مطالب مشابه

50 نظر

  1. 1

    انور مرادی

    بسیار عالی

    پاسخ
  2. 2

    مسلم

    عالی بود.در خصوص مزایای مستمر و تاثیر یا عدم تاثیرآنها در تعیین پایه حقوق سوال داشتم که جوابم رو خیلی واضح توی این سایت گرفتم.مرسی

    پاسخ
    1. 2.1

      حساب آموز

      ما هم از شما سپاسگزاریم و خوشحالیم که جواب مشکلتون رو گرفتید.شاد و پیروز باشید

      پاسخ
  3. 3

    ماهان موسوی

    باسلام آیا فوق العاده سرپرستی – فوق العاده سختی کار- فوقالعاده جذب را میتوان در ایتم های حقوق ثابت محاسبه کرد؟باتشکر

    پاسخ
    1. 3.1

      حساب آموز

      با سلام بر اساس ماده ۳۶ قانون کار و تبصره ۱ آن مزد ثابت عبارت است از مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل و موارد فوق نیز جز حقوق ثابت می باشند.

      پاسخ
  4. 4

    علمحمد گودرزی

    باسلام آیا مزایای حق جذب و ایاب و ذهاب که در لیست حقوق جداگانه نوشته میشود در اول سال بعد با حقوق اصلی افزایش پیدا میکند ؟ باتشکر

    پاسخ
    1. 4.1

      حساب آموز

      در کارگاه های فاقد طرح طبقه بندی مشاغل جز مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل می شود و در محاسبه مواردی از قبیل عیدی، سنوات، اضافه کار و … محاسبه می گردد.

      پاسخ
  5. 5

    کاظم

    باسلام آیا مزایای حق جذب و ایابو ذهاب که در لیست حقوق جداگانه نوشته میشود در اول سال بعد با حقوق اصلی افزایش پیدا میکند ؟ باتشکر

    پاسخ
    1. 5.1

      سعید قنبری

      چون حق جذب جز مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل و جز حقوق ثابت می باشد باید افزایش داده شود ولی در خصوص حق ایاب و ذهاب مطابق روال شرکت برخورد می شود و الزام قانونی برای تغییر آن وجود ندارد.

      پاسخ
  6. 6

    محمد حسین حاجی

    با سلام و احترام آیا مزایایی مضل کارانه و یا پاداش های مستمر میتواند حقوق فرد را تحت الشعاع قرار دهد و از حقوق و مزایای مستمر وی بیشتر باشد زیرا دیده شده برخی از مدیران حقوقشان طبق سنوات و پستشان است ولی دائما پاداشهای بصورت مستمر هر ماه میگیرند آیا این قانونی است یا غیر قانونی

    پاسخ
    1. 6.1

      سعید قنبری

      سلام.در صورتی که مالیات و کسورات قانونی این پرداخت‎ها محاسبه و پرداخت شود، از نظر قانونی منعی در این مورد وجود ندارد. گاهی در برخی شرکت‎ها جبران حقوق پایین برخی افراد، با پرداخت پاداش جبران می‎شود که باید این مورد در هیات مدیره شرکت تایید شده باشد.

      پاسخ
  7. 7

    شیوا

    سلام در صورتی که عیدی و سنوات ب صورت ماهانه به حقوق اضافه بشه جزء مزایای مستمر محسوب میشه یا غیر مستمر؟

    پاسخ
    1. 7.1

      سعید قنبری

      سلام. سنوات خدمت و عیدی در هر حالتی، جز مزایای غیر مستمر می باشد.

      پاسخ
  8. 8

    حسن شکوهی

    با سلام و خسته نباشید آیا سنوات جزء مزایا حساب میشود یا نه؟ یعنی اگر ما رسیدی از کارگر گرفته باشیم به این مضمون که اینجانب کلیه حقوق و مزایای خود را دریافت کرده ام آیا سنوات هم حساب می شود یا خیر؟

    پاسخ
    1. 8.1

      سعید قنبری

      با سلام. سنوات خدمت جز مزایای غیر مستمر نقدی است و دریافت رسید فوق به منزله تسویه حساب می باشد البته بهتر است در زمان تسویه نهایی و دریافت رسید به تسویه سنوات خدمت و طلب مرخصی هم اشاره شود.

      پاسخ
  9. 9

    یعقوب

    بنده استخدام سال۸۹ در یک شرکت وابسته به دولت می باشم. از سال ۸۹ تا ۹۱ هر سال بر اساس مصوبه هیات مدیره درصدی از حقوق (۳۷٫۵) بعنوان کارانه در طی سال محاسبه و به حساب بستانکاری مان لحاظ می شد. متاسفانه اختلاف مدیریتی در شرکت منجر به عدم ثبت کارانه سال۹۲ و ۹۳ گردید با به روی کار آمدن مدیرعامل جدید ایشان بدون هیچ مستند قانونی تعدادی از همکاران را از لیست کارانه ۹۲ و ۹۳ را حذف و مابقی را دستور به ثبت در حساب بستانکاری نمودند. در حالیکه مدیرعامل جدید بیرون از مجموعه انتخاب و منصوب شدند و ایا می توانند به کارکرد گذشته کارکنان نظر بدهند؟ سوال این است که می توان با شکایت از بابت کارانه به حقوقمان برسیم؟

    پاسخ
    1. 9.1

      سعید قنبری

      مدیر عامل مقام اجرایی شرکت و تصمیم گیرنده در امور گوناگون مربوط به گذشته و حال می باشد. اگر مدارک ومستنداتی دال برالزام کارفرما نسبت به پرداخت کارانه داشته باشید که قابل اثبات باشد می توانید حق و حقوق خود را دریافت کنید.

      پاسخ
  10. 10

    شهریار دادمهر

    با سلام کارفرما هر سه ماه مبلغی را تحت عنوان هزینه های انگیزشی به حساب ما واریز میکند تا آ را بدون هیچ کسوراتی به کارگران بدهیم ، اگر ما در قالب کارت هدیه بدهیم جز مزایای غیرمستمر غیرنقدی لحاظ میشود یا غیرمستمر نقدی؟ و همچنین مشمول معافیت مالیات دو دوازدهم حقوق سالانه قرار میگیرد یا خیر؟

    پاسخ
    1. 10.1

      سعید قنبری

      با سلام. این نوع پرداخت غیر نقدی محسوب نمی شود و در نتیجه مشمول دو دوازهم معافیت مزایای غیر نقدی نمی باشد.

      پاسخ
  11. 11

    مهناز رحمانی

    مزایای ماهانه مشمول مبلغ ۱۱۰۰۰۰ تومان رو باید در ستون مستمر وارد کنیم یا غیر مستمر؟

    پاسخ
    1. 11.1

      سعید قنبری

      سلام. حق خواربار و مسکن جز مزایای مستمر ماهانه می باشد و باید در ستون مستمر وارد شود.

      پاسخ
  12. 12

    کوروش عزیزی

    با سلام و احترام آیا در قسمت دستمزد ماهانه در لیست بیمه باید جمع حقوق پایه و حق جذب و حق مسوولیت رو منظور کنیم. و متعاقب اون برای محاسبه دستمزد روزانه باید آیتم های فوق رو بر تعداد روزهای کارکرد تقسیم کنیم. با سپاس

    پاسخ
    1. 12.1

      سعید قنبری

      با سلام. خیر محاسبه حقوق روزانه ارتباطی با مزایای ذکر شده ندارد. شما باید در بخش ریز کارکرد هر شخص در نرم افزار بیمه،تعداد روزهای کارکرد و مبلغ حقوق روزانه را جداگانه ثبت کنید و بعد از آن مزایای ماهانه مستمر و غیر مستمر مشمول را در کادر مربوط به خود وارد کنید.

      پاسخ
  13. 13

    مهراب تیلاب

    سلام خسته نباشید جمع حقوق ناخالص شامل چه چیزهایی میشه ؟؟

    پاسخ
    1. 13.1

      سعید قنبری

      با سلام. حقوق ناخالص، به جمع حقوق و مزایا قبل از کسورات گفته می شود و شامل مواردی مانند حقوق پایه، حق خواربار و مسکن، حق ماموریت، اضافه کاری، حق اولاد و … می باشد. حقوق خالص مبلغ قابل پرداخت پس از کسر مواردی مانند حق بیمه، مالیات حقوق، مساعده، وام و … می باشد.

      پاسخ
  14. 14

    رها

    معافیت های مالیات حقوق و بیمه چه چیز هایی هستند ؟؟

    پاسخ
    1. 14.1

      سعید قنبری

      با سلام. موارد معاف از مالیات حقوق در ماده ۹۱ قانون مالیات های مستقیم ذکر شده است و موارد زیر معاف از بیمه می باشند:بازخرید ایام مرخصی کمک هزینه اولاد فوق العاده ماموریت و هزینه سفر عیدی مابه التفاوت کمک هزینه مسکن و خوارباردر ایام بیماری حق شیر پاداش نهضت سواد آموزی حق تضمین حق سنوات (مزایای پایان کار) پاداش افزایش تولید حق همسر

      پاسخ
  15. 15

    اتابک

    ا سلام اینجانب بر اساس رای هیات حل اختلاف مجبور به انتقال به کارگاهی در اطراف تهران شدم در حالی که بیش از ۵سال در دفتر مرکزی بر طبق قرارداد مشغول بکار بودم. بنده با اعتراض به دیوان عدالت رای بر نقض حکم هیات حل اختلاف گرفتم و به کار اولیه خود در دفتر مرکزی بازگشتم. متاسفانه در طی سالی که به کارگاه متقل شدم مزایای کارانه اینجانب پرداخت نشد بدلیل حذف اینجانب از لیست کارکنان دفتر مرکزی. ضمن اینکه در طی چندین سال از کارانه مصوب شرکت طبق روال گذشته استفاده کرده بودم. آیا بر اساس رای دیوان مبنی بر بازگشت به کار اولیه می توانم به دریافت کارانه پرداخت نشده ام اقدام کنم؟

    پاسخ
    1. 15.1

      سعید قنبری

      با سلام. در این زمینه میتوانید بر اساس رای و کلیه اسناد لازم پیگیری کنید

      پاسخ
  16. 16

    فرزانه اثنا عشری

    با عرض سلام لطفا بفرمایید مزایای غیر نقدی غیر مستمر مشمول بیمه میشود؟ اگر خیر بر اساس کدام ماده قوانین بیمه تامین اجتماعی میباشد؟ با تشکر از همکاری شما

    پاسخ
    1. 16.1

      سعید قنبری

      سلام. بر اساس بند۵ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی مزد یا حقوق یا کارمزد در این قانون شامل هرگونه وجـوه و مزایـاى نقـدى یـا غیرنقدى مستمر است که در مقابل کار به بیمه شده داده می شود.بنابراین مزایای غیرنقدی غیر مستمر مشمول بیمه نیست.

      پاسخ
  17. 17

    احمد

    باسلام و خسته نباشید. من در منطقه جنوب در شرکت خصوصی مشغول به کار هستم و در فیش حقوقی من ایتمی مبنی بر حق مسکن میباشد و خود شرکت پرداخت میکند(نه مصوبه تامین اجتماعی) . و کارانه به صورت دوماهه پرداخت میشود که در در اخرین سری پرداخت کارانه بر خلاف بقیقه پرداختی های ان این حق مسکن در ان حذف شده است.میخواستم بدونم شرکت همچین اجازه ای دارد که پرداختی که چند ساله به یک شکل انجام میشده الان اومده و حق مسکن رو از اون حذف کرده مجاز هست یا نه؟ با تشکر از جواب شما

    پاسخ
    1. 17.1

      سعید قنبری

      با سلام و تشکر از شما. در قوانین کار و تامین اجتماعی حداقل حق و حقوقی که باید پرسنل از آن برخوردار باشند عنوان شده است و در صورتی که در شرکتی حق و حقوق بیشتری پرداخت شود به عنوان رویه شرکت در نظر گرفته می شود و شرکت نمی تواند پس از مدتی نسبت به کاهش آن اقدام کند.

      پاسخ
  18. 18

    روزبه

    نشانی قانون کار برای مزایای مستمر و استناد به آ ن درصورتیکه کارفرما نسبت به قطع آن اقدام کرد چیست با تشکر

    پاسخ
    1. 18.1

      سعید قنبری

      با سلام. موارد مذکور باید در قرارداد ذکر شود و در صورتی هم که در قرارداد ذکر نشده باشد ولی پرداخت انجام شده باشد نمی توان نسبت به قطع آن اقدام نمود. ضمنا موارد مرتبط با این موضوع در ماده ۱۰ و سایر مواد قانون کار و همچنین در بخشنامه های تغییرات حقوق پایان سال اعلام می گردد.

      پاسخ
  19. 19

    سعید

    سلام کارفرما قراره ۱۱۰تومن از حقوقمون کم کنه بعد بریزه داخل یه کارت دیگه که فقط بشه خرید کرد باهاش و میگه قانون کار اجاز نمیده بن خواربار نقدا پرداخت بشه آیا این صحت داره؟

    پاسخ
    1. 19.1

      سعید قنبری

      با سلام. دوست عزیز این موضوع صحت ندارد و حق بن به صورت نقدی هم قابل پرداخت است.

      پاسخ
  20. 20

    علی محمودی

    با سلام تامین ناهار و یا هزینه آن در دفتر مرکزی شرکت خصوصی که ساعت کاری از ۸ صبح لغایت ۱۷ عصر میباشد به عهده شرکت میباشد یا خیر با تشکر

    پاسخ
    1. 20.1

      سعید قنبری

      با سلام. خیر. حتی ساعاتی که بابت صرف غذا می شود نیز جز ساعات کاری محسوب نمی شود.

      پاسخ
  21. 21

    علی

    با سلام لطفا نحوه محاسه حق اشعه گروه الف رادیوگرافی را ذکر بفرمایید ؟ فرمول ؟

    پاسخ
    1. 21.1

      سعید قنبری

      با سلام. در خصوص پرسش شما پیشنهاد می کنیم این لینک را مطالعه نمایید: https://goo.gl/Tt3T9C

      پاسخ
  22. 22

    سمیه

    سلام برای محاسبه اضافه کاری منظور از حقوق پایه تقسیم بر ۱۷۶ حقوق ثابتی که شرکت براش درنظر گرفته هست یا پایه حقوق یعنی حداقل حقوق وزارت کار؟ ۱۷۶ ، ۱۹۲ و ۲۲۰ کدومش بیشتر به نفع کارگره؟ خیلی ممنون از وقتی که میذارید،سپاس.

    پاسخ
  23. 23

    رضایی

    سلام و روز بخیر عذر میخوام میخواستم بدونم آیا فوق العاده شد جزوی از حقوق پایه محسوب میشه. منظور از حقوق پایه همان مبنایی است که برای اضافه کار و یا ماموریت و غیره در نظر گرفته میشود. دانستن دقیق این موضوع برام خیلی مهمه…

    پاسخ
    1. 23.1

      سعید قنبری

      سلام وقت بخیر. فوق العاده شغل جز مزایای پرداختی به تبع شغل و جزئی از حقوق پایه می باشد.

      پاسخ
  24. 24

    احمد

    سلام..هزینه مسکن داخل فیش حقوقی چی هست چرا کم می شه

    پاسخ
    1. 24.1

      سعید قنبری

      سلام خدمت شما. اگر مورد ذکر شده دارای عنوان “هزینه مسکن” می باشد احتمالا مربوط به مسکنی می باشد که توسط شرکت در اختیار شخص قرار داده شده و به همین دلیل در هر ماه مبلغی بابت آن از حقوق کسر می شود و اگر به عنوان “وام مسکن” کسر می شود بابت وام پرداختی به شخص جهت تهیه مسکن می باشد.

      پاسخ
  25. 25

    امیریان

    سلام مى خواستم بپرسم،براى أفراد نوبتکارى که به صورت گردشى جمعه کارى به آنها تعلق مى گیرد،جمعه کارى آنها مستمر محسوب مى شود یا غیر مستمر؟مشمول بیمه مى شود؟

    پاسخ
    1. 25.1

      سعید قنبری

      سلام وقت بخیر. بله هم مزایای مستمر و هم مشمول بیمه می باشد. موفق باشید.

      پاسخ
  26. 26

    محمد ناصری

    باسلام میخواستم بدانم ایا اضافه کاری مستمر در محاسبه سنوات پایان خدمت منظور میشود یانه.

    پاسخ
    1. 26.1

      سعید قنبری

      سلام. خیر. آنچه به عنوان مبنا جهت محاسبه سنوات در نظر گرفته می‎شود حقوق ثابت و مزایای پرداختی به تبع شغل است.

      پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

سایت حساب آموز در زمینه آموزش کاربردی حسابداری فعالیت می کند و کلیه حقوق و مقالات این سایت متعلق به آقای سعید قنبری می باشد.