مطالب مشابه

9 نظر

 1. 1

  موسوی

  سلام و وقت بخیر. ممنون از مطالب بسیار خوبی که به اشتراک می گذارید.
  من متوجه این قسمت از مطلب نشدم. میشه واضح تر توضیح بدید. متشکرم.

  “جریمه های ذکر شده فقط یکبار و بدون در نظر گرفتن زمان سپری شده از انجام وظایف محاسبه می شود”

  پاسخ
  1. 1.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما و تشکر از پیامی که ارسال کردید. در قانون مالیات‎ها جریمه مواردی مانند عدم پرداخت مالیات حقوق به صورت ماهانه حساب می‎شود یعنی اگر شما دو ماه تاخیر در پرداخت داشته باشید بابت دو ماه جریمه به شما تعلق می گیرد و اگر سه ماه تاخیر داشته باشید بابت ۳ ماه جریمه می شوید. در مورد گزارشات فصلی جریمه یکبار محاسبه می شود. مثلا جریمه اینکه شما گزارشات را با یک ماه تاخیر ارسال کرده اید یا با یک سال تاخیر یکسان است. امیدوارم توضیحات ارائه شده مفید باشد.

   پاسخ
 2. 2

  بابک

  با سلام
  پرونده ماده۱۶۹ من در سال ۱۳۹۲ امسال (۱۳۹۸) رسیدگی شده و ۲٪جریمه عدم صورت حساب فروش در نظر گرفته اند و این در شرایطی بوده که من دقیقا صورتحساب قانونی صادر کرده ام و حتی در پرونده ارزش افزوده بدلیل ارائه آنهاجریمه عدم ارائه صورتحساب منظور نشده ولی در رسیدگی ۱۶۹ جریمه در نظر گرفته اند و دلیلش را بیان می کنند که ۵ سال قبل هنگام رسیدگی مالیات مستقیم بدلیل علی الراس بودن صورتحسابها را ارائه ندادید بنابراین حالا هم هنگام رسیدگی۱۶۹ درصد جریمه را محاسبه می کنیم هرچند صورتحسابهای مربوطه بر روی پرونده مالیات ارزش افزوده هم موجوده.
  بنظر شما آیا اعتراض در هیات حل اختلاف مالیاتی اثر گذار خواهد بود ؟

  پاسخ
  1. 2.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. آنطور که من متوجه شدم درآمد سال ۹۲ شما به صورت علی الراس محاسبه شده است و درآمد تعیین شده از طریق علی الراس بیشتر از درآمد ابرازی بوده و جریمه بابت تفاوت بین درآمد تعیین شده از طریق علی الراس و درآمدهای اعلام شده توسط شما بوده است. اگر موضوع به این صورت است می توانید به جریمه محاسبه شده اعتراض کنید. البته در نظر داشته باشید که جریمه های ماده ۱۶۹ از نوع جریمه های قابل بخشودگی است و شما می توانید گاهی تا ۹۰% از بخشودگی استفاده کنید. موفق باشید.

   پاسخ
   1. 2.1.1

    بابک

    ممنون از جواب جنابعالی البته با اینکه علی الراس حساب شده ولی دقیقا درآمد ابرازی ما با درامدی که دارایی در نظر گرفته با توجه به استعلاماتی که شده یکی میباشد مشکل در نگارش دفاتر بود که ما علی الراس شدیم الان جریمه مربوطه که اعلام کرده اند ۲٪ بخاطر عدم صدور صورتحساب برای ماده ۱۶۹بوده که البته در پرونده ارزش افزوده بدلیل ارائه صورتحسابها هم جریمه ای تعلق نگرفته .
    الان نظر من این است که کلا جریمه نباید بشوم اما رئیس مالیاتی عنوان می کنند اگر اعتراض کنی و به جواب نرسی دیگر هیچ بخشودگی در نظر نمی گیرم ولی اگر الان توافق کنی ۸۰درصد بخشودگی اعمال می شود. و با توجه به اینکه من ازنظر خودم کلیه تکالیف را انجام داده ام ۲۰٪ مبلغ جریمه نیز ناعادلانه است لذا راهنمایی فرمایید که چه اقدامی انجام دهم. با تشکر از وقتی که می گذارید

    پاسخ
    1. 2.1.1.1

     سعید قنبری دمساز

     پیش از اینکه مهلت اعتراض به پایان برسد گزارش رسیدگی را از کارشناس مالیاتی دریافت کنید و آن را به صورت دقیق مطالعه کنید. اگر موارد ذکر شده در گزارش مورد تایید شما نیست و بخشودگی کامل به شما داده نمی شود و مستندات کافی دارید حتما اعتراض کنید (نامه دریافت گزارش رسیدگی را از اینجا مطالعه کنید).

     پاسخ
     1. 2.1.1.1.1

      بابک

      با تشکر از شما

 3. 3

  حامد

  با سلام , آیا برای فروشگاه ها که بند ج هستن هم این قانون کاربرد داره ؟؟

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت حساب آموز در زمینه آموزش کاربردی حسابداری فعالیت می کند. کلیه حقوق سایت متعلق به آقای سعید قنبری دمساز می باشد.