Related Articles

114 Comments

 1. 1

  نسرین زمانی

  سلام من یک مورد از معاملات فصلی رو به جای کد اقتصادی خریدار کد شرکت خودمون رو زدم وباتوجه به اینکه شناسه ملی خریدار درست زده شده بود در صورت معاملات خرید نام شرکت خودمون به عنوان خریدار درج شد در ویرایش کد اقتصادی رو اصلاح کردم کد شرکت مربوطه رو زدم ولی فقط کد اقتصادی تغییر کرد ‌ومورد مزبور به همان شکل باقی ماند برای ویرایش مجدد باید چه کنم باتوجه به اینکه ویرایش یکبار میباشد

  Reply
  1. 1.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. برای اصلاح مجدد با در دست داشتن مدارک به کارشناس مالیاتی خود مراجعه کنید و درخواست خود را مطرح کنید.

   Reply
   1. 1.1.1

    احسان

    میشه بفرمائید چه مدراکی ؟

    Reply
    1. 1.1.1.1

     سعید قنبری دمساز

     درود بر شما
     مدارک اصلی برای اصلاح شامل صورتحساب خرید و گواهی مالیات بر ارزش افزوده فروشنده به همراه گزارش فصلی ارسالی می باشد. شما باید موضوع را به صورت دقیق با ذکر مشخصات فروشنده و مورد معامله در سربرگ شرکت که مهر و امضا شده شرح بدهید و مدارک گفته شده را به نامه پیوست کنید و به کارشناس مالیاتی ارائه دهید. در این خصوص چند مورد را در نظر داشته باشید:
     ۱- در متن نامه به طور دقیق مدارکی را که ارائه داده اید ذکر کنید.
     ۲- یک نسخه از تمام مدارکی که به کارشناس مالیاتی ارائه می دهید نزد خود نگهدارید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید
     ۳- حتما پس از تحویل نامه به کارشناس مالیاتی شماره رسید دریافت کنید و روی کپی نامه ثبت کنید.
     ۴- در صورت درخواست مدارک بیشتر توسط کارشناس مالیاتی، نسبت به تهیه و تحویل آن اقدام کنید.

     مورد آخر هم آرزوی موفقیت ما برای شماست.

     Reply
     1. 1.1.1.1.1

      احسان

      ممنون از راهنمایی تون یه سوال دیگه اینکه در رکورد تجمیعی که مدرک خاصی ندارد ، برای اثبات چه مدارکی می توان ارائه داد ؟

     2. سعید قنبری دمساز

      دوست گرامی گزارش تجمیعی مربوط به موارد بدون مدرک نیست بلکه مربوط به صورتحسابهایی است که مبلغ آنها زیر حد نصاب معاملات کوچک است و بنابراین مدارک مرود نیاز برای اثبات آن تفاوتی با صورتحسابهای دیگر ندارد.

 2. 2

  a.shabani59@yahoo.com

  سلام خسته نباشید . د رگزارش فصلی برای وارد کردن مبلغ کالا یا خدمت ایا باید خالص نوشته شود یا جمع کالا با ارزش افزوده؟

  Reply
  1. 2.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام. مبالغ هر یک باید جداگانه در کادر مربوط به آن ثبت شود.

   Reply
   1. 2.1.1

    قريب

    در کادر اول که مبلغ کالا و خدمات رو باید ثبت کنیم، مبلغ خالص که بدون احتساب مالیات و عوارض هست یا ناخالص که با احتساب مالیات و عوارض و تخفیف و .. در فاکتور رو باید ثبت کنیم؟؟

    Reply
    1. 2.1.1.1

     سعید قنبری دمساز

     درود بر شما. مبلغ پیش از مالیات، عوارض و تخفیفات

     Reply
 3. 3

  علیرضا جهازی

  درود بر شما
  من در یک لیست اعلام خرید . رکوردهای ارسالی رو اشتباه وارد کردم . بدین شکل که چون بصورت گروهی از طریق برنامه اکسس استفاده کرده تعدادی از رکودها جابجا شده و مبالغ خرید و مالیات اشتباه ثبت شده بود . با عجله مالیات را بصورت دستی درست کردم . ولی دیگر نمیتوانم خریدها را اصلاح کنم . چون یکبار انجام دادم .با توجه به تعداد رکوردهای ارسالی حدود ۱۰۰ رکورد اشتباه . ایا راهی برای اصلاح هست . ایا دارایی در چنین شرایطی برای مودی راهی گذاشته که بتوان گزارش را اصلاح کرد .؟ ممنونم

  Reply
  1. 3.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما. شما به دو روش میتوانید اقدام کنید:
   ۱- ابتدا اطلاعات درست را در یک گزارش جدید در همان فصل ارسال کنید. بعد از ارسال به گزارش قدیمی مراجعه و تمام اشتباهات قبلی را حذف کنید. با انجام این کار شما دو گزارش برای فصل مذکور خواهید داشت که جمع مبالغ آن باید با اطلاعات واقعی و صحیح شما یکسان باشد (قبل از حذف حتما رسید و ریز گزارشات اشتباه را چاپ بگیرید تا در زمان رسیدگی دلیل اصلاح را به کارشناس مالیاتی توضیح دهید).
   ۲- تا مدتی پیش مودیان مالیاتی می توانستند به سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند تا امکان اصلاح مجدد برای آنان ایجاد شود. می توانید این روش را هم امتحان کنید (من مطمئن نیستم که در حال حاضر هم این کار انجام می شود یا نه؟)

   Reply
 4. 4

  جعفری

  سلام و عرض ادب ,
  در سال ۹۲ گزارش معاملات فصلی شرکت به صورت آفلاین رد شد ولی در سال ۹۴ در فصل بهار و تابستان در قسمت فروش برای هرکدام یک رکورد به صورت آنلاین ثبت شد .اما بابت این یک رکورد اعلام شده فصول بهار و تابستان در سال ۹۴ جریمه تاخیر اعلام شده است .
  آیا راهی وجود دارد تا این جریمه بخشیده شود . سپاسگذارم.

  Reply
  1. 4.1

   سعید قنبری دمساز

   عدم ارائه گزارشات فصلی در موعد مقرر مشمول ۱% جریمه است. پیشنهاد من به شما استفاده از بخشودگی جرائم ماده ۱۶۹ است. با توجه به اینکه جرائم ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم از نوع جرائم قابل بخشودگی است می توانید تا ۹۰% و گاهی بیشتر از جرائم کم کنید.

   Reply
 5. 5

  محمدرضا

  با سلام و تشکر
  ۱- مهلت اصلاح صورت معاملات فصلی پس از ارسال چقدر است؟ (تا چه زمانی قابل ویرایش است)
  ۲- در صورت مغایرت صورت معاملات ما با گزارشات ارسال شده برای ما چه باید کرد؟ (اگر کمتر بود یا اگر بیشتر بود)

  Reply
  1. 5.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما.
   ۱-محدودیت زمانی برای اصلاح گزارشات فصلی وجود ندارد اما بهتر است در مهلت قانونی ارسال گزارشات فصلی یعنی ۴۵ روز بعد از پایان هر فصل اصلاحات را انجام دهید.در صورتی که بعد از مهلت قانونی اصلاحات را انجام دهید و نتیجه تغییرات افزایش مبلغ معاملات باشد در زمان رسیدگی مشمول جریمه عدم اعلام فروش خواهید شد.
   ۲- در صورتی که گزارشات شما کمتر از موارد اعلام شده در سامانه باشد به مشکل برخورد می کنید و احتمال علی الراس شدن شما در زمان رسیدگی مالیاتی وجود دارد به ویژه اگر درآمدهای شما کمتر از موارد اعلام شده توسط مشتریان شما باشد. در صورتی که گزارشات شما بیشتر باشد مشکلی برایتان به وجود نخواهد آمد.
   پیشنهاد: بهتر است قبل از ارسال هر اظهارنامه عملکرد ابتدا از سامانه گزارشات فصلی موارد ارسال شده برای شما را دریافت نموده و با اطلاعات موجود خود مطابقت دهید. در صورت وجود مغایرت با فروشنده با خریدار جهت اصلاح حساب و گزارشات فصلی با آنان تماس گرفته و هماهنگی لازم را انجام دهید.

   Reply
   1. 5.1.1

    محمدرضا

    ممنون از پاسخ کاملتون

    Reply
 6. 6

  سعید

  سلام من یک مورد معامله را به دلیل عدم اجرای آن می خواهم حذف کنم معامله مربوط به سال ۹۶ بوده که رسیدگی هم شده اما انجام نشده و برگشت از خرید بوده حالا می توانم آن را حذف کنم؟

  Reply
  1. 6.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   اگر صورتحساب بابت آن صادر و در دفاتر شما هم ثبت شده نمی توانید آن را از صورت معاملات فصلی خود حذف کنید. به جای اینکار از فروشنده بخواهید صورتحساب برگشت از فروش را صادر و در اختیار شما قرار دهد و شما در گزارش فصلی آن را به عنوان برگشت ثبت کنید.
   موفق باشید

   Reply
 7. 7

  ملکی

  سلام اگر در یکبار ویرایش مجاز خرید و فروش پس از نهایی کردن اطلاعات ارسالی مبلغ افزایش یا کاهش پیدا کند مشمول جریمه خواهد بود؟

  Reply
  1. 7.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   پس از اصلاح گزارشات فصلی، اثری از اطلاعات قبلی باقی نمی ماند و می توانید گزارشات را قبل از رسیدگی مالیاتی اصلاح کنید.
   موفق باشید.

   Reply
 8. 8

  iman_brt_eng

  با سلام و خسته نباشید،
  فاکتور خرید مشتری در اردیبهشت ماه ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ بوده و به همین مبلغ در سایت ثبت و ارسال شده، در مهرماه مشتری بعد از کسر ۳۰% تخفیف(ریبیت) فاکتور را تسویه کرده و خواسته مشتری اینست که در سایت مبلغ ۷،۰۰۰،۰۰۰ به عنوان فروش فصل بهار (۲ فصل پیش) به او گزارش شود،چه راهکاری پیشنهاد میکنید؟

  Reply
  1. 8.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   انجام درخواست خریدار به این دلایل برای شما مشکل آفرین خواهد بود و بهتر است درخواست او را نپذیرید:
   ۱- در صورت پذیرش درخواست خریدار، باید صورتحساب اولیه را باطل کنید و صورتحساب جایگزین برای آن صادر کنید. با انجام این کار شماره تسلسل صورتحسابها و تاریخ آنها به هم می ریزد.
   ۲- شما فقط یک بار میتوانید اطلاعات ارسال شده بابت صورتحساب ذکر شده را اصلاح کنید و در صورت نیاز به اصلاح مجدد این امکان وجود نخواهد داشت.
   ۳- علاوه بر اصلاح صورتحساب و گزارشات خرید و فروش فصلی شما باید اظهارنامه ارزش افزوده بهار را هم اصلاح کنید.
   ۴- در صورتی که دفاتر شما نوشته شده باید آن را هم اصلاح کنید

   راه حل پیشنهادی من این است که معادل تخفیف ارائه شده در مهر ماه صورتحساب برگشت از فروش صادر کنید یا اینکه در صورتحسابهای بعدی ۳.۰۰۰.۰۰۰ ریال تخفیف برای او در نظر بگیرید.

   Reply
   1. 8.1.1

    iman_brt_eng

    ممنون از شما

    Reply
 9. 9

  سهیل

  سلام….
  من در معاملات فصلی ۱۳۹۲ در فروش مبلغ رو به اشتباه وارد کردم(زیاد وارد کردم….یک رقم زیاد وارد کردم) ولی اررش افزوده و عوارض وارد شده صحیح هست.مبلغ خرید اعلامی هم درست هست.فقط فروش رو اشتباه کردم.
  امکان ویرایش دوباره در مرکز مالیاتی دارم؟؟؟
  در صورتی که نتونم ویرایش کنم به نظر شما مشکلی پیش میاد در مالیات های پرداختیم؟؟؟

  Reply
  1. 9.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   در صورتی که تاکنون گزارش را اصلاح نکرده اید می توانید آن را از طریق سایت گزارشات خرید و فروش فصلی ویرایش و اصلاح کنید. در صورت عدم اصلاح، خریدار به دلیل اینکه رقم کمتری را اعلام کرده دچار مشکل می شود و باید مبلغ ثبت شده را به کارشناس رسیدگی کننده اثبات کند.

   Reply
   1. 9.1.1

    سهیل

    با تشکر از جواب شما.
    سعی در اصلاح داشتم ولی متاسفانه امکان اصلاح وجود نداشت برای سال ۱۳۹۲.
    ما در صنف قطعات یدکی هستیم و خرید و فروش رو خودمان اعلام می کنیم یعنی خریدار رو مشتری نهایی اعلام می کنیم و در سال ۱۳۹۲ گزارش امتناع رد می کردیم.یعنی در اصل خریدار حقیقی وجود ندارد که گزارشی اعلام کرده باشد.
    برای همین پرسیدم که در رسیدگی برای ما مشکلی پیش می اید یا نه.
    ممنون از جواب شما.

    Reply
    1. 9.1.1.1

     سعید قنبری دمساز

     در صورتی که رسیدگی کننده مالیاتی اختلاف بین فروش فصلی و اظهارنامه عملکرد را متوجه شود قاعدتا مبلغ بیشتر را مبنا قرار می دهد. حتی ممکن است در صورتی که دفاتر و اسناد و مدارک ارائه شده را برای محاسبه درآمد مشمول مالیات، غیرقابل رسیدگی تشخیص داده شود مالیات شما از طریق علی الراس محاسبه شود.

     Reply
 10. 10

  سیامک

  سلام خدمت اساتید گرامی
  چطور میشه یک یا چندین رکورد به معاملات فصلی مثلا زمستان ۹۶ اضافه نمایم؟؟ تو سایت ظاهرا فقط میشه ویرایش یا حذف کرد ممنون میشم راهنمائی کنید

  Reply
  1. 10.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   به سایت گزارشات فصلی مراجعه کنید و در قسمت مورد نظر (خرید یا فروش یا قرارداد و … ) مجددا فصل زمستان ۹۶ را ایجاد کنید و فهرست معاملاتی را که می خواهید در آن وارد نموده و ارسال کنید.

   Reply
 11. 11

  مرضیه

  سلام وقت بخیر من در معاملات فصلی ۹۷ میخواستم یه رقمی و اصلاح کنم که متاسفانه همون لحظه سیستم قطع شد و بعد از وصل مجدد رقم به اشتباه ثبت شده و دوباره قابل ویرایش نیست چه جوری میشه اصلاح کردم لطفا کمکم کنید .

  Reply
  1. 11.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما. چه مبلغی در گزارشات ثبت شده و باید چه مبلغی ثبت می شده است؟ موضوع گزارش خرید یا فروش است یا اجاره؟

   Reply
 12. 12

  مرضیه

  گزارش خرید بوده ، مبلغ بیشتر از خرید واقعی ثبت شده است

  Reply
  1. 12.1

   سعید قنبری دمساز

   اگر امکان حذف دارید گزارش اشتباه را حذف کنید. پس از حذف فصل مربوطه را یک بار دیگر ایجاد کنید و موردی را که اشتباه ارسال شده بود دوباره وارد و ثبت کنید. در صورتی که امکان حذف ندارید به اداره مالیاتی مراجعه کنید و با ارائه اسناد و مدارک درخواست خود را ارائه دهید.

   Reply
 13. 13

  بهرام

  سلام وقت بخیر
  اگر تعداد رکوردهای اصلاحی زیاد باشد مشمول جریمه میشود یا خیر اصلاً اصلاحات مشمول جریمه هست یا خیر؟

  Reply
  1. 13.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما. انجام اصلاح به خودی خود مشمول جریمه نیست اما اگر اصلاحات بعد از مهلت قانونی ارسال گزارشات انجام شود و در گزارشات اصلاحی مبلغ معاملات نسبت به قبل افزایش داشته باشد معادل ۱% مبلغی که در مهلت قانونی اعلام نشده مشمول جریمه خواهید شد. برای اطلاعات بیشتر مقاله جرایم ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم (گزارشات فصلی) را مطالعه کنید.

   Reply
 14. 14

  امیر محمد

  سلام وقت بخیر
  می خواستم بدونم تا چه زمانی اجازه حذف یا ویرایش در گزارش فصلی وجود دارد ؟

  Reply
  1. 14.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام وقت بخیر. دوست گرامی محدودیت قانونی برای ویرایش یا حذف در قوانین ذکر نشده است اما برای جلوگیری از بروز مشکل برای خودتان و طرف مقابل حتما پیش از آغاز رسیدگی مالیاتی حذف یا ویرایش را انجام دهید.

   Reply
 15. 15

  نشاط

  سلام من گزارش ارزش افزوده را رد کردم اشتباها دو تا قبض عوارض صادر کردم باید چکار کنم

  Reply
  1. 15.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما. قبض مالیات ارزش افزوده و یکی از قبض های عوارض را که مبلغ آن صحیح است پرداخت کنید. نیاز نیست در مورد قبض دوم اقدامی انجام دهید.

   Reply
 16. 16

  قريب

  سلام
  حق الزحمه مشاور تو معاملات فصلی باید رد بشه؟؟

  Reply
  1. 16.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   در صورتی که مشاور شخص حقیقی باشد شما باید گزارش مربوطه را در بخش مربوط به تبصره ماده ۸۶ ارسال کنید و نیازی به ارسال در گزارشات فصلی نیست اما در صورتی که ارائه کننده شخص حقوقی باشد باید در گزارشات فصلی اطلاعات را ثبت کنید.

