ماده 169 چیست؟

ماده 169 چیست؟

ماده 169 ، ماده 169 مکرر یا گزارشات موضوع ماده 169 مکرر:

احتمالا تاکنون بارها عبارات فوق را که شامل عبارت ماده 169 است از افراد گوناگون شنیده اید و به دلیل عدم شناخت کافی از آن متعجب یا دچار سردرگمی شده‎اید… اگر این مورد در مورد شما هم درست است پیشنهاد می‎کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید تا شناخت کافی در این مورد داشته باشید. مطمئنیم که پس از مطالعه این مقاله، از شنیدن عبارات فوق نه تنها سردرگم نمی شوید بلکه می‎توانید در این خصوص به سایر افزاد نیز آموزش دهید.

توضیحات:

یکی از مهمترین قوانین وضع شده در کشور ما قانون مالیات های مستقیم می باشد که اجرای آن به عهده سازمان امور مالیاتی است. جهت اجرای بهتر و دقیق تر و یکسان قانون مالیات‎ها، سازمان امور مالیاتی در خصوص برخی قوانین می تواند به اختیار خود روشی را تعیین و به مودیان مالیاتی ابلاغ نماید. این روش ها و ابلاغیه ها لازم الاجرا بوده و عدم اجرای آن ها باعث تعلق جریمه و عدم برخورداری از معافیت ها و مشوق های مالیاتی می شود.

یکی از این موارد ماده 169 قانون مالیات‎های مستقیم می باشد که در آن وظایف مودیان در خصوص صدور صورتحساب و همچنین جریمه عدم انجام این وظایف ذکر شده است. این ماده یکی از طولانی ترین مواد قانون مالیات‎های مستقیم و شامل 6 تبصره می باشد.

در ادامه ماده قانونی فوق نیز وظایفی به عهده سازمان امور مالیاتی و ارگان های دیگر از جمله وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، شهرداری‌ها، مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و … گذاشته شده است. این ماده به عنوان ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم نامیده می شود و شامل 7 تبصره می باشد.

ارتباط ماده 169 و 169 مکرر با گزارشات خرید و فروش فصلی:

سازمان امور مالیاتی در اجرای مواد قانونی فوق، روشی را تدارک دیده است که بر اساس آن مودیان مالیاتی، اطلاعات مربوط به خرید و فروش و معاملات خود را ارسال می کنند. این نوع گزارشات که حاوی اطلاعات مربوط به خریداران، فروشندگان و فهرست معاملات می باشد و در مهلت خاصی ارسال می گردد در اصطلاح گزارشات فصلی، گزارشات فصلی خرید و فروش، گزارش خرید و فروش فصلی و یا گزارشات موضوع ماده 169 نامیده می شود.

بنابراین منظور گوینده از گزارشات موضوع ماده 169 یا موضوع ماده 169 مکرر و مواردی از این قبیل، همان گزارشات فصلی خرید و فروش می باشد.

دیدگاه‌ها ۱
ارسال دیدگاه جدید