. در طرف بدهکار باید حساب “سرمایه گذاری در سهام سایر شرکت ها” ثبت شود. البته لازمه انجام این کار تعیین بهای تمام شده سرمایه گذاری، ارزش هر سهم، ارزش شرکت مقابل و تفاوت سهام دریافتی و مطالبات شما بر اساس استاندارهای حسابداری و انجام کل امور قانونی و ثبتی می‎باشد. موضوع مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود تعهدات شما در صورت دریافت سهام می‎باشد که در صورت سرمایه گذاری بابت پرداخت بدهی ها هم متعهد می شوید. موفق باشید.

   پاسخ
 8. 8

  منصوري

  با سلام سوالی دارم و نمی دانم کجا بایستی این سوال را بپرسم و امیدوارم که بتونید کمکم کنید… بنده در یک شرکت معتبر تولیدی (در واحد مالی به عنوان کارمند مالی)مشغول به کار می باشد… مدیرمالی مجموعه (به گفته خودش بنا به بخشنامه سازمان امورمالیاتی) از مدیریت عامل شرکت خواسته شخصی به عنوان تنخواه گردان(صندوقدار) معرفی شود و برای این شخص حساب بانکی باز گردد تا برخی از پرداختی ها از حساب این تنخواه گردان انجام گردد(پرداختی های بالای ۵ میلیون تومان مثلا پرداختی های به تامین اجتماعی و یا پرداختی های سازمان امور مالیاتی و پرداخت قبوض و…) وقتی دلیل این کار را از ایشان می پرسم می گویند این قانون جدید سازمان امورمالیاتی که حساب واسطی که جهت پرداختی های شرکت انجام میشود بایستی به سازمان امورمالیاتی اعلام گردد… چون قبل از این برای مثلا پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی یک فقره چک شرکت صادر می کردیم و تحویل تحصیلدار شرکت میدادیم و از آنجاییکه بیمه تامی اجتماعی ،اداره مالیات و برخی ارگانها از ما چک تحویل نمی گرفتند و فقط بایستی این مبلغ به حساب ایشان واریز میشد این شخص تحصیلدار مجبور میشد که آن در حساب شخصی خود نقد کند و سپس آن را به حساب بیمه و یا مالیات و… واریز کند… چون حساب های حقوقی دارای کارت نمی باشد.(برای پرداخت قبوض برق و.. نیز به همین منوال).. و یا برای پرداخت قبوض مالیاتی مجبور بودیم که چک را صادر کنیم و تحصیلدار شرکت آن را به حساب خودش واریز کند و به اداره مالیات مراجعه کند و در اداره مالیات کارت شخصی خودش را بکشد… حال شرکت در نظر دارد بنده را که صندوقدار شرکت می باشم مجبور کرده تا حسابی به نام خودم باز کنم تا این امور از طریقی حساب حقیقی به نام خودم اینترنتی و یا از طریق کارت اینجانب انجام گردد بنده نیز به دلیل ترس از ایجاد مشکلات احتمالی در آینده راضی به انجام چنین کاری نیستم… حال سوال من این است آیا مدیریت عامل و یا هر شخص دیگری میتواند مرا مجبور به انجام چنین کاری کند؟ چون هر بار که من خواهش میکنم بنده را از این کار معاف کنند ایشان مصرتر می شوند که حتما این کار را باید انجام دهید( اول خواهشی و الان دستوری)… و یا اینکه برای حل این مشکل راه حل دیگری وجود دارد که بنده نیز از این استیصال خارج شوم… خواهش میکنم اگر این سوال را جای مناسبی نپرسیدم فوری راهنماییم کنید…

  پاسخ
  1. 8.1

   حساب آموز

   سلام خدمت شما. بر اساس تبصره ۳ ماده ۱۴۷ اصلاحیه قانون مالیات‎های مستقیم، شرط پذیرش هزینه‎های بالاتر از ۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال توسط سازمان امور مالیاتی پرداخت از طریق سیستم بانکی است و گفته مدیر مالی شما درست است. شرکت‎ها بابت حل این مشکل می‎توانند به چند روش این کار را انجام دهند:

   ۱- استفاده از حساب بانکی شرکت و پرداخت اینترنتی هزینه‎ها: پرداخت اینترنتی از حساب شرکتها توسط برخی از بانکها قابل انجام است. شرط انجام این کار ارائه تاییدیه توسط همه افراد دارای حق امضای شرکت به بانک است.
   ۲- استفاده از چک و وصول آن توسط تحصیلدار و پرداخت هزینه ها: در این حالت دقیقا باید اسناد و مدارک مربوطه شامل چک، واریزی به حساب شخص و پرداخت از حساب وی وجود داشته باشد. این روش چندان مطمئن نیست.
   ۳- راه دیگر افتتاح حساب مشترک توسط افراد دارای حق امضا در بانک و استفاده از آن بابت پرداخت هزینه های بالای ۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال است.
   ۴- روش دیگر استفاده از حساب شخصی مسئول صندوق یا تنخواه است.

   نکته: هزینه هایی مانند بیمه، برق و تلفن معمولا با ارائه اسناد پرداخت قابل ردیابی است و مشکل زیادی ایجاد نمی کند اما مواردی مانند خرید مواد اولیه و کالا را همیشه تلاش کنید به صورت چک از حساب بانکی شرکت پرداخت کنید.
   در صورتی که از حساب شخص بابت این مورد استفاده می‎کنید به هیچ عنوان دریافت و پرداخت‎های شخصی را از آن انحام ندهید.

   پاسخ
 9. 9

  منصوري

  ادامه: چرا که بنده اگر به این نتیجه برسم که اصرار آنها غیر قانونی است و فقط دلیل شخصی دارد از ادامه کار در این مجموعه انصراف خواهم داد…

  پاسخ
 10. 10

  نازنین

  سلام خدمت شما،من یک سوال داشتم ،ثبت چک های پاس شده در یک ماه چگونه انجام می شود،؟
  موجودی بانک-بانک ملی-۱۰۰
  هزینه کارمزد۱۰
  بستانکار حساب چه جوری ثبت میشه؟!؟

  پاسخ
  1. 10.1

   حساب آموز

   سلام وقت بخیر. لطفا مقاله نحوه ثبت اسناد پرداختنی را مطالعه کنید.

   پاسخ
  2. 10.2

   مریم

   چکهای نزد صندوق بستانکار میشود و در مقابل موجودی بانک وهزینه کارمزد بدهکار میشود

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 16 =

سایت حساب آموز در زمینه آموزش کاربردی حسابداری فعالیت می کند و کلیه حقوق این سایت متعلق به آقای سعید قنبری دمساز می باشد.