اطلاعیه مهم درباره مشمولین مالیات بر درآمد املاک اجاری

بر اساس قانون مالیات های مستقیم افرادی که ملک خود را اجاره داده اند موظف هستند اظهارنامه مالیات اجاره هر سال ملک خود را تهیه و ارسال نمایند. مالیات اجاره هم جز مواردی است که از اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم تاثیر گرفته است. در این قسمت از سایت حسابداری حساب آموز اطلاعیه مربوط به این گروه از مودیان مالیاتی را که سازمان امور مالی منتشر کرده مشاهده می کنید:
قابل توجه مشمولین مالیات بر درآمد املاک اجاری 
با توجه به اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1394/04/31 که از تاریخ 1395/01/01 لازم الاجرا می باشد، مودیان محترم ازجمله مشمولان مالیات بردرآمد املاک اجاری برای بهره مندی از معافیت های مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم باید با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی http://www.tax.gov.ir، اظهار نامه مالیاتی خود را به صورت الکترونیکی تسلیم نمایند.
عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی درآمد اجاری املاک موجب تعلق جریمه ای معادل 100 درصد مالیات متعلق و عدم بهره مندی مودیان مذکور از معافیت های مالیاتی به شرح ذیل می گردد(حسب مورد):
1- معافیت درآمد ناشی از اجاره واحد یا واحدهای مسکونی در تهران تا مجموع 150 مترمربع زیربنای مفید و در سایر نقاط تا مجموع 200 متر مربع زیربنای مفید
2- معافیت مالیاتی مربوط به مالکان مجتمع های مسکونی دارای بیش از سه واحد استیجاری که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی ساخته شده اند.
3- معافیت موضوع ماده 57 قانون مالیاتهای مستقیم (شخص حقیقی که هیچ گونه درآمدی ندارد تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده 84 ق.م.م (برای سال 1395 تا میزان 156.000.000 ریال و برای سال 1396 تا میزان 180,000,000) از درآمد مشمول مالیات سالانة مستغلات از مالیات معاف می‌گردد).

نکته مهم: آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه املاک اجاری سال 1395 تا پایان تیر ماه سال جاری (1396/4/31) می باشد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید