بخشنامه میزان مالیات حقوق سال 1396 به شماره 200/96/8

سرانجام در تاریخ 1396/01/30 بخشنامه شماره 200/96/8 مربوط به میزان مالیات بر درآمد حقوق سال 1396 که چندی پیش در مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود توسط سازمان امور مالیاتی منتشر شد. در این بخش از سایت حساب آموز تصویر بخشنامه فوق و همچنین توضیحات تکمیلی در این مورد را مشاهده می کنید.

 

بخشنامه مالیات حقوق سال 1396

بخشنامه مالیات حقوق سال 1396

 

خلاصه بخشنامه مالیات حقوق سال 1396 در خصوص کارکنان بخش خصوصی و دولتی:

1- میزان معافیت برای شاغلان بخش دولتی و غیر دولتی به صورت یکسان ماهانه 20/000/000 ریال است (سالانه 240/000/000 ریال).

2- تا درآمد 5 برابر بیشتر از معافیت فوق  (100/000/000 ریال) مشمول 10% مالیات است.

3- نسبت به مازاد ردیف دوم مشمول 20% مالیات است.

 

خلاصه بخشنامه مالیات حقوق سال 1396 در اشخاص مشمول ماده 57 و 101 قانون مالیات های مستقیم:

1- میزان معافیت برای این گروه ماهانه 15/000/000 ریال در نظر گرفته شده است (سالانه 180/000/000 ریال).

 

در ادامه متن کامل ماده 57 و 101 قانون مالیاتهای مستقیم را مشاهده می کنید:

متن ماده 57 قانون مالیات های مستقیم:

این ماده درباره درآمد مستغلات و مربوط به اشخاصی می باشد که به جز درآمد اجاره هیچ درآمد دیگری ندارند. متن کامل ماده فوق به شرح زیر است:

‌در مورد شخص حقیقی که هیچ گونه درآمدی ندارد تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده (۸۴) این قانون از درآمد مشمول مالیات سالانه مستغلات از مالیات معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات می‌باشد. مشمولان این ماده باید اظهارنامه مخصوصی طبق نمونه‌ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و اعلام نمایند که هیچ‌گونه درآمد دیگری ندارند. اداره امور مالیاتی مربوط باید خلاصه مندرجات اظهارنامه مؤدی را به اداره امور مالیاتی محل سکونت مؤدی ارسال دارد و در صورتی که ثابت شود اظهارنامه مؤدی خلاف واقع است مالیات متعلق به اضافه یک برابر آن به عنوان جریمه وصول خواهد شد.

در اجرای حکم این ماده حقوق بازنشستگی و وظیفه دریافتی و جوائز و سود ناشی از سپرده‌های بانکی درآمد تلقی نخواهد شد.

تبصره ۱- حکم این ماده در مورد فرزندان صغیری که تحت ولایت پدر باشند جاری نخواهد بود.

تبصره ۲- در صورتی که سایر درآمدهای مشمول مالیات ماهانه مؤدی کمتر از مبلغ مذکور در این ماده باشد، آن مقدار از درآمد مشمول مالیات اجاره املاک که با سایر درآمدهای مؤدی بالغ بر مبلغ فوق باشد معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات خواهد بود.

ماده 101 قانون مالیات های مستقیم:

این ماده درباره درآمد مشاغل می باشد. متن کامل ماده فوق به شرح زیر است:

درآمد سالانه مشمول مالیات مؤدیان موضوع این فصل که اظهارنامه مالیاتی خود را طبق مقررات این فصل در موعد مقرر تسلیم کرده‌اند تا میزان معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون از پرداخت مالیات معاف و مازاد آن به نرخ‌های مذکور در ماده (۱۳۱) این قانون مشمول مالیات خواهد بود. شرط تسلیم اظهارنامه برای استفاده از معافیت فوق نسبت به عملکرد سال ۱۳۸۲ به بعد جاری است.

تبصره (۱)- در مشارکت‌های مدنی اعم از اختیاری و قهری شرکا حداکثر از دو معافیت استفاده خواهند کرد و مبلغ معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و باقی مانده سهم هر شریک جداگانه مشمول مالیات خواهد بود. شرکایی که با هم رابطه زوجیت دارند از لحاظ استفاده از معافیت در حکم یک شریک تلقی و معافیت مقرر به زوج اعطا می‌گردد. در صورت فوت احد از شرکا وراث وی به عنوان قائم‌مقام قانونی از معافیت مالیاتی سهم متوفی در مشارکت به شرح فوق استفاده نموده و این معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و از درآمد سهم هر کدام کسر خواهد شد.

تبصره (۲) ـ در صورتی که هر شخص حقیقی دارای بیش از یک واحد شغلی باشد، مجموع درآمد واحدهای شغلی وی با کسر فقط یک معافیت موضوع این ماده مشمول مالیات به نرخ‌های مذکور در ماده (۱۳۱) این قانون می‌شود.

 

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید