مطالب مشابه

22 نظر

 1. 1

  رحیمی دانش

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان
  ثبت حسابداری در حالت چهارم در پایان سال اول عبارتست از
  هزینه سنوات – بد ………. ذخیره سنوات خدمت – بس
  در موقعی که پرداختی صورت نمیگیرد بحساب ذخیره منتقل میگردد
  موفق باشید

  پاسخ
  1. 1.1

   حساب آموز

   با سلام و تشکر از پیام شما. مورد اعلام شده اصلاح شد.از دقت نظری که داشتید سپاسگزاریم. امیدواریم همیشه سربلند و شاد باشید.

   پاسخ
 2. 2

  حیدرزاده

  سلام
  سوال . آیا میشود همه ماه سنوات خدمت محاسبه و در حساب ذخیره سنوات خدمت کارکنان ثبت کرد و هنگام تسویه یا خروج کارمند مانده آن را پر اخت کرد؟ بدلیا سهولت کار چون نرم افزار حقوق و دستمزد حساب میکند و هنگام تسویه زحمت نمی و محاسبات نرم افزار هم دقیق هست .

  پاسخ
  1. 2.1

   سعید قنبری

   سلام . بله می‎توانید اما معمولا سنوات خدمت در پایان قرارداد یا پایان سال مالی محاسبه و ثبت می‎شود. ثبت ماهانه سنوات خدمت باعث افزایش تعداد سند حسابداری و نیاز به صدور سند اصلاحی به ویژه در صورت تغییر حقوق شخص در طی سال می‎شود. موفق باشید

   پاسخ
 3. 3

  حسین ساوشی

  سلام
  در صورتیکه کارگر ترک کار نماید ایا همچنان سنوات تعلق می گیرد؟

  پاسخ
  1. 3.1

   سعید قنبری

   آقای ساوشی عزیز سلام وقت بخیر. بله بر اساس نظر دیوان عدالت اداری منع قانونی بابت پرداخت سنوات به کارگری که ترک کار کرده وجود ندارد. لطفا اینجا را مطالعه کنید. موفق باشید.

   پاسخ
 4. 4

  مقامی

  سلام یک شرکت خصوصی در پایان ۹۴ مزایای پایان خدمت به یک از کارمندان خود پرداخت از ابتدای سال ۹۵ با انعقاد قرارداد دیگر اشتغال وی در همان شرکت ادامه یافته آیا درآمد حقوق نسبت به مبلغ پرداختی به کارمند در۹۴ مشمول مالیات است جند درصد؟

  پاسخ
  1. 4.1

   حساب آموز

   تا پایان سال ۹۴ در صورتی که سنوات خدمت به شخص پرداخت می‎شد و همکاری ادامه داشت مشمول مالیات می‎شد و باید مالیات آن به همراه حقوق و سایر مزایای سالانه محاسبه می‎شد. اما در صورت خاتمه همکاری سنوات پرداختی مشمول مالیات نمی‎شد. از ابتدای سال ۱۳۹۵ سنوات خدمت به هر روشی که پرداخت شود مشمول مالیات نیست. درباره درصد مالیات هم باید با توجه به حقوق و مزایای سال مورد نظر محاسبه شود.

   پاسخ
 5. 5

  راحله

  سلام
  خسته نباشید. ممنون از توضیح کاملتون فقط یک سوال زمانی که آقای فیروزی از شرکت بروند مبلغی که پرداخت می شود ۴۰۰۰۰۰۰ هست یا ۷۰۰۰۰۰۰؟؟؟
  سال اول ذخیره سنوات ثبت شده سال دوم سایر حساب های پرداختنی…. موقع تسویه حساب با هم جمع میشن یا فقط سال دوم مبنا قرار می گیره؟

  پاسخ
  1. 5.1

   سعید قنبری

   سلام خدمت شما. بله دو مورد با هم جمع می شود و مبلغ ۷۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به نامبرده پرداخت می شود.