   Reply
 17. 17

  ز.زاهدی

  سلام وقتتون بخیر اقای قنبری دمساز عزیز سال ۹۷ در معاملات فصلی دوره سوم دوره چهارم یک فاکتور مشابه رد شده در صورتیکه یکیش پیش فاکتور بوده با توجه به اینکه دفاتر ما توسط موسسه حسابرسی شدن ولی توسط دارایی وقتش نشده، آیا میتوان کاری انجام داد؟ مثلا برگشت از خرید در سال ۹۸ انجام داد؟

  Reply
  1. 17.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما و وقت بخیر
   آیا مورد تکراری در اسناد حسابداری و دفاتر قانونی شما هم ثبت شده است یا خیر؟ برای ثبت موجودی از روش ادواری استفاده می کنید یا دائمی؟

   Reply
   1. 17.1.1

    ز.زاهدی

    بله ثبت شده ،از روش دائمی استفاده میکنیم به علت تغییر حسابدار موقع سیستم مالیاتی از حسابها هم مبالغی برای پیش فاکتور خارج کرده اند .اون طرف حساب با مشکل مواجه شده چون ما بیشتر رد کردیم با تشکر

    Reply
    1. 17.1.1.1

     سعید قنبری دمساز

     با این اوصاف شما باید در سال ۱۳۹۸ ثبت اصلاحی صادر کنید در سند اصلاحی موارد مربوط به موجودی کالا را هم در نظر بگیرید و برگشت از خرید را در گزارش فصلی همان دوره ثبت کنید.

     Reply
 18. 18

  ز.زاهدی

  با تشکر فراوان از پاسخ شما

  Reply
 19. 19

  احمد

  سلام خسته نباشی
  حسابدار ما به اشتباه تو سال ٩۴ و٩۵ برا یکی از نیروهامون فروش رد کرد برا اون هم مالیات بریدن متاسفانه اون طرف با این که ما بش گفتیم اعتراض کن نکرد بعد که قطعی شد رفتیم ٢١۶ اعتراض کردیم به نظرتون الان باید چ کار کرد چون ٢١۶ هم رد شکایت زد الان همینجوری هی برا اون بنده خدا مالیات میبرن مثلا قبلا ۵۶ میلیون بود الان شده ١٣٠ میلیون(رد نکردن اظهارنامه ، دفاتر..) آیا اگه ٢۵١ شکایت کنیم شکایتمون رد نمیشه چون قبلا اعتراض نزده بوده تو مهلت یک ماه ک اول بش تحویل دادن
  ممنون

  Reply
  1. 19.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   در صورت تایید کتبی شرکت مبنی بر قبول اینکه فروش مربوط به آن شخص نبوده و مسئولیت آن به عهده شرکت است می توانید از طریق شورای عالی مالیاتی اقدام نمایید. برای انجام کار به همراه نامه تایید، فاکتور فروشی که به نام خریدار اصلی است را به همراه گزارشات فصلی و سایر مدارکی که دال بر عدم تعلق فروش به نیروی شرکت می باشد به شورای عالی مالیاتی ارائه دهید. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که با طی این مراحل مالیات از شرکت مطالبه خواهد شد و شرکت موظف به پرداخت آن می شود. این موارد به استناد تبصره ماده ۱۵۷ قانون مالیات های مستقیم می باشد. در صورتی که از شورای عالی مالیاتی نتیجه ای نگرفتید از طریق ماده ۲۵۱ اقدام نمایید.

   Reply
 20. 20

  ز.زاهدی

  با عرض سلام و خسته نباشید، معاملات فصلی دوره دوم مغایرت گیری کردم و متوجه شدم که دو تا فاکتور فروش رو ثبت نکردم سوال کردم گفتن فصل جدید ایجاد کنم به همان دوره آیا اظهارنامه ارزش افزوده رو هم باید تغییر بدم یا خیر؟؟و اینکه اگه ممکن بهترین راه حل رو ارائه بدین.ممنون

  Reply
  1. 20.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما.
   ما همیشه تلاش می کنیم بهترین پاسخ و راه حل را ارائه دهیم. برای ارسال گزارش فصلی باید همانگونه که به شما گفته شده عمل کنید. اظهارنامه ارزش افزوده دوره دوم را هم باید اصلاح کنید. قبل از اصلاح به طور دقیق بررسی کنید که اشکال دیگری وجود نداشته باشد. ضمنا با اصلاح اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده مانده مالیات و عوارض در اظهارنامه را باید به صورت دستی محاسبه کنید و مانده آن را به اظهارنامه دوره بعد منتقل کنید. در نهایت اگر بابت مورد اصلاح شده در اظهارنامه ارزش افزوده بدهکار شدید آن را پرداخت کنید.

   Reply
   1. 20.1.1

    ز.زاهدی

    تشکر، با توجه به اینکه ارزش افزوده دوره سوم رد شده میتونم برای دوره چهارم مبلغ را انتقال بدم؟؟؟یا درصورتیکه که فقط معاملات فصلی دوره دوم اضافه کنم و ارزش افزوده رو تغییر ایجاد نکنم چطور؟جریمش سنگین میشه؟؟

    Reply
    1. 20.1.1.1

     سعید قنبری دمساز

     در صورتی که شخص رسیدگی کننده متوجه تاخیر پرداخت گردد بدون در نظر گرفتن این که اظهارنامه را اصلاح کرده اید یا نه شما را جریمه می کند . به نظر من بهتر است که اظهارنامه و مانده اظهارنامه دوره دوم و سوم را اصلاح کنید.

     Reply
     1. 20.1.1.1.1

      ز.زاهدی

      پاسخ شما کاملا صحیح است و بهترین راه با مدیرمون صحبت کردم ما جریمه دیرکرد پرداخت میکنیم چون مبلغ دو تا فاکتور فروش قابل توجه بنابراین با توجه به هزینه های دوره چهارم ممکنه ما طبلکار بشیم بنابراین میتونم بدون اصلاحیه ای در ارزش ارزش افزوده فاکتور ها رو برای دوره چهارم در نظر بگیرم؟

     2. سعید قنبری دمساز

      بله می توانید اما باز هم یادآوری می کنم روش اول بهتر است ولی تصمیم نهایی با شماست.

