اظهارنامه مالیات ارزش افزوده و گزارشات فصلی در زمان عدم فعالیت

اظهارنامه مالیات ارزش افزوده و گزارشات فصلی در زمان عدم فعالیت

آیا باید در زمان عدم فعالیت واحد اقتصادی، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و گزارش خرید و فروش فصلی ارسال شود یا نه؟ اگر شما هم علاقمند به دانستن جواب دقیق این سوال هستید این مقاله را مطالعه کنید.

منظور از عدم فعالیت در این مقاله چیست؟

منظور ما از عدم فعالیت در این مطلب، عدم وجود رویداد مالی است که بر اساس قانون مالیات‎های مستقیم و یا قانون مالیات بر ارزش افزوده باید در گزارشات فصلی یا اظهارنامه ارزش افزوده ثبت و به سازمان امور مالیاتی اعلام شود. با در نظر گرفتن این موضوع ممکن است در واحد اقتصادی مورد نظر مواردی مانند پرداخت حقوق کارکنان یا مواردی از این قبیل وجود داشته باشد که به دلیل اینکه که در گزاشات فصلی و اظهارنامه ارزش افزوده اعلام نمی‎شود به عنوان عدم فعالیت در نظر گرفته می‎شود. همچنین اگر واحد اقتصادی به طور کلی هیچ فعالیتی نداشته باشد هم به عنوان غیر فعال شناخته می‎شود. این حالت در مطالب آینده توضیح داده می‎شود.

 

ارسال یا عدم ارسال گزارش خرید و فروش فصلی در زمان عدم فعالیت:

در صورت عدم وجود رویدادهای مالی قابل ذکر در صورت معاملات فصلی در طی یک دوره، نباید گزارش خرید و فروش فصلی مربوط به آن دوره ارسال شود. گاهی اوقات دوستان حسابداری برخورد می‎کنم که گزارشات فصلی را با رقم 1 ریال ارسال می‎کنند که اشتباه است.

 

ارسال یا عدم ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در زمان عدم فعالیت:

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هر دوره حتی در صورت عدم فعالیت هم باید ارسال شود. در این حالت باید در بخش مربوط به ورود اطلاعات خرید و فروش و واردات و صادرات و … عدد صفر را وارد نموده و اظهارنامه را ارسال کنید. دقت کنید در صورتی که مانده ای از قبل دارید باید در بخش محاسبه مانده ارزش افزوده وجود داشته باشد.

دیدگاه‌ها ۸
ارسال دیدگاه جدید