   پاسخ
 6. 6

  سید اسماعیل صنوبری

  وقت بخیر لطفا نحوه محاسبه مزد سنوات کارگری را برای شخصی با پنج سال سابقه خدمت و گروه شغلی ۱۶ با ذکر مثالی تشریح نمائید سپاسگزارم

  پاسخ
  1. 6.1

   سعید قنبری

   آقای صنوبری عزیز وقت بخیر. محاسبه سنوات حدمت بر اساس روال گفته شده در مقاله انجام می شود. کافی است اطلاعات ذکر شده در مقاله را با اطلاعات خودتان جایگزین کنید و محاسبات را انجام دهید. موفق باشید.

   پاسخ
 7. 7

  حسین

  سلام ببخشید فرموده بودید که در برخی موارد سنوات خدمت معادل ۲ ماه مزد ثابت فرد می باشد میشه اینو توضیح بدید واینکه دقیقا چه موقعه ای این اتفاق میفته تشکر

  پاسخ
  1. 7.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. زمانی که بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهداشت و درمان منطقه با معرفی شورای اسلامی کار و یا نمایندگان قانونی کارگر ، خاتمه قرارداد کار در نتیجه کاهش توانایی های جسمی و فکری ناشی از کار کارگر باشد کارفرما مکلف است به نسبت هر سال سابقه خدمت ، معادل دو ماه آخرین حقوق را به وی پرداخت نماید . در خصوص از کارافتادگی این مطلب را مطالعه کنید.

   پاسخ
 8. 8

  رحیم آقایی

  سلام من یازنشسته دولت هستم پس از پایان خدمت در شرکتی خصوصی مشغول کار هستم آیا سنوات به بنده تعلق میگیرد یا خیر
  لطفا به مستند قانونی آن نیز اشاره بفرمایید.

  پاسخ
  1. 8.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما . افراد مشمول قانون استخدام کشوری و یا هر نوع مقررات خاص استخدامی دیگر که در ساعات خارج از ساعات کار اداری یا پس از بازنشستگی در واحد های مشمول قانون کار به کار اشتغال داشته باشند به اعتبار انجام کار و داشتن تبعیت های حقوقی و اقتصادی با کارفرمایان این واحدها مشمول مقررات قانون کار شناخته شده و به نسبت کارکرد از مزایای مقرر در قانون کاربرخوردار میشوند.

   پاسخ
 9. 9

  سعید احمدی مقدم

  سلام و عرض خسته نباشید
  اگر حق سنوات به صورت ماهانه و به همراه حقوق پرداخت شود آیا مشمول کسر حق بیمه می شود

  پاسخ
  1. 9.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. سنوات خدمت مشمول بیمه نیست. برای اطمینان بیشتر در حالت پرداخت ماهانه سنوات، باید مبلغ سنوات پرداختی را در بخش مزایای غیر مشمول لیست بیمه ماهانه ذکر کرده و در اسناد حسابداری هم به صورت دقیق در سرفصل سنوات خدمت ثبت کنید تا در زمان رسیدگی بیمه بتوانید آن را اثبات کنید.

   پاسخ
 10. 10

  فرزاد

  با سلام .از تاریخ ۱۳۹۱/۰۴/۰۱تا۱۳۹۶/۰۵/۳۱در شرکت تعاونی روستایی مشغول بکار بودم. چقدر سنوات بهم تعلق میگیره . از ساعت هشت صبح تا هشت غروب هم سرکار بودم مثلا در سال ۹۶بهم ۹۱۲۰۰۰تومان میدادن و تا بحال هیچ اضافه کاری یا پاداش یا عیدی بهم ندادن.آیا میتونم شکایت کنم

  پاسخ
  1. 10.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. بله می توانید بابت عدم پرداخت مزایا به وزات کار شکایت کنید. برای محاسبه سنوات خدمت از توضیحات کاملی که در مقاله ارائه شده است استفاده کنید.

   پاسخ
 11. 11

  حميد

  سلام آیا فوق العلده شغل که پرداخت می شود موقع پرداخت سنوات با حقوق مبنا جمع می شود یا نه

  پاسخ
  1. 11.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. بله. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم مقاله تعریف حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر و لیست هر یک از آن‎ها را با دقت مطالعه کنید. مطالعه پرسش های مطرح شده در پایان مقاله را هم از دست ندهید. موفق باشید.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + بیست =

سایت حساب آموز در زمینه آموزش کاربردی حسابداری فعالیت می کند و کلیه حقوق این سایت متعلق به آقای سعید قنبری دمساز می باشد.