 21. 21

  فاتحی

  سلام
  با عرض خسته نباشید
  بنده درمعاملات فصلی پاییز ۹۸ عدد مالیات و عوارض تعدادی از شرکتها را اشتباه ثبت کردم در حال حاضر با توجه به فرصت تا۱۵ بهمن بهتر است آن رکوردها را حذف کنم و دوباره بفرستم یا هر کدام را اصلاح کنم؟
  ممنون

  Reply
  1. 21.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   به هر دو روش می توانید اقدام کنید. البته اصلاح در زمان کمتری انجام می شود.

   Reply
 22. 22

  فاتحی

  از لطف شما سپاسگزام
  ضمنا اگر رکورها را حذف کنم
  ودوباره یک پاییز ۹۸ ایجادکنم و ارسال کنم جریمه نمیشوم؟
  ضمنا در این حالت امکان ویرایش مجدد نیز باقی میماند
  باز ممنون

  Reply
 23. 23

  مجید

  سلام.من حسابدار ی شرکت مرغ و تخم مرغ هستم.تمام فروش های ما فاقد فاکتور رسمی است.چون یا اکثرا به بازارهای شمال فروخته میشود جهت کشتار البته به اشخاص زیادی که نه. کد ملی داریم ازشون و نه چیز دیگه فقط به اسم هستن و تخم مرغم که به دلال ها میفروشیم که اوناهم فقط اسمشونو بلدیم و شرکت نیستن.فروشمون رو چجوری بزنیم که به مشکل برنخوریم.البته مبلغ فروش ها هم بالا است.

  Reply
  1. 23.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما
   در فروش های خود قوانین و بخشنامه های مالیات مستقیم و ارزش افزوده را در نظر بگیرید و برای هر فروش فاکتور رسمی مورد تایید سازمان امور مالیاتی صادر کنید و به خریدار ارائه دهید. سعی کنید در حد ممکن اطلاعات کافی از خریداران دریافت کنید و در صورتحسابهای صادره ثبت کنید.اطلاعات فروش را در گزارشات فصلی و اظهارنامه ارزش افزوده و اسناد قانونی خود ثبت کنید.

   Reply
 24. 24

  Mahmoud

  سلام، من در سال ۹۴ و ۹۵ کاری را برای شهرداری انجام داده بودم و در معاملات فصلی نیز ثبت کرده بودم در سال ۹۷ شرکتی تماس گرفت و گفت که من بجای شناسه شهرداری شناسه آن شرکت را وارد کردم، من به سامانه مراجعه و اصلاح کردم، حال مدعی است ۹۵ حل شده ولی ۹۴ که چون زمان آن گذشته ادعای خسارت دارد و به دادگاه شکایت کرده، از آنجاییکه که بلافاصله پس از اطلاع من تصحیح کردم و حتی مالیات تکلیفی أن سال ها را داده ام چطور این موضوع حل می شود؟

  Reply
  1. 24.1

   سعید قنبری دمساز

   دورد بر شما
   در موارد این چنینی با ارائه اسناد و مدارک به سازمان امور مالیاتی و تایید سازمان، مالیات از مودی اصلی دریافت می شود. شما می توانید با ارائه اسناد و مدارک مربوط به مورد اشتباه و اصلاحی مشکل طرف مقابل را حل کنید.

   Reply
 25. 25

  امیر

  درود بر شما
  در سال ۹۷ معاملات فصلی شناسه و کد اقتصادی یه شرکت رو اشتباهی زدم الان اصلاح کنم مشکلی پیش نمیاد؟

  Reply
  1. 25.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   خیر. هر چه سریعتر و قبل از اینکه رسیدگی مالیاتی شرکت شما و شرکتی که اطلاعات آن را به اشتباه وارد کرده اید شروع شود گزارش را اصلاح کنید.

   Reply
 26. 26

  مریم زندی

  سلام روزبخیر .در گزارشات فصلی سال ۹۷ برای خرید اسم شرکتی صوری رد شده که الان وارد بلک لیست شده ،و الان میخام ویرایش کنم و اسم فروشنده واقعی را ثبت کنم .ایا اطلاعات قبل از ویرایش در دارایی میمونه و موجوده یااینکه فقط اطلاعات بعد از ویرایش مد نظر می باشد ؟

  Reply
  1. 26.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   اطلاعات بعد از ویرایش مد نظر می باشد و ویرایش حتما باید پیش از آغاز رسیدگی مالیاتی انجام شود.

   Reply
 27. 27

  صفامهر

  سلام روز بخیر
  من در دوره تابستان ۹۷ در قرارداد اجاره دوبار نام یک نفر را ثبت کرده و ویرایش نموده ام به همین دلیل نمی توانم مورد تکراری را حذف کنم برای حذف این مورد چه راهی وجود دارد
  باتشکر

  Reply
  1. 27.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   به همراه اسناد و مدارک مربوطه به کارشناس مالیاتی خود مراجعه نموده و برای حذف مورد تکراری از وی راهنمایی بخواهید.

   Reply
 28. 28

  mrsheibanifar

  عرض سلام و ادب خدمت جناب قنبری
  در مورد فاکتور های رسمی فروش،
  ۱- آیا از نظر قانونی باید قسمت نقدی یا غیر نقدی فاکتور الزاما تکمیل شود؟
  ۲- آیا در صورت تکمیل نبودن این قسمت جریمه ای شامل حال شرکت می شود؟
  ۳- اگر نکات خاصی در این مورد وجود دارد از راهنمایی شما استفاده می کنیم.
  با تشکر

  Reply
  1. 28.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   ۱- بخش نقدی یا غیر نقدی جز موارد کم اهمیت در صورتحساب است و در حال حاضر حساسیتی روی این بخش وجود ندارد و در صورت عدم تکمیل جریمه نمی شوید هر چند بهتر است این بخش صورتحساب هم تکمیل شود.
   ۲- بابت عدم تکمیل این قسمت جریمه نمی شوید.
   ۳- مهمترین بخش صورتحسابها اطلاعات فروشنده و خریدار و بخش محاسبه کالا و خدمات فروش رفته است که حتما باید به طور کامل و دقیق از روی اسناد و مدارک مثبته تکمیل شود.
   موفق باشید.

   Reply
 29. 29

  مریم

  باسلام و خسته نباشید
  جناب آقای قنبری
  من در معاملات خرید فصلی تابستان اسم یه شرکت داروسازی رو به اشتباه رد کردم که ما یه واریزی بابت کارمزد بیمه داشتیم بهشون درحالیکه ما باید اسم یه شخص از پرسنل اونجا رو میزدیم که متاسفانه اسم شرکت رو زدیم ، که قبلا من ویرایش هم این شرکت رو انجام داده بودم ، و الان دیگه امکان اصلاح این شرکت نیست و کاری من کردم اینکه یه فصل تابستان دیگه ایجاد کردم و استرداد رو انتخاب کردم و اطلاعات شرکت و مبلغ رو مجدد زدم و بعد ثبت کردم و مجدد در رکورد دیگر اسم حقیقی که زده شد و ثبت رو زدم . و هنوز نهایی نکردم ، میخواستم بدونم این از نظر قانونی و مالیاتی مشکلی نداره ؟ !

  Reply
  1. 29.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   انجام این کار برای شما مشکلی ایجاد نمی کند اما چون این مورد در سامانه معاملات فصلی وجود دارد و ثبتی از این بابت در دفاتر شرکت دارو سازی انجام نشده می تواند برای آنها مشکل آفرین باشد . در این حالت شما باید در صورت نیاز با ارائه نامه و مدرک به آن شرکت دلیل اشتباه را توضیح دهید تا به کارشناس مالیاتی ارائه دهند.

   Reply
 30. 30

  maryam

  باسلام و خسته نباشید
  جناب آقای قنبری ، خود شرکت داروسازی متوجه شدن و این پیشنهاد رو به من دادن که من اعلامیه برگشت بزنم ؛ که منم مجدد فصل تابستان رو ایجاد کردم یه استرداد بابت شرکت زدم و یه ثبت بابت بازاریاب حقیقی ، حالا به مشکل آفرین هم باشه نظر خودشون بوده ، چون طی یه نامه رسمی که ازشون گرفتم براشون انجام دادم .

  Reply
  1. 30.1

   سعید قنبری دمساز

   بنابراین استردادی را که وارد کرده اید ثبت نهایی کنید.

   Reply
 31. 31

  دانیال

  سلام روزبخیر
  در گزارشات فصلی سال ۹۸ در فصل بهار به یک شرکت فروش اعلام کردم الان میخام حذفش بکنم امکان ویرایش هم ندارد.
  به نظرتون یک فصل دیگ ایجاد بکنم و برگشت از فروش بزنم مشکلی ایجاد میکند؟

  Reply
  1. 31.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   اگر صوورتحساب صادر نکرده اید کافی است در همان فصل برگشت را در گزارشات فصلی ثبت کنید اما اگر صورتحساب صادر کرده اید به جز ثبت برگشت در گزارش فصلی باید صورتحساب برگشت از فروش هم صادر و در اسناد خود ثبت کنید.

   Reply
 32. 32

  hadi

  سلام. وقت بخیرپس ثبت رکورد های بسیار زیاد(آنلاین) در گزارش خرید و قبل از ارسال متوجه شدیم که بجای سال مالی ۹۷ سال مالی رو ۹۸ ثبت کردیم. آیا راهی هست که سال مالی رو اصلاح کنیم و گزارش رو ارسال کنیم. با تشکر

  Reply
  1. 32.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   بهترین راه حذف گزارشات اشتباه است. پیشنهاد می کنم در اسرع وقت و قبل از آغاز رسیدگی نسبت به این کار اقدام کنید. در غیر این صورت هم شما و هم افراد و شرکتهایی که گزارشات به نام آنان ثبت شده دچار مشکل می شوید.

   Reply
   1. 32.1.1

    hadi

    سلام مجدد. پس هیچ راهی وجود نداره که فقط سال مالی رو بشه عوض کرد؟ باید از ابتدا این همه رکورد رو مجدد ثبت کنیم

    Reply
    1. 32.1.1.1

     سعید قنبری دمساز

     متاسفانه راهی وجود ندارد. بله.

     Reply
 33. 33

  محمدرضا شیبانی فر

  سلام و تشکر
  از فروشنده فاکتوری با کد اقصادی اشتباه دریافت کرده ایم
  و امکان ثبت فاکتور در معاملات فصلی نداریم و فروشنده هم پاسخگو نیست
  مبلغ هم از حد نصاب معاملات کوچک بیشتر است
  چه باید کرد؟

  Reply
  1. 33.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   با مواردی که بیان کردید بهترین کار ثبت رویداد در اسناد مالی و عدم اعلام آن در گزارشات فصلی است. با انجام این کار مقدار مختصری بابت عدم اعلام رویداد در گزارش فصلی جریمه می شوید که بخش عمده آن قابل بخشودگی است. به عنوان یک نکته احتیاطی نام فروشنده یا کد اقتصادی ثبت شده در صورتحساب را از اینجا بررسی کنید. در صورتی که نام یا کد اقتصادی در لیست سیاه سازمان امور مالیاتی بود صورتحساب را به مدارک حسابداری ضمیمه نکنید.

   Reply
 34. 34

  soheila

  سلام روزتون بخیر خسته نباشید یه سوالی داشتم در گزارش فصلی هررکورد رو یکبار میشه اصلاح کرد یا کل گزارش رو فقط یکبار؟و ابنکه با توجه به اینکه میگن فقط یکبار میشه ویرایش کرد ایا میشه رکوردی رو که یکبار اصلاح کردم رو حذف کنم یا چون قبلا ویرایش گردم دیگه نمیشه حذف کنم؟تروخدا جواب بدین خیلی برام مهمه

  Reply
  1. 34.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما
   شما هر رکورد را فقط یک بار می توانید ویرایش کنید. بعد از ویرایش امکان حذف وجود ندارد.

   Reply
 35. 35

  soheila

  خسته نباشید خواستم کامل توضیح بدم من یکی از رکورد ها رو بجای عدد ۷۸ عدد۸۷زدم حدود صد هزار تومن کمتر میخواستم بدونم این رکورد رو قبلا ویرایش کردم و الان میخوام حذفش کنم امکانش هست که رکورد یکبار ویرایش شده رو حذف کنم؟ برای بقیه رکوردها بازم باابن حال مجاز به ویرایش هستم؟چون رکورد خالی دارم میخوام این رکورد رو حذف کنم و یکی از رکوردهای صفر ریالم رو اصلاح کنم میشه؟پاییز ۹۸بوده و هنوز نه مالیات عملکرد رد کردیم نه رسیدگی داشتیم مشمول جریمه میشم باز هم؟

  Reply
 36. 36

  parisa

  سلام وقت بخیر
  در کدام قسمت گزارشات معاملات فصلی ،میتوانیم گزارشات برگشت از فروشمان را ببینیم؟
  اصلا همچین گزینه ای در قسمت گزارشات وجود ندارد
  ما برگشت از فروشمان را قبلا ثبت کردیم حال که گزارشش رو میخواهم ،موجود نیست

  Reply
  1. 36.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما
   اطلاعات برگشت فروش یا خرید در ستون برگشتی در قسمت جزئیات گزارشات وجود دارد. ضمنا اگر اطلاعات کلی هر فصل را نگاه کنید در بخشی از آن به مبلغ برگشتی اشاره شده است.

   Reply
 37. 37

  Sogand

  سلام
  من یک فاکتور مربوط به زمستان ۹۸ را فراموش کردم در معاملات فصلی وارد کنم، با توجه بهراینکه الان مرداد ۹۹ هستیم و معاملات فصلی زمستان تمام شده،میشه کاری انجام داد؟؟؟ یا میتونم در فصل بهار واردش کنم، شرکت مورد نظر در زمستان ردش کرده، مشمول جریمه میشیم؟؟

  Reply
  1. 37.1

   سعید قنبری دمساز

   درود بر شما
   در بخش خرید یا فروش،مجددا فصل زمستان ۹۹ را ایجاد و صورتحساب مربوطه را در همان فصل ثبت کنید با انجام این کار دو فصل زمستان برای سال ۱۳۹۸ دارید که در اولی اطلاعات قبلی و در دومی اطلاعات مربوط به صورتحساب فراموش شده را ثبت کرده اید. چون معامله را بعد از مهلت مربوطه ثبت کرده اید مشمول جریمه می شوید. ضمنا به هیچ عنوان در فصل بهار ثبت نکنید چون ار نظر مالیاتی هم شما دچار مشکل می شوید و هم طرف مقابل.

   Reply
 38. 38

  محمد

  سلام وقتتون بخیر
  برای تابستان ۹۸ فروش را بصورت تجمیعی وارد کردن و البته مبلغ درست هست.حالا برای اصلاح باید رکورد را حدن کنم کامل و مجددا به صورت جدا وارد کنم
  یا اینکه چون رکورد تایید نهایی دارد مبلغ رکود تجمیعی را (به اندازه یک فاکتور) اصلاح کنم و در ادامه یک رکورد دیگر برای تابستان ایجاد کنم و باقی فاکتورها رو وارد کنم؟

  Reply
  1. 38.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام وقت بخیر
   اگر مجبور به این کار هستید روش دوم را انجام دهید. برای اینکه جریمه کمتری به شما تعلق بگیرد صورتحسابی که بیشترین مبلغ را دارد به جای گزارش قبلی وارد کنید و بقیه صورتحسابها را در فصل جدیدی که ایجاد می کنید وارد نمایید.

   Reply
 39. 39

  jafari

  سلام خسته نباشید
  ایا وقتی قبض رو پرداخت کردیم باز هم امکان اصلاح هست؟میتوان مبلغ پرداختی رو پس گرفت؟

  Reply
 40. 40

  نسیم بارانی

  سلام من بجای یک فصل بهار چندتا فصل بهار وارد کردم حالا باید چطور حذفشون کنم ؟؟؟

  Reply
  1. 40.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما
   فصل مربوطه را انتخاب کنید و روی علامت ضربدری که در پایین جدول فصل ها قراردارد کلیک کنید و آن را حذف کنید.

   Reply
 41. 41

  جمالی

  سلام وقت بخیر
  در سال ۹۷ فروشی که در زمستان اتفاق افتاده اشتباها در سامانه معاملات هم در پاییز و هم در زمستان رد شده
  در بهار ۹۹ و قبل از رسیدگی این مبلغ از پاییز حذف و بجای رکورد آن فروش دیگه ای ثبت شده است ممیز هم برای هر دو فروش (فروش حذف شده و فروش جایگزین شده) جریمه یک درصدی در نظر گرفته آیا این جریمه قابل بخشش هست ؟

  Reply
  1. 41.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما
   بله. جریمه گزارشات خرید و فروش فصلی جز جریمه های قابل بخشودگی است و شما می توانید گاهی از ۱۰۰% بخشودگی جرائم استفاده کنید.

   Reply
 42. 42

  آرمین نادری

  سلام خسته نباشید
  من برای یکی گزارشاتی که رد کرده ام(گزارش مربوط به صرافی می باشد)باید به صورت ارزی-ریالی وارد می کردم اما اشتباها به صورت ریالی گزارش رد کرده ام.آیا جای به مشکل بر می خورم؟؟

  Reply
  1. 42.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام و سپاس
   مشکل خاصی پیش نمی آید اما بهتر است به صورت ریالی و ارزی اصلاح کنید.

   Reply
 43. 43

  علی

  سلام آیا می شود بعد از تایید نهایی کلیه گزارش رو که مربوط به سه ماهه اول سال هست حذف کرد. آیا اثری از این اطلاعات باقی نمی ماند.

  Reply
  1. 43.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما
   فصل هایی که شما ایچاد کرده اید همچنان باقی می ماند اما می توانید هر یک از ردیف ها را به طور کامل حذف کنید.

   Reply
   1. 43.1.1

    رنجبر

    سلام وقت بخیر، من اطلاعات فروش تابستان ۹۹ رو اشتباها تحت عنوان تابستان ۹۸ ثبت نهایی کرده ام، الان باید چیکار کنم؟

    Reply
    1. 43.1.1.1

     سعید قنبری دمساز

     سلام خدمت شما
     ۱- هر چه زودتر تمام مواردی را که ثبت کرده اید حذف کنید ۲- فصل تابستان ۱۳۹۹ را ایجاد نموده و گزارشات را در آن وارد و سپس ارسال کنید.
     مهم: در صفحه مربوط به هر رویداد، گزینه حذف را انتخاب کنید و گزارش وارد شده را حذف کنید. فراموش نکید که فقط یکبار می توانید هر ردیف را اصلاح یا حذف کنید. بنابراین با دقت کافی این کار را انجام دهید.
     موفق باشید

     Reply
 44. 44

  مریم

  سلام وقتتون بخیر برای گزارش خرید فصل پیش مبلغی که به ریال بوده رو تومن حساب کردیم یعنی یه صفر بیشتر و ۱۱ رکورد میباشد اگر اصلاح کنیم مشکلی پیش نمی اید؟ جمع کل بالغ بر۲۰۰ میلیون تومن است.

  Reply
  1. 44.1

   طاهری

   سلام وقت بخیر
   بعد از ارسال معاملات فصلی تابستان۹۹، خرید فورا ثبت اولیه شد که نهاییش کردم ولی فروش تا آخرشب نشد که نهایی بکنم و امروز ۱۶ ام شد که نهایی کردم.
   آیا مشمول جریمه میشوم؟

   Reply
 45. 45

  مریم

  سلام
  آیا ویرایش صورت معاملات فصلی بعد از ثبت نهایی فقط یک بار امکان پذیر است ؟
  منظور از این یکبار فقط یک رکورد است یعنی اگر یک رکورد در فصل تابستان برای یک طرف حساب اصلاح شود ، آیا امکان اصلاح برای یک طرف حساب دیگر هست در فصل دیگر یا همان فصل هست؟
  منظور از یکبار برای هر هرکدام از طرف حساب ها یکبار است ؟

  Reply
  1. 45.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما و تشکر از سوال خوبی که پرسیدید
   رکوردها از نظر اصلاح هیچ ارتباطی با هم ندارند و هر رکورد را می توانید یک بار اصلاح یا ویرایش کنید. حتی اگر چند رکورد مربوط به یک طرف حساب باشد میتوانید تک تک آنها را یک بار اصلاح یا ویرایش کنید.

   Reply
   1. 45.1.1

    مریم

    ممنون از پاسخ و توضیح کاملتون.
    آیا اصلاح کد ملی یا کد اقتصادی یک رکورد هم وجود دارد؟ و این اصلاحهای صورت گرفته شامل جریمه می شود؟

    Reply
 46. 46

  مونا

  سلام
  من میخوام یه ردیف به معاملات فصلی فصل بهار که زمانش گذشته اضافه کنم. الان باید چطور این کار و انجام بدم و این چه جریمه ای داره؟

  Reply
  1. 46.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما
   باید فصل بهار را دوباره ایجاد کنید و در آن ردیف مورد نظر را ثبت و ارسال کنید.

   Reply
 47. 47

  علیرضا

  سلام اگر از گزینه حذف کامل گزارش در قسمت خرید یا فروش استفاده کرده و همه گزارش را حذف کنیم برای ارسال مجدد با سیستم آف لاین چه کار باید کرد

  Reply
  1. 47.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما
   ابتدا باید آخرین نسخه نرم افزار آفلاین را از سایت گزارش فصلی دریافت و نصب کنید. سپس اطلاعات را در آن وارد کنید و آن را از طریق همان نرم افزار ارسال کنید. پس از ارسال حتما باید به سایت گزارش فصلی وارد شوید و گزارشاتی را که ارسال کرده اید تایید کنید.
   موفق باشید.

   Reply
 48. 48

  alireza

  سلام
  من ی برگه مطالبه جرائم ماده ۱۶۹ مکرر دارم برای سال ۹۴
  ممیز مالیاتی به من گفت که اگه اختلاف عددی رو تو سامانه معاملات فصلی ثبت کنی و ی نامه بخشودگی بزنی
  مورد بخشش قرار می گیری
  میخواستم ببینم چجوری باید تو سامانه ثبت کنم اختلاف و چ متنی برای نامه باید استفاده کنم
  با تشکر

  Reply
  1. 48.1

   سعید قنبری دمساز

   سلام خدمت شما
   برای انجام اینکار یک فصل جدید که بهتر است زمستان باشد در سال مربوطه ایجاد و مبلغ مغایرت را به صورت تجمیعی ثبت و ارسال کنید. بهتر است متن نامه را با هماهنگی کارشناس مربوطه تنظیم کنید. متن پیشنهادی من به این صورت است:
   ریاست محترم اداره امور مالیاتی …
   با سلام
   احتراما در اعتراض به برگه مطالبه جرائم ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم به شماره ……. مورخ …..و ارسال اطلاعات کلیه معاملات سال ۱۳۹۴ در سامانه گزارشات خرید و فروش فصلی، خواهشمند است به استناد بند ۲ بخشنامه ۲۰۰/۹۵/۴۸ مورخ ۹۸/۵/۲۷ نسبت به بخشودگی ۱۰۰٪ جرائم فوق دستور لازم صادر فرمایید.
   با تشکر
   شرکت ….

   Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت حساب آموز در زمینه آموزش کاربردی حسابداری فعالیت می کند. کلیه حقوق سایت متعلق به آقای سعید قنبری دمساز می باشد.